Kas keisis nuo lapkričio 1 dienos: nauji tabako draudimai, pokyčiai keliaujantiems traukiniais

delfi.lt / Kornelija Mykolaitytė 2024/11/01 11:19
Kaune susitiko traukiniai iš Lisabonos ir Talino
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
Kaune susitiko traukiniai iš Lisabonos ir Talino
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Lapkričio 1 diena žymi ne vieną pokytį – nuo šiol griežtinamos taisyklės dėl namų statybos soduose, bus dar labiau apribotas skoninių tabako gaminių tiekimas rinkai, taip pat atsiras aktualių pokyčių dirbantiems su vaikais ir keliaujantiems traukiniais.

Griežtinama tvarka statant namus soduose

Nuo šiol statant namą sode didžiausias jo bendras plotas be leidimų ir atskirų projektų galės siekti daugiausia 50 kv. metrų, o ne 80 kv. metrų, kaip anksčiau. Didžiausias leistinas aukštis turės neviršyti 5 metrų (anksčiau buvo 8,5 metro).

Tuo atveju, jeigu gyventojai neturi jokių įrodymų, kad statyba pradėta iki lapkričio 1 dienos, gali prireikti statybos leidimo. Žmonės, kuriems tai aktualu, galėjo užfiksuoti statybų pradžią specialiai tam sukurtoje Statybos inspekcijos programėlėje.

Asociatyvi / Sodo namelis / R. Tenio nuotr.

Aplinkos ministerija spalio 24 dieną skelbė, kad tokia galimybe pasinaudojo daugiau nei 500 gyventojų.

Aplinkos ministerija anksčiau teigė, kad pokyčiai reikalingi, nes sodų bendrijos vystosi ypač sparčiai, o didžioji jų dalis virsta gyvenamaisiais kvartalais.

Taip pat atsirado ir daugiau pokyčių statybų sektoriuje – kaip pranešime sakė „Triniti Jurex“ advokatė Olga Siomina, nuo lapkričio 1 dienos nebelieka galimybės padalinti patalpų (kadastro vienetų) pastate be statybą leidžiančio dokumento, o rekonstruojant pastatą ir didinant tūrį daugiau nei 100 proc. bus taikomi naujos statybos reikalavimai.

Rangos santykiuose nuo šiol atsiranda atsakingojo rangovo sąvoka, taip pat nustatytas reikalavimas naujuose visuomeniniuose statiniuose, finansuojamuose valstybės ir savivaldybių biudžetų ar tarptautinės finansinės paramos lėšomis, naudoti bent 50 proc. organinių medžiagų.

Nebeliks el. cigarečių skysčių su cukrumi ir saldikliais

Dar vienas pokytis aktualus rūkantiems ir šias prekes parduodantiems prekybininkams. Nuo šiol draudžiama rinkai pateikti elektronines cigaretes ir elektroninių cigarečių pildykles su skysčiu, pritaikytu elektroninėms cigaretėms pildyti, jeigu šiame skystyje yra cukraus ar saldiklių.

Pasak Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, kadangi cukrus ir saldikliai daro elektronines cigaretes populiariomis ir patraukliomis jauniems žmonėms ir nepilnamečiams, tuo pagrindu siekiama eliminuoti patrauklius elementus ir savybes iš elektroninių cigarečių skysčių sudėties ir sumažinti elektroninių cigarečių ir jų pildyklių patrauklumą jiems. Baudos prekiaujantiems elektroninėmis cigaretėmis su draudžiamais kvapais ir skoniais sieks iki 2 tūkst. eurų.

Elektroninė cigaretė
Asociatyvi / Elektroninė cigaretė/ R. Tenio nuotr.

Traukinio bilietą bus galima keisti likus pusvalandžiui iki išvykimo laiko

Keliaujantys traukiniais taip pat turėtų suklusti – jiems atsirado pozityvių pokyčių. Nuo šiol pasikeitus aplinkybėms keleiviai paprasčiau ir lengviau galės grąžinti ir pakeisti traukinio bilietus.

Nuo šiol grąžinti bilietą bus galima likus ne mažiau nei 30 minučių iki traukinio išvykimo, iki šiol terminas buvo 4 valandos. Grąžinus bilietą likus 24 valandoms iki išvykimo keleiviai gali atgauti 90 proc. bilieto vertės. 70 proc. bilieto vertės nuo lapkričio 1 dienos galima atgauti likus 2 valandoms iki traukinio išvykimo, iki šiol tai galima buvo padaryti likus 4 valandoms.

Nuo lapkričio 4 dienos taip pat bus išplėstas sąrašas keleivių, kuriems nebus taikomas papildomas 2 eurų mokestis perkant bilietus traukinyje. Mokestis nebus taikomas senatvės pensijos gavėjams, moksleiviams, vaikams ir kitiems nurodytiems asmenims.

Papildomo mokesčio nereikės mokėti keleiviams, perkantiems bilietus maršrute Vilnius–Oro uostas–Vilnius bei keleiviams norintiems iš Vilniaus tą pačią dieną tęsti kelionę, pateikus traukinio Vilnius–Oro uostas–Vilnius bilietą.

Geležinkelio stotis, bėgiai, traukinys
Asociatyvi / Trakinių stotis / R. Tenio nuotr.

Dirbantys su vaikais privalės turėti QR kodą

Įsigaliojus Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisoms, su vaikais dirbantys asmenys privalės turėti Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro duomenų pagrindu suformuotą galiojantį teisėto darbo su vaikais QR kodą. Tai bus privaloma atliekant praktiką, stažuotę, teikiant paslaugas, užsiimant savanoriška veikla ar dirbant pagal darbo sutartį.

Įdarbindami naujus darbuotojus, darbdaviai bus įpareigoti iš priimamų asmenų reikalauti QR kodo, įrodančio, kad asmuo nėra teistas už seksualinius nusikaltimus, taip pat dėl kitų tyčinių sunkių ar labai sunkių nusikaltimų. Darbdaviai QR kodo galiojimą turės tikrinti periodiškai, bet ne rečiau kaip kartą per kalendorinius metus.

Vaikų tėvai taip pat galės reikalauti pateikti QR kodą iš samdomų individualiai dirbančių korepetitorių, auklių, būrelių vadovų ar kitų asmenų, teikiančių paslaugas vaikams. Už QR kodo nepatikrinimą prieš priimant į darbą ar kartą per metus bus skiriama nuo 300 iki 500 eurų siekianti bauda, o už pakartotinį pažeidimą – nuo 500 iki 1 tūkst. eurų bauda.

Didesnė bauda numatyta tuo atveju, jeigu nustatoma, kad veiklą vykdo teistas asmuo – nuo 3 iki 5 tūkst. eurų, o jei toks atvejis nustatomas pakartotinai, bus skiriama nuo 5 iki 6 tūkst. eurų bauda.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA