Sinoptikė papasakojo, kas toliau laukia po stichinio periodo

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Rekordiniai karščiai jau baigėsi, o artimiausiomis dienomis oras bus labai lietuviškas ir gerokai vėsesnis. Tiesa, lietaus, kurio jau sulaukėme, kol kas neužtenka, kad drėgmė įsigertų į dirvožemį. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Izolda Marcinonienė laidoje „DELFI diena“ papasakojo, kokie orai bus kitą savaitę.

Ar nuo dabar džiaugsimės tik lietuviška vasara?

Pagaliau baigėsi karščiai. Kiek buvo galima? Visa gegužė ir birželis buvo rekordiniai mėnesiai. Buvo pasiekti visi įmanomi rekordai. Ši savaitė – gana tipinė lietuviškai vasarai, net sakyčiau, kad gana vėsoka savaitė, 12-14 laipsnių šiuo metu. O jeigu dieną būna 18 laipsnių, tai jau labai gerai. Jeigu pastebėjote, pirmadienį buvo 28, antradienį 24, o paskui dar labiau mažėjo ir buvo 16-18 laipsnių. Tiesiog atsidūrėme įprastame vidutinių platumų ore.

Kodėl taip kardinaliai viskas pasikeitė?

Tiesiog atsisuko srautai. Jeigu vyravo pietvakarių, pietų, tai šiuo metu atsisuko iš Vakarų, o vakaruose yra Atlanto vandenynas. Taip, jis yra šiltas, bet tai vis tik drėgnas oras, bet dabar oras yra toks, kaip ir priklausytų mūsų kontinentui. Pietuose yra dabar daug šilčiau, Ispanijoje jau yra 38 laipsniai karščio, Italijoje 39 laipsniai. Taip ir turi būti, nes ne pas mus Lietuvoje turi kaisti iki 37 laipsnių. Kad esame tokioje padėtyje, turėtume būti dėkingi Altantui. Kitaip sakant, pas mus atkeliauja ir karštis iš Pietų.

Tai ši savaitė yra tokia, kaip ir dažniausiai būna Lietuvoje?

Liepos mėnesis dažniausiai būna šilčiausias vasaros mėnesis. Prognozuojama, kad ji šiais metais bus vienu laipsniu šiltesnė, bet liepa nebus tokia karšta kaip birželis. Nepanašu, kad sulauksime tokio labai karšto oro plūstelėjimo.

I. Marcinonienė / DELFI nuotr.

Kokie orai penktadienį?

Ciklono centras yra ties Estija. Pas mus naktį praėjo šiltas frontas. Paskui sulaukėme gausaus lietaus, gaila tik tai, kad prilijo ten, kur to lietaus nelabai reikėjo. Daugiausia lietaus kliuvo Vakarų regionui, nors lietaus reikėjo Pietryčių Lietuvai. Čia jau lietaus labai trūksta, ryte šiltąjį frontą jau pasivijo šaltasis frontas, jau ir vėjas sustiprėjo. Vėjas stiprus visoje Lietuvoje. Jis lems orus kelias dienas, bet reikia pripažinti, kad jis šiek tiek silpnės, vėjas aprims, o penktadienį vėjo gūsiai siekia 15-17 m/s.

Gal lietus pagerins situaciją ir bus atšaukta sausra?

Dėl sausros atšaukimo, tai reikalinga, kad lietus palytų ilgiau, reikia, kad ir paviršiniai dirvožemio sluoksniai sudrėktų, neužtenka, kad paviršiuje susidaro šiokios tokios balutės. Miškų gaisringumas, sausra miškuose dar aukštame lygyje. Varėnos, Vilniaus apylinkėse laikosi aukšta gaisringumo klasė.

Kiek laiko turėtų lyti, kad žemė sudrėktų?

Jeigu yra aukštas gaisringumas, sausra miškuose, tai reikia, kad prilytų 10 milimetrų vandens per parą. Toks yra kriterijus.

Oras ir lietus gali atvėsinti jūrą ir upes?

Jau atvėsino, mačiau, kad Kuršių Mariose tik 17 laipsnių, tikrai jaučiamas šaltesnis paviršinis sluoksnis, šalčiausias vanduo Merkyje 15 laipsnių. Nemune yra 17-15 laipsnių.

Kokia bus kita savaitė?

Šeštadienį sušils iki 21 laipsnio. Šeštadienio dieną didesnėje šalies dalyje vyraus nepastoviai debesuoti ir sausi orai. Trumpalaikis lietus per visą dieną apsilankys tik kai kuriose šalies vietovėse: vidurdienį gali palyti šiaurės rytiniame šalies pakraštyje, o gerokai po pietų ar tik vakarėjant – kai kuriose pietvakarinių rajonų vietovėse. Pūs vidutinio stiprumo vakarinių vėjas, gūsiai kai kur dar sustiprės iki 15 m/s. Temperatūra po pietų pakils iki 17-22 laipsnių.

Sekmadienio naktį iš vakarų atskubės naujas ciklonas. Dangų uždengs tankūs debesys, iki ryto vidutinio intensyvumo lietus praslinks per visą šalį. Pirmadienio naktį debesys sklaidysis, trumpai palis tik vietomis. Vakarų, šiaurės vakarų vėjas aprims. Temperatūra rytą pažemės iki 8-13 laipsnių. Antradienio dieną vėl šils iki 16-21 laipsnio.

Trečiadienį – miegantys broliai. Ką prognozuojate?

Jie turėtų atsibusti apsiašaroję, nes prognozuojamas lietus. Pagal grafikus, bus labai lietingas periodas. Po liepos 10-osios sulauksime dar daugiau lietaus.

Populiariausių Kauno ir Lietuvos vandens telkinių bei upių temperatūrą galite sekti šiame „Kas vyksta Kaune“ puslapyje.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

34 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

Naujausios žinios

Svarbi informacija vairuotojams: eismas A. Mickevičiaus gatvėje bus ribojamas visą mėnesį (foto)

Jonavos 270-ojo gimtadienio šventės akimirkos – atskleidė vieningą bendruomenę (foto)

Kaune pro langą iškritusi mergina skubiai pristatyta į gydymo įstaigą

Alekna pristato naujausią savo kūrinį: filmuojant klipą prireikė įveikti aukščio baimę

Savaitgalį – išskirtiniai vairuotojų pasiteisinimai: apgirtę nuo valerijono ir pamiršę, kad neturi teisės vairuoti

Vandens kokybė Baltijos jūroje nepavydėtina: atsakomybės šešėlis siekia Kauną

Neįgali kaunietė piktinasi: specialistai „pagydė“ nė akyse nematę

Išrinkti įtakingiausi šalies politikai: ekspertų ir visuomenės nuomonė išsiskyrė

Per savaitgalį Kaune - rekordinis koronaviruso atvejų skaičius, V. Matijošaičio prašymai nepadeda

Savaitgalis neapsiėjo be pažeidimų: ir vėl nubausti kaukių nedėvėję asmenys