Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) informuoja, kad dėl egzaminų rezultatus skaitmenizuojančios įmonės klaidos skaičiuojant valstybinių brandos egzaminų (VBE) rezultatus nežymiai keičiasi apie 5 proc. abiturientų darbų galutiniai rezultatai. Laikinasis NŠA vadovas informavo, jog po ištaisytų klaidų penkiems abiturientams egzaminai tapo neišlaikyti. „Atsirado penki mokiniai, <…> kurie bus neišlaikę egzamino“, – teigė A. Aldakauskas. Jis negalėjo pasakyti, ar šiems mokiniams nebus anuliuoti brandos atestatai.
Skelbiama, kad po klaidos keičiasi pagrindinės sesijos užsienio kalbų (anglų, vokiečių, rusų), biologijos, fizikos, geografijos ir pakartotinės sesijos valstybinių brandos egzaminų rezultatai.
„Įmonė informavo, kad į galutinio egzamino rezultato skaičiavimo algoritmą dėl techninės klaidos nebuvo įtraukti atsakymo lape mokinio pasirinktų atsakymų į uždarojo pobūdžio klausimus pataisymai.
Dėl šios priežasties 2832 abiturientų darbų galutinis įvertinimas kinta į didesnę pusę, vidutiniškai apie 1,4 balo iš 100, ir 1044 į mažesnę, pokyčio vidurkis nežymus – 1,3 balo iš 100“, – sako laikinasis NŠA direktorius Aidas Aldakauskas.
NŠA pažymi, kad visa atnaujinta informacija jau yra pasiekusi LAMA BPO, todėl stojimo į aukštąsias mokyklas procesas – nesutrikdytas.
Laikinasis NŠA direktorius pažymi, kad rezultatus skaitmenizavusi įmonė prisiima atsakomybę už paslaugų kokybę.
„Nuoširdžiai atsiprašau abiturientų, jų tėvų bei švietimo bendruomenės už paslaugų tiekėjo klaidą skaitmeninant rezultatus. Būtina paminėti, jog įmonės atstovai prisiima atsakomybę už paslaugų kokybę. Šiuo metu vertiname galimybę kreiptis į teismą dėl tiekėjo padarytos klaidos ir žalos“ – sako A. Aldakauskas.
ELTA primena, kad šiemet pagrindinės valstybinių brandos egzaminų sesijos metu iš viso vyko trylika valstybinių ir trys mokykliniai brandos egzaminai.
Sesija baigėsi birželio 25 dieną. Egzaminus šiais metais laikė daugiau kaip 27,6 tūkst. dvyliktokų.
Švietimo ministrė – apie klaidingus brandos egzaminų įvertinimus: nedovanotinas aplaidumas
Po įsivėlusios klaidos vertinant brandos egzaminus, švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė sako: susiklosčiusi situacija yra nedovanotina. Anot politikės, dėl tokio aplaidumo kalta įmonė, skaitmenizavusi egzaminų rezultatus. Ministrė pabrėžia – bus reikalaujama įmonės atsakomybės.
„Buvau supažindinta su informacija apie klaidą skaitmeninant brandos egzaminų rezultatus. Nors pakitimai nedideli, situaciją vertinu kaip nedovanotiną aplaidumą. Už egzaminų proceso vykdymą atsakinga Nacionalinė švietimo agentūra. Techninę klaidą padarė paslaugos tiekėjas, įmonė, skaitmenizuojanti egzaminų rezultatus. Reikalausiu atsakomybės iš įmonės. Svarstomas teisminis kelias“, – išplatintame komentare nurodo ministrė.
R. Morkūnaitė-Mikulėnienė susiklosčiusioje situacijoje įžvelgia ir Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) atsakomybę.
„Bendrai situaciją vertinu kaip ydingą. Pasikartojančios klaidos egzaminų rengimo ir vykdymo sistemoje yra netoleruotinos, todėl reikalausiu ne tik įmonės, bet ir atsakingų asmenų Nacionalinėje švietimo agentūroje atsakomybės“, – teigė ji.
Siekiant išvengti panašių klaidų ateityje, ministerija ketina inicijuoti auditą būsimiems paslaugų tiekėjams.
„Nuo kitų metų testai bus pildomi elektroniniu būdu. Bus inicijuojama, kad testo dalies rezultatai būtų atviri ir moksleivis galėtų juos pasitikrinti“, – priemones vardijo ji.
