Kaune pradedamos operacijos vieninteliu Rytų Europos šalyse gama peiliu – Kas vyksta Kaune

Kaune pradedamos operacijos vieninteliu Rytų Europos šalyse gama peiliu

R. Tenio nuotr.

Pirmadienio popietę LSMU ligoninėje Kauno klinikose oficialiai atvertos durys į neurochirurgijos operacinę, kurioje žmogaus smegenys bus operuojamos vienu brangiausių šalyje medicinos aparatu – gama peiliu. Tai itin nauja ir moderni įranga, leidžianti šalinti smegenų auglius ir kitus sutrikimus be tiesioginės invazijos – pjūvio.

Pirmoji itin sudėtinga ir daug patirties reikalaujanti procedūra, kurios metu radiochirurginiu gydymo metodu yra veikiami šalintini dariniai žmogaus smegenyse, suplanuota jau ateinantį pirmadienį. Viso šiuo metu gama peilio operacijų jau laukia 36 pacientai. Operacijos gama peiliu trunka nuo kelių minučių iki valandos, o per parą tokių procedūrų galima atlikti keturias.

Šiuo metu tinkamą kvalifikaciją gydyti radiochirurginiu metodu yra įgiję du aukštos kvalifikacijos neurochirurgai, taip pat darbui ruošiami dar du jauni specialistai. Kad išmoktų operuoti šiuo aparatu Kauno klinikų medikai stažavosi Dalaso onkologijos centre Teksase, taip pat drauge dirbo su neurochirurgų komandomis Bristolyje (Didžioji Britanija), Marselyje (Prancūzija), Tilburge (Olandijoje).

„Teko operuoti drauge su tokias operacijas darančiais užsienio neurochirurgais, stebėti radiologų darbą. Matyti jų darbą, kokios kyla problemos, kaip jos sprendžiamos. Esame pilnai pasirengę pradėti Kaune atlikti šias operacijas savarankiškai“, – portalui „Kas vyksta Kaune“ teigė vienas iš gama peiliu operuosiančių gydytojų neurologas Andrius Radžiūnas.

Operacijų gama peiliu išskirtinumas, kad jos daromos be tiesioginės invazijos, todėl sumažėja komplikacijų tikimybė, trumpėja gydymo laikas, o po mažiau sudėtingų procedūrų pacientai gali apsieiti ir be papildomos priežiūros ligoninėje. Gama peilis dažniausiai naudojamas įvairių navikų gydyme, išsėtinių metastazių smegenyse šalinimui, tačiau Kauno klinikų įgytas aparatas yra vienas šiuolaikiškiausių, todėl papildomai juo galės būti gydomos ir tokios sudėtingos ligos, kaip Parkinsono, epilepsija, trišakio nervo keliami galvos skausmai ir kitos patologijos.

Onkologinių pacientų asociacijos POLA prezidentas Šarūnas Narbutas pabrėžė, kad galvos navikai yra labai piktybiški, linkę atsinaujinti, jiems operuoti būtina skuba, o šalinimas intervenciniu būdu – itin pavojingas, o dažnai ir neįmanomas. „Daugybei žmonių gama peilis padovanos gyvenimą tiesiogine to žodžio prasme“, – įsitikinęs Š. Narbutas. Anksčiau tokio pobūdžio medicininės pagalbos itin retais atvejais būdavo kreipiamasi į užsienio valstybes, kuriose panašios procedūros kainavo nuo 3 iki 17 tūkst. eurų.

Neurochirurgijos klinikos vadovas Arimantas Tamašauskas teigė, kad iš Lietuvos tokioms operacijos atlikti Lietuvos pacientai būdavo dažniausiai siunčiami į Prahą. „Bet, įsivaizduokit, kad pacientas, kuriam reikia operacijos šią minutę, turi laukti eilėje net tris mėnesius – dažnai per tiek laiko jau tos operacijos gali ir neprireikti“, – apie sudėtingą gydymo procesą užsienyje dėstė klinikos vadovas.

Apie tai, kad gydymas gama peiliu galbūt būtų buvęs panaudotas jo mamos onkologinės ligos gydyme ir taip prailginęs prieš porą metų mirusios moters gyvenimą, portalui „Kas vyksta Kaune“ sakė Kauno klinikų Neurologijos skyriuje sutiktas verslininkas Vladas Lašas. Pasak kauniečio, jo mamai Eugenijai Lašienei buvo aptiktas navikas tokioje srityje, kurioje medikai nesiryžo chirurginei invazijai, taikyta chemeoterapija ir gydymas radiacija nebuvo tokie veiksmingi, kad būtų išgelbėta moters gyvybė. „Manau, tokia šiuolaikinė technologija yra didelis žingsnis į priekį ir džiugu, kad tai vyksta Kaune“, – sakė. V. Lašas.

Dėl neurologinės onkologijos gydymo metodų sąlygotumų chirurginei invazijai liūdnai baigčiai prieš porą metų buvo pasmerkta ir garsi kaunietė aktorė Rūta Staliliūnaitė, kuri, šaltinių teigimu, pralaimėjo kovą prieš neurologinės srities piktybinį naviką.

Planuojama, kad Kaune ši procedūra kainuos apie 2 tūkstančius eurų, o ją pacientams kompensuos Ligonių kasos.

Modernus gama peilio aparatas, kuriam specialiai buvo pastatytas priestatas, drauge su pastato statybomis kainavo daugiau nei 7 mln. eurų. Didžioji dalis jų – Europos Sąjungos parama. Klinikose atidarytas gama peilis – kol kas vienintelis rytų Europos šalyse ir vienas iš šimto pasaulyje veikiančių naujos kartos gama peilių. Ne tokių modernių gama peilių pasaulyje yra dar 276 vienetai.

„Gama peilis istoriškai naudojamas galvos smegenų sutrikimais sergantiems žmonėms jau 50 metų. Tai, ką mes įsigijome, yra šeštos kartos aparatas: pats tiksliausias radiochirurgijai skirtas įrankis, kuris išgelbės ne vieną gyvybę“, – spaudos konferencijoje žurnalistams sakė neurologas A. Radžiūnas.

Pasak jo, ši technologija leidžia pašalinti navikus, kurių negalima pašalinti chirurginiu būdu, taip pat padės trišakio nervo skausmą kenčiantiems pacientams, kuriems nepadeda medikamentai. Taikant gama peilio gydymą sumažėja atviros operacijos metu galimų komplikacijų rizika, gydymas gali padėti žmonėms, kuriems iki šiol nebuvo įmanoma suteikti pagalbą dėl jų gretutinių susirgimų ar amžiaus.

Pasak BNS pranešimo, šis pirkinys yra sulaukęs kritikos dėl didelės kainos. Nacionalinio vėžio instituto išorinės terapijos skyriaus vadovas Darius Norkus „Laisvės TV“ yra sakęs, jog yra kitų šiuolaikinių technologijų, kurios gama peiliui nenusileidžia tikslumu, tačiau yra pigesnės ir tinkamesnės tokiai nedidelei šaliai kaip Lietuva.

Kalbėdamas su žurnalistais A. Tamašauskas sutiko, jog operacija gali būti atliekama ir kitais metodais, bet teigė, kad jie nusileidžia gama peiliui tikslumu arba operacijų greitumu. „Nė vieno aparato nėra, kuris gali padėti gydyti vaikų iki šešerių metų onkologinių ligų gydyme radijo spinduliuote. Nė vieno aparato nėra, kuris galėtų gydyti Parkinsono ligą be pjūvio, be pjūvio gydyti epilepsiją, kitas psichines ligas“, – sakė jis.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA