Po parodymų apie Kauno „nusikalstamą grupę“ V. Šiliauskas apklaustas STT po beveik 3 metų

Lrytas.lt / Vygandas Trainys 2024/12/18 14:53
V. Matijošaitis, V. Šiliauskas / Kauno m. sav. nuotr.
V. Matijošaitis, V. Šiliauskas / Kauno m. sav. nuotr.

Portalui Lrytas pradėjus domėtis, kaip vyksta ilgai užsitęsęs rezonansinis ikiteisminis tyrimas dėl buvusio Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus Viliaus Šiliausko parodymų apie savivaldybėje galimai veikusią „organizuotą nusikalstamą grupę“, kuriai, jo tvirtinimu, priklausė miesto meras Visvaldas Matijošaitis ir kiti įtakingi asmenys, teisėsauga iškvietė į apklausą V. Šiliauską. Pastarasis ketvirtadienį buvo apklaustas Specialiųjų tyrimų tarnybos būstinėje Kauno centre.

Už rekordinį 260 000 eurų kyšį, gautą iš „Autokaustos“ vadovo Juozo Kriaučiūno, realia 3 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimu nuteistas V. Šiliauskas kurį laiką buvo Kauno kalėjime, tačiau dabar bausmę jau atlieka atviro tipo vietoje – dienomis vyksta į darbą, o vakarais grįžta į įkalinimo įstaigą.

Praėjusį penktadienį naujienų portalui Lrytas V. Šiliauskas patvirtino apie įvykusią apklausą tyrime dėl galimo piktnaudžiavimo, tačiau jos turinio nedetalizavo.

V. Šiliauskas neslėpė buvęs nustebintas – pasak jo, pareigūnai į apklausą jį pakvietė tiktai praėjus beveik 3 metams nuo pirminių parodymų davimo apie Kauno savivaldybės „organizuotą grupę“.

Pirmą kartą apie tai jis pareigūnams prabilo dar 2022 metų pavasarį, po to, kai buvo sulaikytas už didžiausią Lietuvoje išaiškintą kyšį iš J. Kriaučiūno.

Tąsyk prašydamas atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės, buvęs savivaldybės administracijos vadovas sutiko bendradarbiauti su teisėsauga ir išklojo duomenis, išplaukiančius toli už jam ir J. Kriaučiūnui iškeltos bylos ribų, įvardijo galimų tamsių schemų ypatumus.

Liudijimai – skandalingi

2022 metų pavasarį V. Šiliauskas pareigūnams teigė, jog miesto tarybos narys, verslininkas Šarūnas Matijošaitis generuodavo idėjas, kokį miesto turtą (pastatą, žemės sklypą ir t. t.) būtų galima pasisavinti, tačiau kadangi jis neturėjo pakankamai įtakos ir galių priimant sprendimus, šios „nusikalstamos idėjos“ būdavo perduodamos vykdymui per Š. Matijošaičio tėvą, Kauno merą V. Matijošaitį.

Taip, anot V. Šiliausko, būdavo piktnaudžiaujama tarnybine padėtimi, siekiant asmeninės naudos.

V. Šiliauskas tuo metu pareigūnams sakė, kad vadovaujančias pareigas užimantiems valdininkams būdavo duodami neteisėti nurodymai – vykdytojai privalėjo parengti įvairius Matijošaičių šeimai naudingus dokumentus, o jis, administracijos direktorius, priimdavo atitinkamus sprendimus.

V. Šiliauskas pareigūnams taip pat tvirtino, jog vykdyti nešvarias užmačias V. Matijošaitis pavesdavo jam, jo tuomečiui pavaduotojui, dabartiniam admistracijos direktoriui Tadui Metelioniui, ilgamečiams savivaldybės padalinių vadovams, Architektūros ir urbanistikos (dabar – Miesto planavimo ir architektūros) skyriaus vedėjui Nerijui Valatkevičiui ir Statybos valdymo skyriaus vedėjui Vigimantui Abramavičiui, taip pat Teisės ir konsultavimo skyriaus vedėjai Rūtai Šimkaitytei-Kudarauskei, kitiems valdininkams.

V. Šiliauskas apklausos metu pareiškė, jog „organizuotos grupės“ nariams per metus būdavo skiriamos 2–3 premijos už „gerą darbą“, o dėl kitų, minėtai grupei nepriklausančių kolegų, jam tekdavo daug kovoti su V. Matijošaičiu, aiškinant, kodėl premijos visgi turėtų būti skirtos.

Pasak buvusio aukšto valdininko, iš bendrų pokalbių tarp savivaldybėje dirbančių kolegų visi suprato, jog vykdo neteisėtus nurodymus, ir dėl to turės atsakyti.

Buvęs savivaldybės administracijos direktorius pareigūnams minėjo, jog žmonės bijojo prarasti darbą, nes V. Matijošaitis esą naudojosi įtaka ir už savivaldybės ribų.

Duomenys – apie daugybę objektų

Buvęs administracijos direktorius portalui Lrytas penktadienį teigė, jog duomenis apie jo parodymus prieš „organizuotą nusikalstamą grupę“ žiniasklaidos priemonėms esą buvo nutekinti. Dalį šios dokumentacijos matė ir Lrytas.

Išanalizavęs ją, portalas suskaičiavo daugiau nei 20 miesto objektų, dėl kurių, kaip teigė buvęs administracijos direktorius, „organizuota grupė“ atliko neteisėtus veiksmus.

