„Situacija – žemiau plintuso“: pusšimtis pareigūnų proteste reikalauja pokyčių bausmių sistemoje

BNS / Paulius Perminas 2024/11/26 12:06
Pareigūnų protestas / R. Riabovo, BNS nuotr.
Pareigūnų protestas / R. Riabovo, BNS nuotr.

Apie pusšimtis pareigūnų antradienį Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje surengė įspėjamąją protesto akciją ir reikalavo pokyčių bausmių vykdymo sistemoje.

„Mes kiekvienais metais tikimės, kad kažkas pasikeis, bus geriau, bet šitie pastarieji ketveri metai parodė, jog šita sistema yra, negražiai paskysiu, „žemiau plintuso“, – žurnalistams sakė Alytaus kalėjimo jaunesnioji specialistė Jurgita, tarnyboje dirbanti 17 metų.

Jos teigimu, šiuo metu vienas pareigūnas atlieka trijų–keturių pareigūnų funkcijas, jie nebeturi teisių, tik pareigas, taip pat stebimas didelis darbuotojų trūkumas visuose skyriuose.

Jai antrino ir jaunesnioji specialistė iš antrojo Pravieniškių kalėjimo Daiva Pauliukienė. Ji pažymėjo, jog šiuo metu yra perdėtas krūvis ne tik dėl pareigūnų trūkumo, bet ir dėl pačių pareigybių.

„Aš matau, mes nereikalingi, kaip pareigūnai“, – sakė ji.

Apie 20 pareigūnų įspėjamąją protesto akciją antradienio rytą pradėjo prie Teisingumo ministerijos, čia jie susirakinę grandine tris kartus skandavo: „Teisingumo ministerijai ir Lietuvos kalėjimų tarnybai gėda“.

Nuo ten sostinės Gedimino prospektu pareigūnai žygiavo prie Seimo, jiems einant kaliniu persirengęs vyras grandine surakintus pareigūnus provokavo, apkalbinėjo, replikavo.

Kaip sakė mitingą organizavusios Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos vadovas Kęstutis Pauliukas, taip siekta parodyti, su kuo kasdien susiduria kalėjimuose dirbantys pareigūnai.

Nepriklausomybės aikštėje žygiavusiųjų laukė kolegos laikydami plakatus „Ministre, jūs neatitinkate pareigūnų lūkesčių“, „Pareigūnų baudžiavai ne“, „Pareigūnai tarnauja ar aptarnauja“, „Išlaisvinkite pareigūnus iš grandinių“, „Reikalaujame oraus darbo užmokesčio“ ir kitus.

Pasak K. Pauliuko, pareigūnai metų metais kenčia nepagarbą, todėl tikisi, jog naujieji parlamentarai bei Vyriausybė atkreips dėmesį į esamą situaciją.

Susirinkusieji taip pat kritikavo pernai priimtą kalėjimų tarnybos reformą.

„Jeigu tokie įvykiai vyks toliau, nuteistieji gali pasibelsti į jų (gyventojų – BNS) duris. Šiandien nebeaišku, kas mes esame, – kalėjimų sistemos pareigūnai ar patarnautojai“, – kalbėjo K. Pauliukas.

„Vis dažniau atrodo, kad Kalėjimų tarnyba tampa kambarių tarnyba, kurios misija – atnešti, nunešti, paduoti, o jau po to eiti ten, kur Ukraina pasiuntė rusų laivą“, – pabrėžė jis.

Mitinguotojus iš Alytaus, Kauno, Pravieniškių, Šiaulių, Vilniaus kalėjimų palaikė ir policijos, Viešojo saugumo tarnybos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai. Su jais susitikti buvo atėję socialdemokratai Seimo nariai – Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas, Kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas, kandidatė į socialinės apsaugos ir darbo ministres Inga Ruginienė, pirmasis Seimo vicepirmininkas Juozas Olekas.

Pasak profsąjungos, šiuo metu Lietuvos bausmių vykdymo sistemoje šiuo metu trūksta maždaug 40 proc. (apie 500) pareigūnų.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA