Kovojant su tarša atsiranda vis daugiau ribojimų popieriaus bei plastiko pakuotėms – jau kurį laiką gyvename mokėdami už plastikinius vienkartinius maišelius, o nuo kitų metų gegužės mėnesio teks papildomai mokėti ir už vienkartinius indus kavinėse, maitinimo įstaigose, masiniuose renginiuose. Vis dėlto, įtvirtinti daugkartinių indų naudojimą – nelengva užduotis. Į „Delfi“ besikreipusi skaitytoja Eglė tikino esanti nustebusi po vieno renginio likusiu vienkartinių pakuočių kalnu, tačiau arenos teigimu, pereiti tik prie daugkartinių kol kas dar sudėtinga.
Eglė pasakojo neseniai buvusi „Žalgirio“ arenoje vykusiame koncerte ir jai į akis krito itin gausiai naudojami vienkartiniai puodeliai ir stiklinės.
„Visi gėrimai, net vanduo yra perpilami į vienkartinius, tad nekeista, kad po renginio tų puodelių primėtyta praktiškai visur. Žiauriai daug šiukšlių ir čia ne priekaištas arenai, kad nespėja sutvarkyti.
Man iškilo klausimas, jeigu mes taip stengiamės būti tvarūs ir ekologiški, tai kodėl masiniuose renginiuose ypač arenose nenaudojame daugkartinių puodelių ar stiklinių?“ – klausė moteris.
Ji aiškino, jog galėtų būti taip, kad klientas, pirkdamas gėrimą, susimokėtų depozitą ir gautų puodelį, kurį renginio metu ne kartą panaudotų, o vėliau atsiimtų depozitą arba pasiliktų kaip suvenyrą. O pats puodelis, anot pašnekovės, galėtų būti ir puikiai vieta pačios arenos reklamai.
Klientas pirkdamas gėrimą susimoka depozitą ir gauna puodelį. Renginio metu puodelį galima panaudoti ne kartą, o vėliau – gali atiduoti ir atsiimti depozitą, arba pasilikti kaip suvenyrą. Juk pats puodelis gali būti puiki vieta tos pačios arenos reklamai, tikino moteris.
„Vasarą teko lankytis krepšinio rungtynėse Liublianoje, „Stožice“ arenoje, kur susitiko Lietuvos ir Slovėnijos vyrų krepšinio rinktinės. Čia irgi visi gėrimai buvo pilstomi tik į daugkartinius puodelius, kuriuos paskui galėjai pasilikti arba atiduoti. Po rungtynių arena buvo – švarutėlė, jokių šiukšlių kalnų, besimėtančių puodelių ir pan. Tai gal jau laikas ir Lietuvos arenoms imti pavyzdį?“ – klausimą iškėlė Eglė.
Daugkartiniai puodeliai kelia papildomų iššūkių
„Delfi“ kreipėsi į didžiausias Lietuvoje – „Žalgirio“ ir „Twinsbet“ – arenas komentaro, kaip vertina tokius pastebėjimus. Nors iš „Twinsbet“ arenos komentaro sulaukti nepavyko, „Žalgirio arenos“ atstovai tikino, jog tvarumas yra viena iš strateginių krypčių. O idėja pereiti prie daugkartinio naudojimo taros yra patraukli tvarumo požiūriu, tačiau šis perėjimas pakankamai sudėtingas.
„Jį jau įgyvendinome Dariaus ir Girėno stadione, kuriame per futbolo rungtynes jau kurį laiką yra naudojami daugkartiniai puodeliai. Įgyvendinant tokio dydžio naujoves neišvengiamai kyla ir iššūkių. Daugkartinių puodelių gamyba užtrunka žymiai ilgiau nei vienkartinių, todėl atsiranda nesklandumų užtikrinant pakankamą jų kiekį vykstant dideliam renginių skaičiui. Taip pat kyla infrastruktūrinių iššūkių tokį kiekį daugkartinių bokalų išplauti bei steriliai sandėliuoti.
Daugkartinių bokalų naudojimą siekiame padaryti paprastą žiūrovui, kad arenos lankytojas greitai ir nesudėtingai galėtų priduoti panaudotą indą“, – teigiama „Delfi“ atsiųstame „Žalgirio“ arenos komentare.
Atsiųstame atsakyme taip pat pabrėžiama, kad „Žalgirio“ arenoje po kiekvieno renginio, koncerto ar krepšinio rungtynių šiukšlių kalnų tikrai nelieka ir jos yra operatyviai sutvarkomos. Visi vienkartiniai puodeliai yra pagaminti iš perdirbto plastiko ir yra atsakingai rūšiuojami bei priduodami perdirbimui.
Kitais metais visos pakuotės – tik už depozitą
Iš ankstesnių didelių renginių patirties galima taip pat teigti, jog daugkartinės taros grąžinimas ne visada vyksta sklandžiai.
Pavyzdžiui, po „Rammstein“ koncerto Vingio parke buvo nemažai besipiktinusių, jog 3 eurų depozito už daugkartinę tarą atgauti taip ir nepavyko dėl ilgų eilių, grynųjų trūkumo, interneto ryšio trikdžių.
Vis dėlto, jau netrukus teks susimokėti ir už vienkartines pakuotes. „Delfi“ primena, jog nuo 2025 metų gegužės 1 dienos maitinimo įstaigoms bus uždrausta nemokamai dalinti vienkartines plastikines pakuotes.
Įmonės pačios galės nuspręsti, kokį mokestį pritaikyti vienkartiniams indams. Maitinimo įstaigos taip pat turės kaip alternatyvą pasiūlyti daugkartinių pakuočių, vienkartinių pakuočių, kurių sudėtyje nėra plastiko, arba daugkartinių stalo indų.
Masiniuose renginiuose arba paplūdimiuose prekiaujančioms viešojo maitinimo įstaigoms bus galima naudoti vienkartines plastikines pakuotes už jas imant užstatą. Suvartojęs pakuotėje buvusį maistą, klientas užstatą galės atgauti. Užstato dydį galės nustatyti pačios maitinimo įstaigos.