Taip pat buvo nurodyti mažiausiai 8 konkretūs objektai, kuomet V. Šiliauskas mini V. Matijošaičio arba jo sūnaus Š. Matijošaičio interesus bei dėl jų atliktus veiksmus, galimai duotus nurodymus: Kauno centre, Kęstučio ir A. Mickevičiaus gatvių sankryžoje esančio „Britanikos“ pastato, Laisvės alėjoje veikusio restorano „Versalis“, statybos leidimo išdavimo Gedimino gatvėje esančiame sklype, žemės sklypo Pramonės prospekte perdavimo naudotis vienam prekybos centrų ir kt.

Pranešėjo statuso negavo

Visi šie parodymai buvo duoti 2022 metų pavasarį, praėjus maždaug mėnesiui nuo V. Šiliausko ir „Autokaustos“ vadovo J. Kriaučiūno sulaikymų, įvykusių 2022 metų kovo 9 dieną.

Lrytas žiniomis, įvardindamas „organizuotos grupės“ veiksmų esmę, V. Šiliauskas pabrėžė pareigūnams, jog duos išsamesnius parodymus, jeigu jam bus suteiktas pranešėjo statusas. Buvęs valdininkas penktadienį patvirtino portalui, jog šio statuso jis siekė, tačiau jis jam nebuvo suteiktas: prokurorai vienas po kito prašymus atmetė, skundai teigiamo rezultato nedavė.

Suteikus pranešėjo statusą, apie galimus pažeidimus darbovietėse ar kitose įstaigose pranešusių asmenų asmens atžvilgiu pradeda atitinkamas apsaugos mechanizmas. Beje, šis statusas nebūtų padėjęs V. Šiliauskui išvengti baudžiamosios atsakomybės rekordinio kyšio byloje, nes atleidimas nuo atsakomybės už sunkius nusikaltimus nėra numatytas.

Nuostabą kelią iškalbingos detalės

Po V. Šiliausko parodymų, duotų 2022 metų pavasarį apie galimai savivaldybėje ir už ribų veikusią „organizuotą nusikalstamą grupę“, buvo pradėtas naujas tyrimas siekiant išsiaiškinti, ar nebuvo piktnaudžiaujama tarnybine padėtimi.

Šis tyrimas buvo atskirtas nuo kyšininkavimo ir papirkimo bylos, kurioje iš pradžių įtarimai buvo pareikšti V. Šiliauskui ir J. Kriaučiūnui, bet vėliau „Autokaustos“ vadovas buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės abejones sukėlusiais pagrindais.

Tyrimas, remiantis V. Šiliausko parodymais apie galimas korupcines schemas savivaldybėje, buvo atskirtas tiktai praėjus maždaug metams nuo to laiko, kai pareigūnams jis suteikė informaciją – 2023 metų kovą.

Dar per pusantrų metų, pareigūnai, sprendžiant iš V. Šiliausko pasakojimo, net nebuvo pasikvietę jo apklausai, nors jo parodymai galėjo turėti didelės reikšmės, siekiant išnarplioti rezonansinę bylą.

Taip iki šiol ir lieka neaišku, ar teisėsaugai beveik prieš 3 metus gavus iš V. Šiliausko informaciją apie galimą piktnaudžiavimą Kauno valdžios viršūnėse, buvo atliktos savalaikės valdininkų ir politikų apklausos, dokumentų poėmiai ir kiti neatidėlioti veiksmai, siekiant patikrinti administracijos direktoriaus nurodytų faktų teisingumą, užkirsti kelią galimų įstatymų pažeidimų nuslėpimui.

Beje, per 2022 metų kovą vykusius V. Šiliausko ir J. Kriaučiūno sulaikymus STT Kauno valdybai vadovavo Dainiaus Januška (šiuo metu vadovaujantis STT Centrinei tyrimų valdybai), o pastarojo brolis Tomas Januška sulaikymų metu buvo J. Kriaučiūno verslo partneris. T. Januška ir J. Kriaučiūnas „Autokaustoje“ turėjo akcijų.

Apklausa – po Lrytas užklausos Prokuratūra apie ikiteisminį tyrimą dėl galimai Kauno savivaldybėje egzistavusios „organizuotos nusikalstamos grupės“ kalba itin nenoriai – apsiribojama lakoniškais atsakymais portalui, kad tyrimas tebevyksta, renkami duomenis, rengiamos apklausos. Įtarimai iki šiol niekam nėra pareikšti.

Šis tyrimas, kuriame minimi gerokai įtakingesni už V. Šiliauską asmenys, klimpsta, o tuo tarpu jis pats, prabilęs apie galimus nešvarius darbus miesto valdžios struktūrose, kyšio iš „Autokaustos“ šefo byloje buvo pakankamai greitai nuteistas.

V. Šiliausko procesas vyko sparčiai: byla į Kauno apygardos teismą buvo perduota 2023 metų liepą, tų pačių metų spalį priimamas nuosprendis skirti jam 65 tūkst. eurų baudą, o 2024 metų vasarį Apeliaciniam teismui patenkinus prokuratūros skundą, buvęs savivaldybės administracijos direktorius pasiunčiamas už grotų 3 metams ir 4 mėnesiams.

Tiesa, didžiausio išaiškinto kada nors kyšio byloje taško dar nepadėjo Aukščiausiasis teismas. Praėjusią savaitę, gruodžio 4-ąją, portalas Lrytas nusprendė pakartotinai pasiteirauti prokuratūros, kaip vyksta tyrimas dėl V. Šiliausko pateiktos informacijos apie „organizuotą grupę“, kokia bylos stadija.

Praėjus nepilnai savaitei nuo užklausos, V. Šiliauskas sulaukė STT pareigūnų kvietimo atvykti į apklausą, kuri buvo surengta ketvirtadienį.

Daugiau skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA