Kaunietė atidarė pirmąją šalyje Augalų prieglaudą su gyvybės langeliu: paliktųjų jau keli šimtai – Kas vyksta Kaune

Kaunietė atidarė pirmąją šalyje Augalų prieglaudą su gyvybės langeliu: paliktųjų jau keli šimtai

A. Virketės nuotr.

Augalui reikia rūpesčio, meilės ir šilumos, tačiau kartais namuose to pristinga, ir augalas be skrupulų išmetamas į gatvę, iškeliauja į konteinerį, geriausiu atveju – į laiptinę. Kaunietė Aistė Virketė susirūpino „benamiais“ augalais ir atidarė pirmąją šalyje Augalų prieglaudą su gyvybės langeliu.

Per kelis mėnesius iš įvairių vietų į nuomojamą kabinetą sename Žemųjų Šančių pastate suplaukė beveik 400 įvairiausių augalų. Čia jau gerokai ankšta, tad moteris nusižiūrėjo erdvias patalpas užmiestyje. Tačiau norint ten perkelti augalus – reikia geradarių pagalbos.

Kaip iš gausybės rago

Atsidaro liftas ir iš jo kone savo ūgio augalą rūpestingai ištempia smulkutė mergina. „Naujas gyventojas!“, – su šypsena tarsteli būsima pašnekovė ir pakviečia pokalbiui užeiti į nedidelį kabinetą. Pravėrus duris kone atima žadą: keliasdešimties kvadratinių metrų kambaryje įsitenka šimtai augalų augalėlių, kai kurie išsikeroję iki lubų, viduje groja klasikinė muzika, šilta, ramu ir jauku.

Aistė pasisveikina su augalais ir kol ruošiamės pokalbiui, prie kelių priėjusi tyliai sušnabžda: „Koks gražus kavamedis, ajajaj!“, „Auk, čiobreli, Timai, auk!“, „Na, pelargonija, kur tavo gražieji žiedeliai slepiasi?“

Augalų gelbėtoja pasakojo, kad viskas prasidėjo praėjusią žiemą, kai ėmusi ieškoti žalios erdvės fotosesijoms, tinkamos tiesiog nerado. „Botanikos sode negalima purkšti plaukų lako, laisvai elgtis, o Karininkų ramovės oranžerija itin kukli – nepatogu. Taigi, kilo idėja sukurti savo oranžeriją!“, – pasakojimą energingai pradėjo Augalų prieglaudos įkūrėja, VšĮ „Mes žydim“ vadovė, „Flora Ikona“ fotografė A. Virketė.

Ji iškart pradėjo galvoti iš kur gauti augalų. Pirmiausiai ėmė rinkti augalus iš kiemų, nuo konteinerių, netrukus nereikalingus augalus ėmė siūlyti pažįstami. Galiausiai ėmė žvalgytis į atiduotuves internete, vėliau pati ėmė rašyti skelbimus, kad ieško nereikalingų augalų. Nustebo, kai žinomas restoranas pasibaigus vasaros sezonui ketinęs išmesti lauko kavinę puošusias gėles, jas mielai padovanojo Aistei.

Pamažu procesas įsibėgėjo, ir Aistė pradėjo iš įvairių miesto vietų rinkti nereikalinguosius. Neilgai trukus suskaičiavo 400 ir įkūrė Augalų prieglaudą. Čia galima išvysti gausybę gėlių ir retesnių augalų: bananmedį, citrinmedį, mandarinmedį, ananasmedį, kavamedį, eukaliptą ir kt. Ateityje jie visi turės savo kilmės dokumentus su vardu ir atsiradimo istorija.

Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad šalyje yra trys valstybinės oranžerijos, o Augalų prieglauda, veikiausiai, bus pirma. „Lietuvoje apie augalų prieglaudas neteko girdėti, artimiausia yra Belgijoje, ją mažame bute įkūrė dvi seserys“, – sakė A. Virketė.

Meilę augalams paveldėjo iš protėvių

„Kiekvieną augalėlį myliu, atėjusi iš ryto pirmiausia pasisveikinu, pakalbinu, o išeidama – atsisveikinu. Augalai jaučia rūpestį, meilę ir vešliai auga. Net Pinigų medis pražydo, o atiduotas buvo jau susitraukęs, suvytęs, neatrodė, kad atsigaus. Yra ir augalų inkubatorius. Jei augalas turi galimybę išgyventi, neišmetu nė vieno lapelio“, – pasakojo Augalų prieglaudos įkūrėja ir tęsė: „Elgiuosi su augalais kaip su bendraminčiais, draugais ar šeimos nariais. Kai būnu tarp augalų, pasineriu į pokalbį su jais. Viską pamirštu, išdyla stresas, pyktis, nemalonūs prisiminimai. Po augalų terapijos atsigaunu ir vėl esu pasiruošusi užkariauti pasaulį!“

Priežiūrai ji skiria nemažai laiko: vien laistymas žiemą trunka 1 valandą, o vasarą – 3 valandas ir daugiau. O kur dar persodinimas, apsauga nuo parazitų ir pan.

Iš kur tokia meilė augalams? Aistės mergautinė pavardė yra Pupininkaitė, besiaiškindama genealogiją sužinojo, kad jos protėviai buvo pupų augintojai. „Meilė augalams man įaugusi į kraują: vieni seneliai augino pupas, kiti puoselėjo gausius daržus ir sodus, o dabar mama gali pasigirti gražiausiu miestelio gėlynu. Vaikystėje močiutė manęs prašydavo persodinti augalus, sakydavo, kad mano rankos geros, jos augalai tada vešliai auga. Tai pats didžiausias komplimentas!“, – prisimindama švelniai šypsosi Aistė ir didžiuodamasi priduria: „Šiandien pati turiu Laisvės sodą – Augalų prieglaudą!”

Svajonių oranžerija

A. Virketė nedrąsiai prasitarė, kad svajoja įkurti analogų Lietuvoje neturinčią Augalų oranžeriją užmiestyje, kur būtų galima mėgautis augalų terapija ir ramiai praleisti laiką. Pasak jos, ši oranžerija bus kitokia: joje bus galima liesti augalą, laistyti, prižiūrėti, išsirinkti mylimiausią, atvykti su šeimomis, pažiūrėti, kaip atiduotas augalas auga.

Viešoje Augalų prieglaudos oranžerijoje vyks augalų terapijos, jogos, sveikatos seminarai, masažas su akmenimis, edukacijos vaikams. Savaitgaliais ar darbo dieną čia bus galima atvykti atsipalaiduoti, paskaityti knygą, atsigerti kavos, pamedituoti ar padirbėti. Planuojama rengti augalų žydėjimo stebėjimo naktis.

„Augalų terapija gydo nuo streso, padeda spręsti psichologines problemas, gerina kraujotaką, žmonės atsipalaiduoja, tai natūralus vaistas nuo pervargimo. Tokioje erdvėje tiktų dirbti kompiuteriu. Kai aplinkui matai harmoniją – ir vidus harmonizuojasi“, – sakė ji.

Kol kas tai tik planai. „Dėl itin didelių lėšų nuomai, kurias pati sukrapštau iš asmeninių resursų, turiu išsikelti. Visas šis grožis būtų pasmerktas atsidurti lauke arba skirstytis, bet šiuo metu pati kraustausi į užmiestį ir visus augalus laikinai priglausiu savo namuose, kol rasiu jiems patalpas“, – aiškino A. Virketė.

„Lietuviai nuo seno gyveno gamtoje, gerbė miškus, sengires, tai mūsų kraujyje. Kai žmogus nutolsta nuo gamtos, pradeda kaupti dideles ligas“, – atkreipė dėmesį A. Virketė.

Laukia pagalbos

Svajonių oranžerijai reikia bent 1 tūkst. kv. metrų, 1 hektaro ploto sklype. „Tokia erdvė, mačiau skelbimuose ir pati buvau nuvykusi apžiūrėti, yra už miesto, tereikia surinkti sumą nuomai“, – užuominomis kalba Aistė.

„Dabar mano patalpa gerokai per maža, ne tokia šviesi ir šilta, kokios reikia augalams. Nebegaliu visų augalų tempti į namus. Kreipiuosi į jus, kad padėtumėte man surinkti reikiamą sumą ir išsinuomoti naują, didesnę erdvę augalams, kuria naudosimės visi“.

Pašnekovė informavo, kad per mėnesį vien priežiūra atsieina ne mažiau kaip 300 eurų: žemė, trąšos, vanduo, elektra, šildymas, vaistai nuo kenkėjų, spec. priežiūros priemonės, o kur dar nuoma, darbas.

Augalų prieglaudą paremti galima čia: VšĮ „Mes žydim“, LT487300010154150719, paskirtis: parama prieglaudai.
Daugiau apie iniciatyvą sužinosite čia.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.