Antradienį apie keturios dešimtys Seimo narių mokėsi dirbti nuotoliniu būdu. Per vieną dieną surengti dveji mokymai – iš ryto ir popiet.
Pati nuotolinį darbą išbandžiusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė pozityviai vertinanti, kad pirmuosiuose nuotolinių plenarinių Seimo posėdžių mokymuose parlamentarai dalyvavo gausiai ir aktyviai įsitraukė, bandydami pabrėžti galimus sistemos trūkumus.
„Suprantama, kad pirmųjų didelio masto mokymų metu atsirado spragų, kurias naujosios nuotolinio darbo sistemos kūrėjai turės užtaisyti ir patobulinti“, – BNS perduotame komentare teigė parlamento vadovė.
Pasak jos, pasirengimas nuotoliniam Seimo darbui galėjo būti pradėtas gerokai anksčiau, dar vasarą. Nepaisant to, ji tvirtino esanti patenkinta šiandieniniu rezultatu.
V. Čmilytės-Nielsen nuomone, tokia alternatyvi Seimo darbo galimybė galutinai paruošta galėtų būti per sausio mėnesį.
„Didele dalimi viskas yra gerai. (…) Judame į priekį labai stipriai“, – po pirmųjų mokymų BNS sakė ir Seimo vicepirmininkas konservatorius Paulius Saudargas.
„Prisijungė Seimo nariai ir nuotoliniu būdu, ir sėdintieji Seimo salėje. Tiems, kurie salėje, jiems iškart galėjo prieiti ir padėti IT specialistai. Galų gale visiems pavyko. Visi, kas norėjo, prisijungė. Tada išbandėme užsirašymus kalbėti motyvams, pasisakymams. Viskas tas kaip ir veikia. Išsibandėme balsavimus – kaip ir veikia“, – teigė jis.
Anot P. Saudargo, per balsavimo procedūrą buvo kilę trikdžių dėl parlamentarų tapatybės nustatymo.
„Čia reikės ir sistemos administratoriui pažiūrėti, kas ten strigo. Kitiems mokymams, tikiuosi, kad tai bus išspręsta“, – tvirtino jis.
Tuo metu buvęs parlamento vicepirmininkas „valstietis“ Arvydas Nekrošius nuotolinio Seimo darbo bandymą pavadino šnipštu.
„Šiandien Seime vyko naujosios nuotolinio balsavimo sistemos („Microsoft Teams“ pagrindu) testavimas. Ir jis baigėsi visišku fiasko arba lietuviškai – šnipštu“, – savo „Facebook“ paskyroje teigė politikas.
Pasak jo, pavyko prisijungti prie pačios „Microsoft Teams“ sistemos, tačiau panagrinėjus naujuosius programos langus, pasigesta įprastų funkcijų.
„Kad ir užsirašyti diskusijai frakcijos vardu. Itin painus apipavidalinimas ir informacijos pateikimas. Posėdžio medžiaga vietomis dubliuojama, o dalyje net visai nepateikiama. Pavyzdžiui, nematyti, kas ir kiek užsirašė diskusijai, kiek yra kalbančiųjų „už“ ar „prieš“ ir pan.“, – teigė jis.
A. Nekrošiaus tvirtinimu, bėdos prasidėjo, pabandžius simuliuoti klausimo pateikimą ir balsavimą dėl jo.
„Daliai Seimo narių sistema „pakibo“ ir rodė tuščią langą, teko perkrauti sistemą ir naujai autentifikuotis. Bandau įsivaizduoti. Vyksta balsavimas dėl biudžeto ir kokiai 30 Seimo narių sistema „pakimba“, – sakė parlamentaras.
Jo teigimu, per pirmuosius mokymus nepavyko tinkamai atlikti balsavimo.
„Dabar akivaizdu, kad su tokia kreiva sistema dirbti negalima“, – konstatavo Seimo narys.
P. Saudargas BNS sakė, kad trečiadienį suplanuoti dar dveji mokymai, o sausį vyks plenarinio posėdžio simuliacija.
Gruodį priimtos Seimo statuto pataisos numato, kad nuotoliniai posėdžiai gali būti organizuojami Seimo valdybos sprendimu, kai šalyje įvedama nepaprastoji padėtis, paskelbiama ekstremalioji situacija ar karantinas ir Seimo nariai negali susirinkti į posėdį Seime nes „dėl objektyvių aplinkybių gali kilti pavojus Seimo narių sveikatai, gyvybei“.
Nuotoliniai posėdžiai, kaip ir įprasti, bus transliuojami Seimo interneto svetainėje, o jų vaizdo ir garso įrašai išsaugomi.
Kai kuriais atvejais nuotolinis darbas nebus galimas, pavyzdžiui, jei rengiamas uždaras Seimo posėdis, ar posėdis, kuriame prisiekia išrinktas prezidentas, Vyriausybė, kai kurie teisėjai ir pareigūnai, jei būtinas slaptas balsavimas ar balsuojama dėl Konstitucijos, konstitucinio įstatymo pataisų.
Parlamento vadovybė nusprendė nuotoliniam Seimo darbui organizuoti kol kas naudoti „Microsoft Teams“ platformą.