Šimtmetį mininti seniausia Kauno biblioteka dovanų gavo beveik tūkstantį knygų – Kas vyksta Kaune

Šimtmetį mininti seniausia Kauno biblioteka dovanų gavo beveik tūkstantį knygų

Seniausiai Kaune veikiančiai bibliotekai suėjo šimtas metų. Spalio 13 d. į gimtadienio šventę lankytojus pakvietė Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Šančių padalinys. Šia proga vyko bibliotekai dedikuotas tradicinis Šančių bendruomenės renginys – Šančinės. Renginio metu daugiau nei 50 m. JAV praleidęs dr. Ramūnas Kondratas įstaigai padovanojo išeivijoje savo šeimos sukurtą lituanistinę biblioteką – beveik 1 tūkst. knygų.

Kilnojosi iš vieno pastato į kitą

Šančių biblioteka buvo įkurta 1923 m., tuomet ji vadinosi Šančių liaudies skaitykla ir tapo pirmąja savivaldybės įsteigta biblioteka Kaune. Iš pradžių ji buvo įkurta prie Kauno pradinės mokyklos. Vėliau ne kartą keitė vietas: pirmiausiai įsikūrė A. Juozapavičiaus pr. 44, 1932-1940 m. veikė A. Juozapavičiaus pr. 79 (pastatas neišlikęs), 1940 m. pastačius naują pastatą Sandėlių g. 7 jame ir įsikūrė, vokiečių okupacijos metais biblioteka veikė A. Juozapavičiaus pr. 85, o iki 1947 m. veikė pastate Danų g. 6.

Šiandien ji veikia 1940 m. architekto Felikso Bielinskio bibliotekai ir pradžios mokyklai suprojektuoto pastato patalpose Sandėlių g. 7. Pastatu ji dalinasi su Kauno suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centru.

Biblioteka prieš kelerius metus buvo atnaujinta, joje aktyviai lankosi tiek vaikai, tiek suaugusieji. Čia vyksta kūrybinės dirbtuvės, susitikimai su rašytojais, parodų atidarymai ir kiti renginiai.

Kalba dr. Ramūnas Kondratas./KVK nuotr.

Padovanojo beveik 1 tūkst. knygų

Šventės metu mokslo istorikas dr. Ramūnas Kondratas bibliotekai perdavė savo šeimos surinktą lituanistinę biblioteką, kurią sudaro 914 knygų. Didžioji dalis – lietuvių išeivių autorių knygos, parašytos po Antrojo pasaulinio karo į Vakarus pasitraukusių lietuvių rašytojų. Knygos išleistos Vokietijoje, Anglijoje, JAV. Jų atspausdinimo laikotarpis – 1918-2004 m. Didžiausią knygų dalį sudaro grožinė literatūra, yra ir daugybė atsiminimų, enciklopedijų ir istorijos leidinių bei meno albumų. Kolekcijoje nėra specialiai vaikams ar jaunimui skirtų knygų.

„Pusė knygų yra iš mano tėčio Balio Kondrato bibliotekos Konektikuto valstijoje (JAV), pusė – iš mano ir žmonos Skirmos bibliotekos Vilniuje bei mano sesers Sigitos Kondrataitės-Naujokaitienės iš Klivlando valstijos (JAV). Šios bibliotekos pradininkas mano tėvas Balys Kondratas gimė ir augo Šančiuose, džiaugiuosi, kad mums pasisekė rasti namus šiai gausiai bibliotekai būtent Šančiuose”, – kalbėjo dr. R. Kondratas.

Šančių biblioteka./KVK nuotr.

Pirma tokio dydžio kolekcija

Šančių bibliotekos direktorė Nomeda Domeikienė paminėjo kelis svarbiausius kolekcijos leidinius: Bostone 1953–1985 m. leista Lietuvių enciklopedija (37 tomai), taip pat išskyrė „Lietuvos katalikų bažnyčios kroniką”, leistą Čikagoje.

„Čia galima rasti tiek gerai žinomų autorių, tokių kaip Tomas Venclova, Antanas Škėma, Balys Sruoga, Birutė Pūkelevičiūtė, Jonas Mekas, tiek mažiau girdėtų, tačiau bibliotekos kūrėjams matyt svarbiais buvusių vardų, tokių kaip Aloyzas Baronas, Juozas Kėkštas, Balys Gaidžiūnas ir kt. Tai pirma tokia bibliotekai padovanota knygų kolekcija. Ji vertinga ne tik dėl to, kad primena Lietuvos istoriją, bet ir išeivių iš Šančių Kondratų šeimos siekį išlaikyti ryšį su savo tėvyne bei dalintis kultūros vertybėmis su Šančių bendruomene”, – teigė N. Domeikienė.

Dovanotas knygas galės laisvai užsisakyti ir skaityti visi bibliotekos lankytojai.

Šančių biblioteka buvo atidaryta 1923 m., tuomet ji vadinosi Šančių liaudies skaitykla./KVK nuotr.

Prisiminė bibliotekos pradžią

Knygos „Šančių praeities takais“ autorius šančiškis prof. Jurgis Vanagas renginyje atkreipė dėmesį, kad ant bibliotekos pastato kabo memorialinė lenta, skirta vienai garsiausių Šančių pedagogių – Vladislavai Arminaitei (1894-1966), kurios pirmos klasės mokiniu 1940 m. J. Vanagas tapo.

Jis mena, kad bibliotekos rūmai buvo labai ištaigingi, gražūs, tik iki šių dienų nebeišliko kiekvienoje aikštelėje stovėję fontanėliai geriamojo vandens. Paspaudus mygtuką iš jų į viršų pakildavo gaivaus vandens srovė.

J. Vanagas pažymėjo įdomų faktą – būtent mokytoja V. Arminaitė sumanė pavadinti Šančius Vytautogala, deja šios idėjos jai nepavyko realizuoti, nors labai stengėsi.

V. Baranausko parengta nuotraukų paroda atskleidė, kur per šimtmetį kilnojosi biblioteka./KVK nuotr.

Kvietė į koncertą, ekskursiją

Renginio metu Virginijus Baranauskas pristatė fotografijų parodą su pastatais, kuriuose veikė Šančių biblioteka. Vaizduose matyti, kad biblioteka kilnojosi iš vienos vietos į kitą.

Prof. Jurgis Vanagas susirinkusiesiems priminė Šančių bibliotekos įkūrimo istoriją ir to meto aktualijas.

Aktorė Olita Dautartaitė renginyje deklamavo Šančiuose kūrusių poetų Janinos Degutytės ir Jurgio Gimberio eiles. Vakarą užbaigė šančiečio Egidijaus Sipavičiaus koncertas.

Šeštadienį gyventojai buvo pakviesti sudalyvauti literatūrinėje ekskursijoje „Bibliotekos keliu“ su gide Rolanda Girskiene. Jos metu aplankytos vietos, kuriose per praėjusį šimtmetį veikė biblioteka, o šiose stotelėse skambėjo Šančių poetų, rašytojų, filosofų ir kitų šviesuolių mintys.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA