Įspėja „Facebook“ ir kitų platformų naudotojus: laukia svarbūs pakeitimai ką tai reiškia lietuviams?

tv3.lt / aut. Agota Beresnevičiūtė 2025/01/08 21:44
Socialiniai tinklai
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
Socialiniai tinklai
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

„Meta“ vadovas Markas Zuckerbergas antradienį paskelbė, kad „Facebook“ ir kitose platformose laukia dideli pokyčiai. Kibernetinio saugumo ekspertai pakomentavo, kaip tai palies Lietuvos interneto vartotojus ir ar dabar galėsime į socialinius tinklus kelti viską.

Antradienį pranešta, kad „Meta“ ketina atsisakyti faktų tikrintojų bei sumažinti cenzūros kiekį ir rekomenduoti daugiau politinio turinio savo platformose, tokiose kaip „Facebook“, „Instagram“ ir „Threads“.

Kas pasikeis Lietuvos interneto vartotojams?

Kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų ekspertas Marius Pareščius naujienų portalui tv3.lt paaiškino, ką reiškia Lietuvos interneto vartotojams tai, kad nebeliks faktų tikrintojų.

Marius Pareščius / J. Auškelio / fotodiena nuotr. / tv3.lt

„Šiuo metu JAV ir kitose šalyse, taip pat ir Lietuvoje, veikia dirbtinio intelekto algoritmas, kurį yra susiprogramavęs „Meta“.

Toliau seka paprastų vartotojų raportavimas „Metai“, kad galimai vienas ar kitas publikuotas straipsnis ar naujiena yra netikra.

Ir tik tada po dirbtinio intelekto apdirbimo tikrina „fact checkeriai“ (liet. faktų tikrintojai). Jie veikia Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse, jie yra naujienų žurnalistai, kurie už tai gauna atlygį ir padeda „Metai“ būti šiek tiek švaresnei“, – aiškino M. Pareščius.

Nors šis faktų tikrintojų atsisakymas iš pradžių bus vykdomas tik Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), Lietuvos interneto vartotojai vis tiek pastebės tam tikrų pokyčių socialiniuose tinkluose.

„Jeigu Lietuvos interneto vartotojai, naudodamiesi „Meta“ platformos įrankiais, tai yra „Instagram“, „Facebook“ ir „Threads“, pabandys daryti paiešką pagal tam tikrus raktažodžius, suras naujieną, kuri pirmiausia buvo publikuota Amerikoje, šios naujienos nebus praėjusios faktų tikrinimo.

Jeigu mes kalbame apie naujienas, kurias publikavo lietuvis vartotojas, būdamas Lietuvoje, tai papildomas fizinis „fact checkingas“ bus atliekamas“, – aiškino ekspertas.

Socialiniai tinklai
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Ar dabar galėsime kelti į socialinius tinklus viską, ką norime?

M. Pareščius teigė, kad didesnis dezinformacijos plitimas bus įmanomas tik tuo atveju, jei tinkamai nesuveiks dirbtinio intelekto algoritmai. Tad rašyti ir kelti bet ko tikrai nebus galimybės – faktus tikrins dirbtinis intelektas.

„Dalį darbų, kurie buvo atliekami rankiniu būdu, dabar atliks programinė įranga. Ar tai leis daugiau publikuoti ir nevalyti turinio, kuris yra sukuriamas JAV, nemanau. Manau, kad tie algoritmai apsimokė ir dirbs efektyviau, padės tai daryti be žmogaus įsikišimo.

Anksčiau „fact checkeriai“, kaip fiziniai darbuotojai, buvo pasitelkiami tik tada, kai kildavo klausimai dėl naujienų, kurios neturėjo požymių, kad buvo sugeneruotos dirbtinio intelekto ir turėjo tam tikrus požymius, raktažodžius, jog tos naujienos galėjo būti naudojamos rinkiminei kampanijai“, – tvirtino kibernetinio saugumo ekspertas.

Tuo tarpu Ramūnas Liubertas „ESET Lietuva“ vyresn. kibernetinio saugumo inžinierius, kad bet kuris faktų tikrinimo priemonių atsisakymas didina melagienų plitimo riziką.

„Gali tokia dezinformacija socialinėje erdvėje išsilaikyti ilgesnį laiką arba netgi plisti nekontroliuojamai. Struktūrinės turinio moderavimo sistemos nebuvimas gali paskatinti asmenis ir grupes skleisti žalingas ideologijas, nebijant pasekmių.

Tuomet gali atsitikti taip, jog sensacingas arba klaidinantis turinys užgniaužtų patikimus šaltinius. Dažniausiai anksčiau ar vėliau melagiena išaiškėja, o jos kuo ilgesnis egzistavimas socialiniame tinkle apskritai „kerta“ per vartotojų pasitikėjimą tokia platforma ir jos operatoriui susigrąžinti reputaciją taptų gerokai sudėtingiau“, – tvirtino R. Liubertas.

Socialiniai tinklai
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Beje, pranešama, kad faktų tikrintojus pakeis „community notes“ (liet. bendruomenės pastabos), kurios naudojamos platformoje „X“.

M. Pareščius mano, kad tai gali būti veiksminga alternatyva. Beje, tai yra dažniausiai nemokamas įrankis, nereikalaujantis papildomų kaštų.

„Papildomų žmogiškų resursų nereikia. „Community“ algoritmas leidžia žmonėms tarpusavyje bendrauti. Tai yra, jei aš turiu įtarimą, kad šitas daiktas nėra tikras, tada klausiu, gal kažkas tai irgi pastebėjo ir tarpusavyje komunikuodami identifikuojame šaltinius, iš kur kilo šita naujiena, kas ją galėjo parašyti, padirbti ar modifikuoti tikrą naujieną į netikrą“, – sakė M. Pareščius.

Suvertė kaltę faktų tikrintojams

M. Zuckerbergas sakė, kad „Meta“ „faktų tikrintojai buvo pernelyg politiškai šališki ir sugriovė daugiau pasitikėjimo, nei sukūrė“.

Technologijų įmonės turinio moderavimo komandos taip pat bus perkeltos iš Kalifornijos į Teksasą, „kur mažiau nerimaujama dėl mūsų komandų šališkumo“, sakė jis.

M. Zuckebergas pripažino, kad „Meta“ turinio filtravimo būdo pokyčiai reikš, kad „pagausime mažiau blogų dalykų“.

Pareiškime M. Zuckerbergas sakė, kad „Meta“ taip pat „atsikratys krūvos apribojimų tokiomis temomis kaip imigracija ir lytis, kurie tiesiog neatitinka vyraujančio diskurso“ ir „bendradarbiaus su prezidentu D. Trumpu, kad atremtų Vyriausybes visame pasaulyje, kurios persekioja Amerikos bendroves ir siekia daugiau cenzūruoti“.

Visame pasaulyje „Meta“ turi daugiau nei 3 mlrd. naudotojų.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA