Kauno pareigūnai atskleidė, kaip pasielgs su ant „Laisvės kario“ užsiropštusiu vaikinu – Kas vyksta Kaune

Kauno pareigūnai atskleidė, kaip pasielgs su ant „Laisvės kario“ užsiropštusiu vaikinu

R. Tenio nuotr.

Liepos pradžioje ant naujutėlės „Laisvės kario“ skulptūros užsiropštęs ir nufilmuotas jaunuolis, vis dar laukia verdikto iš Kauno apskrities policijos apie laukiančias pasekmes už savo poelgį. Žvelgiant į panašaus pobūdžio veikų atvejams taikomas nuostatas, tyrimas gali užsitęsti net iki dviejų metų.

„Nesakau, jog tokį laikotarpį užsitęs būtent šio atvejo aiškinimasis. Tačiau administracinių teisenų nuostatose toks terminas yra 2 metai. Šioje situacijoje laiko rėmai neaiškūs. Galbūt viskas išsispręs jau artimiausiomis dienomis“, – portalo „Kas vyksta Kaune“ žurnalistams kalbėjo Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Justina Kazragytė.

Pasak jos, pirmiausiai pareigūnai prevenciškai kalbėsis su jaunuoliu, nes visuomet vadovaujamasi praktika: „ginti, saugoti, padėti“, t. y. iš karto nubausti nesiekiama.

Policija, esant galimybei, pirmiausiai įspėja nusižengusius asmenis, siekdami užkardyti pažeidimus, kad šie nepasikartotų. O šiuo „Laisvės kario“ skulptūros atveju, pareigūnai taip pat pirmiausiai nori leisti jaunuoliui suvokti, kokios pasekmės galėjo nutikti jo paties sveikatai. Juk jis galėjo susižeisti. Pokalbio su pareigūnais metu, priklausomai nuo asmens geranoriškumo, būtų sprendžiamas klausimas, susijęs su konkrečia nuobauda – įspėjimu, ar pinigine bauda“, – sakė Kauno apskrities VPK Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė.

Nuomonių dėl bausmės būta įvairių

Nuomonių, ar galima lipti ant neseniai Kaune atidengto liaudyje Vyčiu vadinamo paminklo, būta įvairių. Nuo labai stipriai pasipiktinusių, siūlančių jaunuolį bausti maksimalia bausme, arba dar blogiau – pamokyti kumščiu, iki mažiau smerkiančių ir teisinančių, kad jaunystėje visiems pasitaiko kokį nuotykį iškrėsti. Nemažai internautų teigė, kad dėl tokio poelgio galimai buvo kaltas ir alkoholis, kuris dažnai „pakiša“ žmonėms ne itin vykusių idėjų  – užfiksuotame vaizdo įraše galima įtarti, kad vaikinas nėra visiškai blaivus.

Po šio incidento savo nuomonę pareiškė ir vienas iš „Laisvės kario“ skulptūros autorių Arūnas Sakalauskas, kuris nesiekė itin sureikšminti incidento ir pateisino jaunuolį, sakydamas, kad gal jis labai iš arti norėjo pažvelgti į skulptūros veidą.

Tačiau šio paminklo įgyvendintojų Vyčio paramos fondo atstovas Vilius Kavaliauskas buvo kiek griežtesnis. Interviu portalui „Kas vyksta Kaune“ vyras teigė, kad vietomis iš plieno pagaminta skulptūra yra padengta itin plonu bronzos sluoksniu, taip pat joje panaudota nemažai smulkių, pavyzdžiui puošyboje, detalių, todėl laipiojimas jai tikrai galėjo pakenkti.

„Vaizdo įraše mačiau, kad vaikinas stovi visu svoriu ant gana plonos arklio pakinktų vietos, šalia kamanų, ta vieta tikrai galėjo įlinkti, būtų gerai apžiūrėti, ar kas nenutiko“, – baiminosi iškart po įvykio kalbintas V. Kavaliauskas.

V. Kavaliausko teigimu, skulptūrai Ukrainoje pagaminti prisireikė net 3,2 tonų plieno, o visą jos paviršių bronzos sluoksnis dengia apie 4 milimetrų storiu, tačiau vietomis danga ir plonesnė.

„Tai tikrai nėra storas sluoksnis, todėl ši skulptūra negali būti skirta lipimui ant jos, nes bronza labai greitai nusitrintų“, – kai kurių internautų komentarus, kad Kaune niekas nedraudžia lipti ant šalia Vytauto Didžiojo karo muziejaus esančių liūtų ar čiupinėti Ąžuolyno Stumbrą, atrėmė V. Kavaliauskas.

Už valstybės simbolio išniekinimą įspėjimu neatsipirktų

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad Vyčio skulptūra vadinamą paminklą patys jo autoriai vadina „Laisvės kariu“, tačiau jei paminklas iš tiesų būtų Vytis – valstybės simbolis, įtvirtintas Lietuvos herbe, tokiu atveju bausmė už nepagarbų elgesį galėtų būti jau priskiriama nepagarbiam elgesiui su valstybės simboliu, o bausmė – ženkliai didesnė.

Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 127 straipsnyje (Valstybės simbolių išniekinimas) numatyta, kad tas, kas viešai nuplėšė, sudraskė, sulaužė, sunaikino, subjaurojo ar kitaip išniekino Lietuvos valstybės vėliavą ar herbą arba viešai pasityčiojo iš Lietuvos valstybės himno, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.