Kauno senamiestyje – atsisveikinimo nuotaikos: „Graudu, graudu žiūrėti“

tv3.lt / aut. Vaida Girčė 2024/11/25 09:09
Asociatyvi / Senamiestis / R. Tenio nuotr.
Asociatyvi / Senamiestis / R. Tenio nuotr.

Kauno senamiestis merdi – gyventojai vis rečiau užsuka ten pasižvalgyti ar užkąsti, tad verslininkai uždaro kavines ir įvairias įstaigas. Jie sako, kalta ne tik bendra ekonominė situacija šalyje, bet ir trumparegiškas Kauno valdžios požiūris – įvestas sumažintos taršos zonos ir parkavimo visą parą mokestis senamiestyje.

Politikai jau atsitraukia ir daro lengvatas, tik verslininkai jas vadina imitacija.

Vis daugiau, ir ypač maitinimo, įstaigų senamiestyje užveria duris, o likę verslininkai priversti dirbti lyg apkasuose. Vietoje klientų šurmulio – ekskavatorių burzgimas.

„Užsidarinėja daug kas, net nelaukė tos rekonstrukcijos pradžios, paprasčiausiai priėmė tokius sprendimus“, – sako restorano „Soul“ direktorius Mantas Matyžius.

Klientų srautai esą ėmė mažėti nuo rugpjūčio, Kauno valdžiai įvedus sumažintos taršos zonos mokestį senamiestyje bei visoje jo teritorijoje už automobilio statymą nustačius valandinį 2 eurų tarifą visą parą. O dar pradėjus ir Rotušės aikštės rekonstrukciją, žmonių kiekis krito drastiškai.

„Remonto metu, kai tik prasidėjo, tai daug, ženkliai – virš 50 paprastom dienom – tai tikrai labai prastai. Bent savaitgaliais prisikviečiam tuos žmones, bandom išgyvent, neužsidaryt“, – kalba Restorano „Soul“ direktorius Mantas.

„30 procentų tai tikrai. Labai daug“, – sako „Apple Economy hotel“ direktorė Jolanta Puzinienė.

Asociatyvi / Senamiestis / R. Tenio nuotr.

Senamiestis merdi

Verslininkai sako – dabar jiems ekstremalių išbandymų metas. „Šie metai buvo PVM padidinimo klausimas, atsirado energetikos padidėjimas apie 9 procentai, darbo užmokestis indeksavosi, o toj ekonominėj situacijoj po pandemijos mes nelabai sugebėjom atsigauti“, – komentuoja viešbučio „Daugirdas“ savininkas Vytautas Gustas.

Su problema verslai susiduria ne tik Rotušės aikštėje. Pasidairius po gretimą Vilniaus gatvę, vien ten užsidarė apie 10 įstaigų.

Pastatų languose iškabinti skelbimai apie persikėlimą kitur ir išnuomojamas patalpas.

Praeiviai sako, nors Vilniaus gatvėje jau žybsi kalėdinės eglaitės, deja, šventinės nuotaikos nesijaučia – Kauno senamiestis merdi: „Graudu, graudu žiūrėti, nes užsidarė ir kavinių, ir parduotuvėlių.“

„Viskas reikalauja aukų, kiekvienas remontas, kiekvienas gražesnis kampelis.“

„Daug užsidaro, dar ir eglės nebus – tai išvis liūdna.“

„Labai gražiai pasipuošę, bet žmonių nėra.“

Vilios žmones pramogomis

Valdininkai sako, juos kalėdiniu laikotarpiu į senamiestį vilios pramogomis.

„Šalia Katedros bus įrengtas dar vienas kalėdinis miestelis, žinoma, mažesnių apimčių, bet bus organizuojamos veiklos: bus kupolai, kur bus galima įsigyti kalėdinių skanumynų, karšto vyno ir panašiai“, – pasakoja Kauno savivaldybės administracijos direktorius Tadas Metelionis.

Kauno valdžia jau švelnina poziciją ir dėl rinkliavų.

„Taršos mokesčio nemokėti galės maisto kurjeriai ir žmonių pavežėjai, o visi kiti automobiliai, kurie turėtų mokėti, mokės, bet jau galės stovėti Rotušėje savaitgaliais ir darbo dienomis nuo 18 val visiškai nemokamai. Dieną yra sumažinta rinkliava iki 1 euro, darbo dienomis, darbo valandomis“, – kalba Tadas Metelionis.

Anot verslininkų, tai akių dūmimas, mat pinga tik Rotušės aikštės zona, kur dėl remontų automobiliams likę mažai vietų, o norintiems juos statyti gretimose senamiesčio gatvėse, rinkliava lieka ta pati – 2 eurai už valandą visą parą.

„Išbrangsta automatiškai nakvynės kaina, tenka mokėti dvigubai, visą parą pasistatyti prie mūsų viešbučio kainuotų 48 eurai papildomai prie nakvynės kainos“, – sako „Apple Economy hotel“ direktorė.

Asociatyvi / Senamiestis / R. Tenio nuotr.

„Kol remontas, galėjo padaryt nemokamą parkavimą senamiestyje“, – teigia Restorano „Soul“ direktorius Mantas.

„Mes atsidūrėm eksperimento sąlygose, nekonkurencinėje būsenoje su kitais miesto viešbučiais“, – tikina Viešbučio „Daugirdas“ savininkas Vytautas Gustas.

Siūlo lengvatą

Kauno tarybos opozicijoje esantys konservatoriai siūlė lengvatą įteisinti platesnėje teritorijoje.

„Gerinti parkavimo sąlygas, siekiant išsaugoti verslus, senamiesčio patrauklumą, tai mūsų siūlymas yra tas sąlygas taikyti ne tik Rotušės aikštėje, bet ir visoje senamiesčio zonoje“, – siūlo konservatorius Martynas Prievelis.

Bet tradiciškai liko neišgirsti, kaip ir patys verslininkai, ne kartą dėl to kalbėjęsi su Kauno valdžia.

„Jaučiamės kaip podukros vaidmenyje“, – sako „Apple Economy hotel“ direktorė Jolanta.

Kauno tarybos patvirtintos lengvatos, pasak valdininkų, galios bent jau iki Rotušės aikštės rekonstrukcijos pabaigos.

Ar lengvatų artimiausiu metu bus daugiau – nežinia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA