Sergančiųjų tymais toliau daugėja: Kaune gauti mokamą vakciną praktiškai neįmanoma

ULAC nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Nors situacija dėl tymų įtempta jau kurį laiką, šalyje fiksuojami nauji susirgimai šia virusine infekcija, o pagal užsikrėtusiųjų skaičių smarkiausiai raudonuoja Kauno miestas ir rajonas. Tuo metu pasiskiepyti nuo tymų nesant įtrauktam į skiepų kalendorių ir neturėjus kontakto su infekuotu asmeniu, iš esmės – misija neįmanoma.

Kaip skelbiama Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) portale, balandžio 9 d. duomenimis per šiuos metus Lietuvoje registruoti 435 susirgimai tymais, iš kurių net 223 – Kauno mieste, 61 – Kauno rajone. Vilniaus mieste užfiksuota keleriopai mažiau tymų atvejų – 60, o Vilniaus rajone – „tik“ 10. Kaišiadorių rajone, kuris priklauso Kauno apskričiai, ULAC žinomi 11 susirgimų, visose kitose savivaldybėse šis skaičius nesiekia 10.

Pirmadienį ULAC nurodė, kad per savaitgalį užregistruoti dar 9 nauji tymų atvejai. Iš viso balandžio 8 d. nuo metų pradžios tymai buvo diagnozuoti 327 suaugusiajam ir 88 vaikams. Pagal amžių jauniausias, susirgęs tymais – 5 mėnesių kūdikis, vyriausias – 78 metų asmuo. Daugumos suaugusiųjų tymais skiepijimo būklė nežinoma, o dauguma vaikų – neskiepyti.

Centras primena, kad skiepytis tymų vakcina „Priorix“ Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis gali vaikai, nepaskiepyti pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių ir sąlytį su sergančiuoju turėję asmenys – jie skiepijami viena vakcinos doze. Savo arba darbdavio lėšomis rekomenduojama skiepytis žmonėms, nesirgusiems tymais, nežinantiems, ar buvo skiepyti nuo šios infekcijos arba skiepytiems viena vakcinos doze.

Komercinių vakcinų nereguliuoja

Tiesa, gauti minėtą mokamą vakciną – užduotis ne iš lengvųjų. „Sergančiųjų skaičius auga, bet nuo to visai nepriklauso, kiek vakcinų turime“, – „Kas vyksta Kaune“ teigė ULAC Švietimo ir komunikacijos skyriaus vedėjas Zigmas Nagys, patikslinęs, kad ULAC turi vakciną, kuri skirta kontaktą su infekuotuoju tymais turėjusiems asmenims ir vaikams, skiepijamiems pagal skiepų kalendorių.

„Šios vakcinos turime pakankamai ir jos netrūksta, o komercinės vakcinos yra ne mūsų žinioje – ULAC neturi duomenų, kurios klinikos jas turi. Kiekviena gydymo staiga gali skelbti savo konkursą ir jas užsakinėti, taip pat nustatyti kokias nori kainas“, – sakė Z. Nagys.

ULAC perkamos vakcinos, nurodė Švietimo ir komunikacijos skyriaus vedėjas, paskirstomos valstybinėms ir privačioms gydymo įstaigoms, kurios turi sutartis su Valstybine ligonių kasa ir aptarnauja vaikus, skiepijamus pagal kalendorių bei kontaktinius žmonės.

Nemokamą vakciną, kuri finansuojama valstybės lėšomis, anot Z. Nagio, turi praktiškai visos klinikos. Viešuosius vakcinų pirkimus vykdo ligonių kasa, paskutiniajame, pašnekovo duomenimis, figūravo 120 tūkst. dozių.

Neturi ir nežino, kada gaus

„Kas vyksta Kaune“ paskambinus į vienos seniausių Lietuvoje privačių gydymo įstaigų „Endemik“ Kauno kliniką, paaiškėjo, kad šiuo metu mokamos tymų vakcinos, kuri kainuoja 29,5 Eur, vis dar nėra ir neaišku, kada ji bus gauta.

„Esame užsisakę, tačiau jos vis neateina. Tikėjomės gauti užpraeitą savaitę, praeitą, dabar tikimės šią, tačiau sunku nuspėti“, – kalbėjo registratūros darbuotojas, tikinęs, kad kai jau vakcina ateis, jos bus pakankamas kiekis. Tuo metu pagal planą skiepijamiems ar kontaktą su sergančiuoju turėjusiems asmenims vakcinų yra.

Mokamos tymų vakcinos neturi ir kita Kaune veikianti privati gydymo įstaiga „Antėja laboratorija“ – čia galima užsakyti nebent 45 Eur kainuojančią vardinę tymų vakciną, kuri būtų pristatyta per 10 darbo dienų.

Valstybinėse įstaigose – tuščia

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Viešosios komunikacijos tarnybos vyr. specialistė Eglė Audickaitė „Kas vyksta Kaune“ informavo, kad savo lėšomis pasiskiepyti nuo tymų nėra šansų ir klinikose. „Mūsų žiniomis, mokamų vakcinų neturi nė viena valstybinė gydymo įstaiga, tik kelios privačios klinikos“, – tvirtino pašnekovė.

Vakcinas, nurodė ji, įprastai perka ir įstaigoms skirsto ULAC – vyksta viešųjų pirkimų procedūros, kurios ilgos ir dažnai nelengvos. E. Audickaitės vertinimu, dėl to visoje Lietuvoje ir gali trūkti vakcinų.

ULAC primena, kad tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, kuris virusą į aplinką išskiria 4–5 dienos iki ir 4 dienos po išbėrimo. Asmenys, paskiepyti nuo tymų, kitų asmenų negali užkrėsti. Ilgalaikis imunitetas nuo tymų susidaro po dviejų įskiepytų kombinuotos tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcinos dozių.

163 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Žaibišką vagystę įvykdęs kaunietis per plauką nepaspruko nuo pareigūnų

Austru treneriu patikėjęs „Žalgiris“ rinkosi iš keliasdešimt kandidatų

Praėjusią parą patvirtintas koronaviruso atvejis – įvežtinis

Kauno stadiono rangovų pasiūlymai neįtiko didelėmis kainomis: savivaldybė žada derėtis

Naujausi duomenys: per parą Lietuvoje užfiksuotas vos vienas koronaviruso atvejis

Parvykstančiųjų į Lietuvą kontrolė kol kas nebus stiprinama

Kauno „Žalgirio“ trenerio paieškos baigtos: prie komandos vairo stoja specialistas iš Austrijos

Įsigaliojus naujiems reikalavimams, autoservisai prognozuoja kainų pokyčius

Kaunui per Seimo rinkimus „valstiečiai“ meta „Vieningo Kauno“ kozirį

Skaitytojai praneša: iš Kleboniškio miško sklinda neaiškūs sprogimai