Praėjusio penktadienio rytas kauniečiams atnešė tikrą galvos skausmą – dėl itin slidžių gatvių pasipylusios avarijos tapo tikru iššūkiu vairuotojams. Apie tai, kas yra plikledis ir juodasis ledas, plačiau paaiškino Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) meteorologas Gytis Valaika.
„Plikledis – tai ledo sluoksnis arba suledėjęs sniegas ant žemės paviršiaus. Jis susidaro sušalus vandens lašams po lietaus, dulksnos ar šlapdribos, taip pat kristalizuojantis rūko lašeliams, sušalus polaidžio vandeniui arba ore esant didelei drėgmei, kuri padengia horizontalius paviršius“, – žiniomis su portalu „Kas vyksta Kaune“ pasidalijo G. Valaika.
Plikledis dažniausiai susidaro pasibaigus krituliams ir formuojasi ant žemės paviršiaus oro temperatūrai svyruojant apie 0 laipsnių.
Kamštis Tvirtovės al.
„Na, o Kaune ketvirtadienio dieną ir vakare krito šlapdriba perėjusi į lietų. Vėliau krituliams pasitraukus liko drėgni kelio paviršiai. Nakties oro temperatūra buvo silpnai neigiama -1…0 laipsnių, o žemės paviršius dar truputį šaltesnis. Tai – puikios sąlygos plikledžiui ir juodajam ledui formuotis“, – situaciją Kaune komentavo jis.
Tai, kas penktadienį vyko keliuose, galėjo būti ir juodojo ledo padarinys.
Pasak meteorologo, juodasis ledas yra itin plonas ir skaidrus ledo sluoksnis, susidarantis ant kelio dangos oro temperatūrai svyruojant apie 0 laipsnių.
Daugiau šia tema
„Rudens pabaiga – žiemos pradžia (priešžiemio laikotarpis) yra pavojingiausias metas, ypač anksti rytais arba vėlai vakarais. Dėl tamsios kelio dangos spalvos plonas ledo sluoksnis būna beveik nematomas“, – kuo šis ledas pavojingas vairuotojams paaiškino jis.
Nuo šio reiškinio, sinoptiko teigimu, apsisaugoti galima tik prevenciškai barstant kelius, ypatingą dėmesį skiriant tiltams bei viadukams.
Dar viena prevencinė priemonė – žieminės padangos, kurių sukibimas vyraujant šaltoms oro sąlygoms daug geresnis, nei vasarinių.
Meteorologas akcentuoja ir tai, jog kelyje visuomet reikia galvoti ir apie saugų greitį bei pailgėjusį stabdymo kelią.
Kamštis Neries krantinėje
„Kas vyksta Kaune“ primena, jog penktadienio ryto situaciją Kauno savivaldybė apibendrino kaip netikėtą juodojo ledo susiformavimą, į kurį tarnybos sureaguoti nespėjo bei jo nenumatė – „Juodasis ledas – akimirkų reikalas“, – buvo rašoma savivaldybės išplatintame „Facebook“ įraše.
Į šį pareiškimą sureagavo ir meteorologas G. Valaika, jo komentarus šia tema skaityti galite čia.
„Orai ir klimatas Lietuvoje“ socialinių tinklų puslapyje meteorologas teigė, jog pareiškimai jį nustebino.
„Galų gale, nebūtina būti sinoptiku ar meteorologu, jog suprastum, kad po šlapdribos ir lietaus keliai bent kurį laiką būna drėgni, o nakties metu temperatūrai nors truputį nukritus iki <0 laipsnių ima formuotis plikledis. Ypač ant tiltų ir viadukų“, – rašė jis.
Tačiau, pasak G. Valaikos, galėjo būti padaryta ir žmogiška klaida.
„Tikėtina, kad buvo padaryta žmogiška klaida – neįvertintas tikėtino plikledžio pavojus, taip pat 5-6 val. ryte iš tiesų tam tikrose vietovėse galbūt nebuvo plikledžio, kadangi pati žemiausia temperatūra paprastai būna pasiekiama truputį prieš arba jau tekant Saulei (tad šiandien pavojingiausia turėjo būti apie 7-8 val.)“, – rašoma „Orai ir klimatas Lietuvoje“ „Facebook“ įraše.