„Vičiūnų grupė“ atskleidė prekybos Kryme schemą: politologas pasmerkė už dviveidiškumą

Organizatorių nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Viešojoje erdvėje kilusi diskusija apie Kauno miesto merui Visvaldui Matijošaičiui priklausančio verslo įmonių veiklą okupuotose Ukrainos teritorijose sulaukė ir oficialaus „Vičiūnų grupės“ atsako. Portalui „Kas vyksta Kaune“ situaciją komentuoja įmonės komunikacijos vadovas Mindaugas Snicorius.

„Dirbant su pasauliniais prekybos tinklais, produkcijos gamintojai negali rinktis ar nurodyti, kokiuose konkrečiai regionuose jų produkcija prekiauti galima, o kokiuose – ne. „Vičiūnų grupė“ yra tarptautinė maisto gamybos kompanija, kur įvairiose šalyse dirba per 8000 darbuotojų, jos gaminius nesunkiai galima rasti ne tik Vokietijoje, Ispanijoje, Italijoje, JK ar daugelyje kitų Vakarų Europos valstybių, bet ir praktiškai visose Rytų rinkose – Gruzijoje, Ukrainoje, Rusijoje, Baltarusijoje, Vidurio Azijos šalyse. Esame seniai išaugę Lietuvos ribas, tiekti į daugelį šių regionų pradėjome dar prieš 15–20 metų“, – rašoma portalui atsiųstame įmonės komentare, kuriame plačiau paaiškinta schema, pagal kurią vykdoma prekyba Kryme.

Atskleidė prekybos Rusijos okupuotose teritorijose Ukrainoje schemą

Pasak įmonės atstovo M. Snicoriaus, didmenine „Vičiūnų grupės“ įmonių gaminamos produkcijos prekyba Gruzijoje, Rusijoje ir Armėnijoje užsiima dukterinė grupės kompanija „Baltko“, kuri gaminius tiekia Rusijoje veikiantiems prekybos tinklams – prancūziškam prekybos tinklui „Auchan“ ir vokiškam „METRO Cash & Carry“, o šie po visus prekybos taškus produktus skirsto savo nuožiūra.

„Kaip nemažai kitų vakarietiško kapitalo tarptautinių bendrovių, šie prekybos tinklai savo veiklos Kryme nenutraukė ir tiekia ten mūsų produkciją – sprendimas priklauso patiems prekybininkams. Kitą dalį produkcijos „Baltko“ parduoda ne tiesiogiai, o maždaug šimtui distributorių, kurie prekes įvairiuose regionuose taip pat platina savo nuožiūra – paprastai ten, kur turi ilgametį įdirbį su vietos prekybininkais, keli jų mūsų gaminius taip pat platina Kryme“, – prekybos prekinio ženklo „Viči“ gaminiais schemą Kryme aiškina M. Snicorius.

Oficialiame „Vičiūnų grupės“ komentare įmonės atstovai sureikšminti fakto, kad „Viči“ produkcija yra laisvai parduodama Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose, nelinkę.

„Kalbame ne apie kažkokius ginkluotės, IT, inžinerinius ar energetikos, o apie gyvybiškai svarbius – maisto produktus, kuriuos visų pirma vartoja eiliniai Krymo gyventojai, šioje teritorijoje gyvenę ir iki prasidedant konfliktui dėl pusiasalio“, – teigiama komentare.

Taip pat pranešime atkreipiamas dėmesys į tai, kad „Vičiūnų grupei“ ir su ja susijusiems verslams priklauso kelios dešimtys įvairių įmonių, Visvaldas Matijošaitis yra vienas iš „Vičiūnų grupės“ akcininkų, tačiau nuo verslo reikalų ir sprendimų priėmimo jis atsitraukęs jau daugiau nei trejus metus.

Kauno miesto mero V. Matijošaičio asmeninę atsakomybę už jam priklausančio verslo įmonių ar per tarpininkus vykdomą prekybą Rusijos okupuotose teritorijose Ukrainoje portalui „Kas vyksta Kaune“ komentuoja Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Tomas Janeliūnas:

„Šis atvejis visų pirma yra ne kažkokios neteisėtos veiklos, bet politinio dviveidiškumo pavyzdys. Politikas negali ignoruoti politinio konteksto ir politinių pasekmių, kuomet viena jo pusė stiprina patriotizmo ir draugiškų santykių su ukrainiečiais įvaizdį, o kita – nemato jokios moralinės dilemos vystyti verslo ryšius su okupuotu Krymu. Net verslo įmonės, kurios nėra susijusios tiesiogiai su politika, savo įvaizdžio nenori sieti su verslu Kryme (pavyzdžiui, kilę įtarimai apie bendrovės „Hanner“ šiose teritorijose vystomus projektus).

Tačiau politikui tokios sąsajos yra dar jautresnės. Jei V. Matijošaitis siekia būti politiku, jis turi būti pasirengęs atsakyti labai aiškiai, ar jis pateisina Krymo aneksiją ir laiko normalia praktika šioje teritorijoje vystyti verslo projektus lyg tai būtų „normali“ Rusijos dalis? Yra skirtumas prekiauti su Rusija, jei tai nepažeidžia sankcijų režimo, ir vystysi verslą su Krymu, kaip su Rusijos dalimi.

Pastaruoju atveju faktiškai yra pripažįstama, kad Krymas priklauso Rusijai ir yra toks pats teisėtas federacijos subjektas, kaip, pavyzdžiui, Kaliningrado sritis. Šios politinės dviprasmybės galbūt gali išvengti verslininkai, sakydami, kad jiems „neįdomi politika“ ir jie į ją „nesikiša“. Tačiau politikui tai negali būti ignoruojamas klausimas, nes jis vienaip ar kitaip rodo poziciją, kuri šiuo metu yra nesuderinama su Lietuvos ir ES politika.“

Prekyba „Vičiūnų“ produkcija nėra ribojami sankcijomis

Naujienų agentūrai BNS Užsienio reikalų ministerija (URM) šį antradienį teigė, kad „Vičiūnų“ produkcijos pardavimai ar eksportas nėra ribojami sankcijomis.

„Tačiau URM nerekomenduoja Lietuvos įmonėms plėtoti verslo Kryme – įvertinant neteisėtos Krymo aneksijos faktą ir jo kuriamas rizikas“, – BNS sakė užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė.

ES sankcijos numato draudimą importuoti prekes, pagamintas Kryme, jeigu Ukraina joms nėra suteikusi kilmės sertifikatų. Taip pat draudžiama eksportuoti į Krymą tam tikras prekes ir technologijas trijuose sektoriuose: transporto, telekomunikacijų ir energetikos.

Rusija Krymo pusiasalį aneksavo 2014 metais.

32 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Trečiadienio vakarą Kauno rajone žuvo motociklininkas (video)

Kauniečiai mėgaujasi paskutinėmis šiltomis rudens dienomis (foto)

Kaunietis ieško eismo įvykio liudininkų – už informaciją žada atsilyginti

Dėl į avariją patekusio „Bolt“ automobilio Tunelio gatvėje formuojasi spūstis

Tragiškai pasibaigusiame eismo įvykyje žuvo žinomas Kauno verslininkas

Gyventojai perspėja: milžiniškas dūmų debesis slenka link Kauno

Didės alkoholio, tabako ir degalų akcizai

Valstybės kontrolė siūlo, kaip sutaupyti šimtus milijonų

Griūvančio namo gyventojams – V. Matijošaičio pagalba

Legendinėje vietoje atidarytas naujas restoranas „Meet&Taste“