Perskaičiusi apie tai, kokias kliūtis kauniečiai patyrė bandydami atiduoti savo balsą Seimo rinkimuose, viena užsienyje gyvenanti ir į Kauną balsavimo metu grįžusi moteris pasidalino savo patirtimi. Žemiau pateikiame jos laišką.
Perskaičiau prieš keletą valandų įkeltą naujieną, kur užsienyje gyvenamąją vietą deklaravusiam jaunuoliui neleido balsuoti. Komentaruose pamačiau, kad ir daugiau tokių yra, tad nusprendžiau pasidalinti savo nuotykiais.
Dar prieš prasidedant išankstiniams rinkimams pasiskambinau trumpuoju numeriu ir pasakiau, kad esu deklaravusi išvykimą iš Lietuvos ir jau trys metai dirbu užsienio valstybėje, tačiau rinkimų metu būsiu Lietuvoje. Mane patikino, kad galiu be jokių registracijų eiti balsuoti ir ten vietoje man viską atspausdins ką reikia.
Pirmą išankstinių rinkimų dieną taip ir padarau. Atstoviu eilę tik tam, kad išgirsčiau pasiūlymą pusdieniui deklaruoti gyvenamąją vietą čia, nes antraip negaliu balsuoti. Nelabai suprantamas man toks pasiūlymas, nes visų pirma, tai dirbtinai išpūstų Lietuvos gyventojų skaičių, jei visi emigrantai pultų čia registruotis, visų antra, kaip man „Sodrai“ reiktų paaiškinti, kad tris metus negyvenu Lietuvoje, tada pusdienį pagyvenu ir staiga vėl dingstu? O „Sodros“ talentą iš tolo užuosti galimybę pasiimti kokį nors mokestį, paskaičiuoti skolą kitą visi jau žino, tad jai sudaryti preteksto taip elgtis tikrai nenoriu.
Grįžtu namo, skambinu ir klausiu kas čia buvo, kad prieš rinkimus vienaip sako, per rinkimus kitaip jau. Labai nemaloniai su manim ta mergina pašnekėjo, taip nemaloniai, kad apskritai kuriam laikui kilo noras nutraukti bet kokius ryšius su Lietuvos politine ir teisine sistema, nes leido suprasti, kad Lietuva ir jos įstatymai skirti tik tiems, kurie čia ir gyvena.
Gerai, išgeriu arbatos, įkvepiu oro, ir skambinu trečią kartą. Ir tada išgirstu tokį paaiškinimą:
„Visi emigrantai turi teisę balsuoti Lietuvoje, tik tai jie privalo padaryti iki 18 val. Taip yra todėl, kad nuėjusiam balsuoti žmogui VRK narys privalo duoti popieriaus lapą ir rašymo priemonę skirtus parašyti prašymui balsuoti. Prašymai yra rašomi laisva forma, tik svarbu prašymuose paminėti, kad nesi balsavęs užsienio valstybės atstovybėje arba paštu.“
Paklausus, kodėl savivaldybėje man neleido balsuoti, atsakymas pribloškė: „Nes jie eilės sudaryti nenorėjo ir laiką taupė. Čia gali būti, kad vyresnieji tokius įsakymus išleido, nes kitaip daug žmonių prisirinkti gali, spūstys darytis…“.
Ir tikrai – nuėjus balsuoti antrą kartą, kad ir nelabai patenkintas, bet komisijos narys leido parašyti prašymą. Paklausus, kaip čia dabar galiu, o dieną prieš – ne, atsakė, kad šituo klausimu kas kelios valandos nauji raštai gaunami…
Taigi, mano akimis situacija tokia – emigrantų, grįžtančių į Lietuvą lyg ir visi laukia ištiestomis rankomis, rinkiminėse kompanijose skelbia apie Lietuvos atgaivinimą, populiacijos didinimą… Ir tuo pačiu emigrantai tie žmonės, kurie tik sudaro spūstis, kelia gaišatį ir nepatogumus. Tai yra tie žmonės, kurie iš VRK gali išgirsti, kad Lietuva skirta tik čia gyvenantiems ir emigrantai Lietuvos žemėje yra nepageidaujami, o emigrantų sąskaita atliekami rinkimų pažeidimai – niekam, visiškai niekam neįdomūs.
Niekam nerūpi prarasti balsai ar žmonės, kurių konstitucinė teisė išreikšti politinę valią buvo pažeista, nes leisti žmogui paeiti į šalį ir parašyti tris sakinius ant popieriaus lapo, kai komisijos narys per tą laiką gali sėkmingai toliau tikrinti kitų korteles (mano atveju, kol surašiau tekstą, eilė judėjo toliau, gal trys žmonės patikrinti buvo, niekas nestovėjo ir nelaukė, kol kovojau su neveikiančiu rašikliu ar bandžiau prisiminti, kurios dienos datą įrašyti)- per didelis sunkumas, trikdantis nuolatinių ir todėl pilnateisių piliečių ramybę!