Daugiau detalių apie korupcijos skandalą Kauno policijoje: komisariato valdymą perima Vilnius – Kas vyksta Kaune

Daugiau detalių apie korupcijos skandalą Kauno policijoje: komisariato valdymą perima Vilnius

Sulaikytas D. Karaluktas (dešinėje) / Lietuvos policijos, DELFI nuotr.

Kaip trečiadienį paskelbė Policijos departamentas, šią savaitę Kaune sulaikyti asmenys, kelerius metus organizavę nelegalų alkoholio verslą bei prekybą vogtomis automobilių detalėmis. Įkliuvo ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos 3-iojo skyriaus viršininkas Donatas Karalukas bei vienas buvęs pareigūnas.

Kad išsiaiškintų galimas korupcijos rizikas, komisariato valdymą laikinai perima Policijos departamento Imuniteto tarnyba, pranešama, kad sulaikymų gali būti ir daugiau.

Komandiruojami Imuniteto tarnybos pareigūnai

Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris trečiadienį skubiai surengtoje spaudos konferencijoje pasakojo, kad iš pradžių vykdytas tyrimas dėl disponavimo akcizinėmis prekėmis – jo eigoje paaiškėjo, kad į nusikalstamas veikas gali būti įsivėlę esami ir buvę Kauno apskrities VPK pareigūnai.

„Esame pirminėje stadijoje, sulaikymų gali būti daugiau. Imuniteto tarnyba priėmė sprendimą komandiruoti viršininką (Elaną Jablonską – „Kas vyksta Kaune“) į generalinio komisaro pareigas. (…) Toliau bus vykdomas tyrimas, aiškinamasi“, – kalbėjo E. Šileris, pažymėjęs, kad nelegalios akcizinės prekės buvo pardavinėjamos ir kituose Lietuvos miestuose bei už šalies ribų.

Vienas nusikalstamos schemos momentų, anot E. Šilerio – įmonė, kurioje saugomos policijos konfiskuotos prekės, jas antrąkart parduodavo. Apie nusikalstamas veikas policijoje buvo žinoma ir jos galimai buvo toleruojamos.

Kaune išnarpliotas nusikalstamo verslo tinklas: dirbo su policijos „stogu“ 7 nuotr.

„Kiek žinome, dar net neatlikta D. Karaluko apklausa. (…) Tai yra tik pirminė tyrimo stadija – įtarimai bus pareikšti, tačiau nereiškia, kad pareigūnas bus nuteistas“, – pernelyg didelio skandalo iš pastarųjų dienų įvykių siūlė nedaryti Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas, pridėjęs, kad D. Karalukas Kauno policijoje dirba daugiau nei dešimtmetį, o nusiskundimų jo darbu iki šiol nebuvo.

Prašo suimti skyriaus vadovą

Visgi Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininkas E. Jablonskas patvirtino, kad bus kreipiamasi dėl D. Karaluko suėmimo. Atlikta antikorupcinė aplinkos vertinimo analizė – esą nereiškia, kad pareigūnai prisidėję prie nusikalstamų veikų, tačiau tam tikros rizikos yra – jas, pasak E. Jablonsko, reikia identifikuoti ir spręsti.

„Dar pirmadienį su įrodymais buvo sulaikyti šeši asmenys, galimai disponuojantys nelegaliomis akcizais apmokestintomis prekės. Nustatyta vieta, kur buvo prekiaujama vogtomis automobilių detalėmis, taip pat grupė asmenų, kurie vykdė veikas galimai turėdami užtarimą iš policijos“, – daugiau kaip metus vykdyto tyrimo užuolaidas praskleidė Imuniteto tarnybos viršininkas, šiuo metu laikinai vadovaujantis Kauno apskrities VPK.

E. Jablonskas sakė, kad pats D. Karalukas šįryt sulaikytas darbo vietoje – sulaikymo metu nebuvo bandymų priešintis, naikinti įkalčius. Policijos pričiuptas buvęs pareigūnas, Imuniteto tarnybos viršininko žiniomis, su D. Karaluku pažįstamas.

Korupcijos ausys išlindo pradėjus tirti nelegalią prekybą

Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis detalizavo, kad iš pradžių keli tyrimai vyko dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestintomis prekėmis.

„Įžvelgus, kad yra korupcinės apraiškos, pasidalinta informacija su Imuniteto tarnyba. Surengta bendra policijos operacija, kurios metu, kaip skelbta pranešime spaudai, sulaikyti devyni asmenys, keturiems jau paskiros kardomosios priemonės – suėmimai daugiau kaip 10 dienų“, – pasakojo R. Kiškis.

D. Karalukui bei buvusiam Kauno apskrities VPK pareigūnui bus pareikšti įtarimai ir dėl kyšininkavimo. Tuo metu ikiteisminio tyrimo metu nustatyta prekyba labai dideliais kiekiais nelegalių akcizais apmokestintų prekių. Sulaikyti asmenys jau žinomi policijai už tokias pat veikas. Pasiteiravus, kodėl neteisėtos prekybos tinklas „neužrištas“ anksčiau, R. Kiškis komentavo, kad tokia tyrimo taktika pasirinkta tam, kad būtų surinkti visi reikiami įrodymai.

Kaip šiandien pranešė Policijos departamentas, spalio 7-9 d. atliktų kratų metu rasta ir paimta didelis kiekis akcizais apmokestinamų prekių – įvairių alkoholinių gėrimų, nepaženklintų banderolėmis, taip pat vogtų automobilių detalių, kitų galimai vogtų prekių. Daugiau kaip 20 Euro palečių – virš 16 tūkst vnt. – įvairių alkoholio butelių rinkos vertė, tikslino kriminalinės policijos biuro viršininkas, siekia kelis šimtus tūkstančių eurų, ir tai tik vieno tyrimo epizodas.

Viršininkas kol kas gali būti ramus

E. Šilerio teigimu, šiuo metu vaiko auginimo atostogose esančiam Kauno apskrities VPK viršininkui Dariui Žukauskui jokie įtarimai nepareikšti. Imuniteto tarnybos vadovas esą atsiunčiamas tam, kad nebūtų nereikalingų interpretacijų, sklandžiam policijos darbui užtikrinti.

Kauno apskrities VPK, pabrėžė generalinio komisaro pavaduotojas, yra antra pagal dydį policijos institucija Lietuvoje – vienas nemalonus epizodas esą nereiškia, kad komisariatas ištisai nepatikimas.

„Bus atliktas auditas, galimas daiktas, tarnybiniai patikrinimai, ir į klausimus bus galima atsakyti daug detaliau. (…) Jeigu D. Žukauskas, kaip numatyta, grįžta į darbą lapkričio 2 d., jis teisiškai ir lieka komisariato vadovu“, kalbėjo E. Šileris, pridūrę praktiką rodant, kad tokie tyrimai nesibaigia vienu sulaikymu, nors kol kas sulaikytas tik vienas pareigas ėjęs pareigūnas.

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad pastarosiomis dienomis atliktų kratų metu iš įvairių vietų bei asmenų be nelegalių prekių rasta ir paimta daugiau kaip 50 tūkst. eurų, galimai gautų vykdant nusikalstamas veikas. Priimtas sprendimas apriboti nuosavybės teises į įtariamųjų sąskaitas.

Operacijos metu iš viso sulaikyti devyni įtariamieji, atlikta kelios dešimtys kratų Kauno ir Marijampolės apskrityse. Tarp sulaikytųjų – ne tik esami ir buvę Kauno apskrities VPK pareigūnai, bet ir vienos Kauno įmonės, kuri užsiima policijos konfiskuoto turto saugojimu, vadovas.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA