Smuiko virtuozas V. Čepinskis grįžta į Kauno sceną: šį kartą skambės tik sava kūryba – Kas vyksta Kaune

Smuiko virtuozas V. Čepinskis grįžta į Kauno sceną: šį kartą skambės tik sava kūryba

R. Tenio nuotr.

Po ilgos tylos Vilhelmo Čepinskio smuikas prabils dar negirdėta kalba: gimtojo miesto klausytojams maestro surengs autorinės kūrybos vakarą, kurio metu ne vienas jo sukurtas muzikos kūrinys viešai skambės pirmąjį kartą, o vakaro metu atgims XIX a. tradicija, kuomet pagrindinis atlikėjas pakaitomis atliks du vaidmenis – solisto ir dirigento.

Rugsėjo 27 d. 18 val. Lietuvos smuiko virtuozas sugrįžta į Kauno sceną išskirtinai su autorine programa „Somnium“, kuriai įkvėpimą smuikininkas atrado gegužės mėnesį atvertoje SAKRAMENTO erdvėje, čia jo smuikas, drauge su VDU Kameriniu orkestru, paskelbė pirmąjį atidarymo akordą, o rugsėjo pabaigoje vėl skambės Lietuvoje labai mažai girdėta jo kūryba.

Permainos kūrybiniame gyvenime

Pasak V. Čepinskio, pirmuosius nesudėtingus kūrinius jis pradėjo rašyti dar būdamas vaikas –  nuo 8-erių metų. „Kūriau ir paauglystėje, ir studijų Niujorke metais, tačiau niekada nemaniau, kad tai kažko labai verta muzika“, – šypsosi bene garsiausias Lietuvos smuikininkas. 2013 m. dėl įvairiausių priežasčių atsisakęs aktyvios ir įtemptos atlikėjo karjeros, V. Čepinskis prisipažįsta pastaraisiais metais vėl sugrįžęs prie kūrybos.

„Parašydavau tai vieną, tai kitą kūrinį, kaip sakoma „į stalčių“, – šypsosi jis.

Tačiau, panašu, kad atlikėjo gyvenime vėl bręsta pokyčiai. Nuo rudens jis tampa Šiaulių kamerinio orkestro meno vadovu, o rugsėjo pabaigoje savo gimtojo miesto – Kauno – klausytojus ryžtasi pirmą kartą pakviesti tik į savo kūrybos vakarą.

„Tiesą sakant, keletą kūrinių, kurių dar niekas nebuvo girdėję, jau pagrojau Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Kėdainių, Plungės publikai ir likau nustebintas, kad klausytojai labai teigiamai priėmė mano kūrybą. Taip pat padrąsino ir Sakramento bažnyčioje įvykęs atidarymo koncertas, kurio metu grojau keletą savo kūrinių, kurie buvo sutikti širdingais sveikinimais – tai skatina mane kurti toliau. O po koncerto Sakramente inspiracija buvo tokia didelė, kad net gimė specialiai šiai erdvei skirtas trijų dalių kūrinys „Malda“, kuriuo greičiausiai ir norėsiu pradėti savo kūrybos vakarą rugsėjo 27-ąją“, – išskirtiniame interviu portalui „Kas vyksta Kaune“ sako V. Čepinskis.

Svarbiausia – harmonija

V. Čepinskis atsiveria, kad „svarbiausia jam, kad muzikoje būtų juntama šviesa – kad būtų šilta, šviesu, be vėjo..“ „Man nepatinka destrukcija, – išsitaria jis. – Net jei siela ir šaukiasi pagalbos, aš tą pagalbą randu partitūros lape, rašydamas ir tarsi užsidarydamas nuo išorės, todėl mano muzika drauge turi ir meditatyvių savybių“.

Lietuvos smuiko virtuozu dažnai vadinamas V. Čepinskis juokauja, kad kartą kolega pakomentavo, kad iš bene greičiausiai griežiančio šalies smuikininko jis tapo bene lėčiausiu kompozitoriumi, nes jo paties kuriama muzika yra labiau lėta, vedanti į gylį, ne lekianti paviršiais. „Po tokio pastebėjimo, parašiau greitą ir tikrai nelengvą kūrinį smuikui ir violončelei, kuris taip pat, tikiuosi, nuskambės kūrybos vakare“, – žada maestro.

Akimirka iš V. Čepinskio koncerto SAKRAMENTE / R. Tenio nuotr.

Sapnas po barokiniais skliautais

„Somnium“ – sapnas, pavadinimu apjungiančioje kūrybos vakaro programoje skambės išskirtinai tik V. Čepinskio kūryba, kurioje į darnią visumą apsijungs ankstyvoji smuikininko kūryba, parašyta 1997 m. Niujorke, 2014-2018 m. sukurti kūriniai, tarp kurių ir „Somnium (Sapnas)“ violončelei ir orkestrui bei naujausi sakralios SAKRAMENTO erdvės įkvėpti kūriniai, po barokiniais Švč. Sakramento (studentų) bažnyčios skliautais įgyjantys papildomą emocinį krūvį.

„Didžioji dalis koncerte skambėsiančios muzikos bus rami, kiek meditatyvinė, harmoninga muzika. Programos pavadinimas – sapnas – gal kiek atspindi tam tikrą mano priešpriešą prieš dabartinį vartojimą, bėgimą, pirkimą, tylos nebegirdėjimą, gamtos nematymą… Tai mane labai liūdina, – sako smuikininkas V. Čepinskis. –Žmonės nebemoka džiaugtis tylos akimirka. Žmonės bijo, paniškai bijo pasilikti su savimi vienumos akimirkai. Mano muzika, turėtų truputį žmogų trumpam grąžinti į tą pabuvimą su savimi“.

V. Čepinskio programą „Somnium“ SAKRAMENTO scenoje be paties smuikininko atliks vokalo solistė Vaida Genytė, atlikėjo sutuoktinė, smuikininkė Viktorija Čepinskienė, violončelės meistras Mindaugas Bačkus, fortepijono virtuozas Motiejus Bazaras bei Šiaulių kamerinis orkestras.

Dviejų dalių programoje skambės dešimt skirtingos apimties ir sudėtingumo kūrinių, kuriuos klausytojams kūrybos vakaro metu komentuos ir su V. Čepinskiu neskubrų pokalbį ves muzikologas Viktoras Gerulaitis.

„Šių dienų kultūra yra pagrįsta samprata, kad nauja ir jauna yra geriau už sena, todėl seno reikia atsikratyti, sena reikia išmesti, nesvarbu, ar tai protinga, ar kvaila. Mes gyvename lyg madų namuose, kuriuose neklausiama, ar nauja suknelė yra geresnė už seną, o vilkime ją nes ji tiesiog nauja ir moderni“, – paklaustas apie V. Čepinskio muziką provokuoja V. Gerulaitis, sutikęs tapti atlikėjo kūrybos vakaro vedėju.

V. Gerulaičio teigimu, V. Čepinskio kuriama muzika tikrai yra ne iš „madų namų“. „Pripažinsiu, XXI amžiuje tam reikia drąsos“, – šypsosi garsus muzikologas. V. Čepinskio muzika – atvirai romantiška. Jos estetinė nuostata – lyrinis dramatizmas. Ji – jautriai melodinga ir konsonansiška, aiškios ritmikos ir skaidrios faktūros. Ji – emocionali ir meniška. Be to, ji turi tikrai aristoteliškų savybių: jai būdingas saikas ir elegancija (proporcijos).

„Argi ne to mes labiausiai ilgimės šiame beprotiškame naujovių pasaulyje?“, – intriguoja būsimo kūrybos vakaro vedėjas.

Dalis lėšų – pastato atstatymui

Dalis V. Čepinskio kūrybos vakaro metu surinktų lėšų bus skirtos itin apleisto pagrindinėje Kauno senamiesčio pėsčiųjų gatvėje stūksančio Švč. Sakramento šventovės pastato restauravimui. Džiugu, kad iniciatyvių kauniečių pastangomis čia ne tik gegužę atvertos pagrindinės šventovės durys bei antrame šventovės aukšte įrengtos grindys, kad būtų galima vykdyti kultūrinę veiklą ir rinkti lėšas bažnyčios atstatymui, bet ir rugpjūčio pabaigoje pradėti pagrindinio fasado tvarkymo darbai, iš dalies finansuojami Kauno miesto savivaldybės.

Gegužę visuomenės kultūros poreikiams atvertoje SAKRAMENTO erdvėje per vasarą surengta beveik dvi dešimtys įvairaus pobūdžio ir turinio renginių – eksponuotos meno ir fotografijos parodos, vyko įvairios muzikos koncertai ir pasirodymai, surengti keli performansai, šokio spektakliai, kino peržiūrų ir diskusijų vakarai. Visa veikla vykdyta neatlygintinai ir savanoriškais pagrindais, veiklų organizatorius – Kauno senamiesčio draugijos fondas „Man rūpi“.

Daugiau informacijos apie V. Čepinskio koncertą Kaune

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.