Grupė parlamentarų, atsižvelgusi į akademikų kreipimąsi, siūlo įteisinti naują atmintiną dieną.
Septyni Seimo nariai parengė įstatymo pataisą, kad kovo 9-oji būtų minima kaip pirmojo Lietuvos vardo paminėjimo diena.
Anot projekto autorių, tokiu būdu būtų atkreiptas visuomenės dėmesys į svarbų istorinį įvykį, kai Lietuva paminėta seniausiame rašytiniame šaltinyje – Kvedlinburgo metraštyje.
„Ši data yra svarbi Lietuvos istorinei savivokai, nes pereinama iš bevardės egzistencijos į Vakarų civilizacijos pradžią. Minėdami pirmąją Lietuvos vardo paminėjimo dieną, prisimintumėme ir Lietuvos daugiau kaip tūkstantmetę istoriją. Šios datos paminėjimas skatintų puoselėti istorinę atmintį, stiprinti Lietuvos visuomenės pilietinę savimonę, skirti daugiau dėmesio pristatant Lietuvą pasauliui“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.
Seimo nariai Arūnas Gumuliauskas, Stasys Tumėnas, Ričardas Juška, Juozas Imbrasas, Povilas Urbšys, Eugenijus Jovaiša ir Irena Šiaulienė tvirtina, kad prieš dešimt metų Lietuvos vardo tūkstantmetis buvo iškilmingai paminėtas, bet ši data nebuvo įrašyta į Lietuvos valstybei reikšmingų kultūrinių–istorinių įvykių įprasminimo minėtinų datų sąrašą.
Apie Lietuvą germanų miesto Kvedlinburgo analuose 1009-aisiais užsiminta aprašant misionieriaus šv. Brunono žūtį.
Devyni akademikai kreipėsi į Seimą, primindami, kad 2019 metais sukanka 1010 metų nuo Lietuvos paminėjimo Kvedlinburgo metraštyje, aprašant 1009 metų kovo 9 dienos įvykius. Jie paragino tinkamai paminėti šią dieną.