Laikinasis NŠA vadovas – apie klaidą, skaičiuojant brandos egzaminų rezultatus: nesipurtome atsakomybės
Po klaidos skaičiuojant valstybinių brandos egzaminų rezultatus laikinasis Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) direktorius Aidas Aldakauskas pripažįsta, jog įstaiga yra atsakinga dėl susiklosčiusios situacijos.
„Nesipurtome atsakomybės nei Nacionalinė švietimo agentūra, nei įmonė, kuri pripažino, kad padarė klaidą skaičiuojant“, – surengtos spaudos konferencijos metu kalbėjo A. Aldakauskas.
„Mes niekada negalvojome, kad faktas, kad ir toks, turėtų būti nuslėptas, kad ką nors bandytume apgauti. Mums daug svarbiau, kad 2024 m. atestatuose įrašai būtų tikri, geri, nes jie yra saugomi dešimtmečiais. Ir kas nors po dešimties ar dvidešimties metų neatrastų, kad kažkas kažką prieš tam tikrą laiką klastojo, nuslėpė. Šiuo požiūriu pasirinkimo mes neturėjome“, – situaciją paaiškino jis.
Jis pažymėjo, jog, atnaujinus abiturientų pasiekimų rezultatus, mokykloms reikės pataisyti ir dvyliktokų atestatus.
„Tenka apgailestauti, nieko nepadarysi. Informavome mokyklas, mokiniai taip pat savo paskyrose jau gali pamatyti naujus įrašus, naujus egzaminų vertinimus“, – sakė A. Aldakauskas. „Kad ir vasaros metu, bet mokykloms teks patvirtinti naujas atestatų versijas“, – pridūrė jis ir tikino, jog turint elektroninius atestatus šis procesas nebus sudėtingas.
Anot A. Aldakausko, skaičiavimų klaida paveikė maždaug 4 tūkst. abiturientų egzaminų rezultatus.
„Apie 3 tūkst. abiturientų įrašai bus geresni, nei jie buvo gavę atestatuose, ir apie tūkstančiui mokinių, deja, šiek tiek bus mažesni. Vyraujantys skaičiai – 1–2 balais mažiau arba daugiau. Nėra tokios dramos, pasitaiko kartais ir didesnis skaičius nei 2“, – dėstė jis.
A. Aldakauskas pakartojo, jog NŠA kol kas neturi duomenų, kad dėl klaidos vertinant egzaminų balus būtų sutrikdytas mokinių stojimas į aukštąsias mokyklas.
Tiesa, klausimas, ar mokiniai bei jų tėvai dėl susiklosčiusios situacijos gali kreiptis į teismus. Laikinasis NŠA direktorius nurodė, jog tokia galimybė yra.
„Bet kuriuo atveju, ne tik šio atsitikimo atveju, žmonės yra laisvi ginčyti sprendimą – tiek administracinių ginčų komisijose, tiek teismuose. Ką padarysi, priimame tiesą tokią, kokia ji yra“, – apibendrino A. Aldakauskas.
Egzaminų balų skaičiavimo procesus įmonė atliko pirmą kartą
Pirmą kartą egzaminų balų skaičiavimo procese dalyvavusios įmonės vadovas Ignas Zabielskas tikina prisiimantis atsakomybę dėl padarytos klaidos.
Pasak jo, šiuo metu įmonėje vykdomas auditas, siekiant nustatyti, kieno konkrečiai tai galėjo būti klaida.
„Šiuo momentu atsakomybę prisiimu aš, kaip įmonės vadovas. Kadangi tai labai šviežias atvejis, vidinis auditas parodys, kieno konkrečiai tai buvo klaida“, – žurnalistams ketvirtadienį teigė I. Zabielskas.
Pasak jo, brandos egzaminų balų skaičiavimo netikslumus lėmė žmogiška klaida.
„Norėčiau atsiprašyti abiturientų, jų tėvų, švietimo visuomenės. Į rezultatų skaičiavimus įsivėlė žmogiška klaida. Deja, ją pastebėjome per vėlai. Noriu akcentuoti, kad ją pastebėjome patys ir nedelsdami informavome apie tai NŠA“, – pažymėjo įmonės vadovas.
„Džiaugiuosi, kad stojimo procesas dar vyksta, ir labai tikiuosi, kad abiturientų rezultatai koreguosis minimaliai. O ateičiai yra peržiūrimi procesai ir užtikrinama, kad tokių klaidų nepasikartotų“, – sakė I. Zabielskas.
Daugiau naujienų skaitykite čia.