Pandemijos metu padaugėjus smurto artimoje aplinkoje atvejų, buvo sukurtas slaptas pagalbos ženklas, kurį pamačius raginama nelikti abejingiems. 2020 m. Kanadoje pristatytas ženklas netruko pasklisti po pasaulį, galiausiai pasiekė ir Lietuvą. Apžvelkime, kaip jis atrodo ir kaip reaguoti pamačius slaptą pagalbos prašymą.
Paprasta parodyti
Vadinamąjį pagalbos signalą („Signal for Help“) 2020 m. balandžio 14 d. pristatė Kanados moterų fondas, netrukus signalas pasklido JAV ir kitur bei tapo tarptautiniu. Jo tikslas – užkirsti kelią smurtui artimoje aplinkoje, kurio itin padaugėjo karantino metu užsidarius namuose.
Pagalbos signalą reikia rodyti taip: iškelti vienos rankos pirštus, į rankos delną įlenkti nykštį ir uždengi jį kitais pirštais. Rodomi tik gestai, be pašalinių garsų, stengiantis, kad galimas smurtautojas nepastebėtų šių judesių. Šis ženklas saugesnis, nei tiesioginis pagalbos prašymas ar kodiniai žodžiai, be to, paprastas ir greitas parodyti. Tai ypač svarbu, kai smurto auka negali išeiti iš esamos vietos.
Pagalbos prašymo ženklą galima rodyti per vaizdo skambutį, į namus trumpam užsukus kaimynams ar paslaugų teikėjams, taip pat per langą praeiviams gatvėje ar tiesiog viešoje vietoje. Ženklą gali rodyti moterys, vyrai, vaikai.
Rodant pagalbos ženklą tarsi pasakoma, kad žmogus jaučia grėsmę, bijo, kad prieš jį gali būti smurtaujama, tad prašoma nelikti abejingiems.
Skubiai reaguoti
Pamačius, kad kažkas jums rodo šį ženklą (kaip ir šiame video), jei įmanoma, patariama tam žmogui užduoti paprastus klausimus apie situaciją, į kuriuos būtų galima trumpai atsakyti „taip“ arba „ne“. Jei smurtautojas šalia, reikia išvengti tiesioginių klausimų apie smurtą. Surinktą informaciją reikia kuo greičiau perduoti atsakingoms tarnyboms.
„Rekomenduojama, pamačius šį ženklą, susisiekti su asmeniu (geriausia begarsiu būdu: el. laišku, SMS, socialiniuose tinkluose ir pan.) ir išsiaiškinti, ko jis norėtų ir kaip būtų galima jam padėti. Jei paaiškėtų, kad reikia skubios policijos ar medikų pagalbos – skambinti numeriu 112“, – aiškino Bendrojo pagalbos centro atstovė viešiesiems ryšiams Vilma Juozevičiūtė.
Anot pašnekovės, Lietuvoje kol kas tai naujiena, bet informaciją apie šį ženklą skleidžia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kitos institucijos ir visuomeninės organizacijos, kovojančios prieš smurtą artimoje aplinkoje.
Jei patiriate smurtą artimoje aplinkoje, pagalbos sulauksite ir „Eurovaistinėse“, ten atėjusioms moterys turi pasakyti raktinį žodį „Kaukė-19“, o vaistininkai pasirūpins, kad būtų suteikta pagalba.
Pagalbos numeriai
Bendrojo pagalbos centro numeris – 112.
Pagalba patyrusiems smurtą teikiama specializuotos kompleksinės pagalbos centrų bendruoju telefonu: 8700 555 16. Specialistai išklausys, suteiks teisinę, psichologinę ir informacinę pagalbą, kuri yra nemokama ir konfidenciali. Šie centrai veikia visoje Lietuvoje.
Emocinės paramos tarnyba „Vilties linija“ emocinę pagalbą suaugusiesiems teikia telefonu: 116 123 (visą parą), el. paštu: [email protected]
„Pagalbos moterims linija“ teikia emocinę paramą moterims telefonu: 8 800 66366 (visą parą) ir el. paštu: [email protected]
Asociacija Kauno apskrities moterų krizių centras teikia pagalbą moterims telefonu: 8 679 31930, el. paštu: [email protected]
Kauno apskrities vyrų krizių centras teikia pagalbą vyrams telefonu: 8 636 81621, el. paštu: [email protected]