Trečdalis Lietuvos gyventojų per pastarąjį pusmetį nesilankė kavinėse, dar trečdalis teigė tą pradėję daryti rečiau, rodo pirmadienį skelbiama LRT užsakymu atlikta reprezentatyvi apklausa.
Anot apklausos, 65 proc. apklaustųjų per pastaruosius šešis mėnesius lankėsi maitinimo įstaigose, 34 proc. – to nedarė. Iš besilankiusiųjų 22 proc. teigė, kad tą darė rečiau nei anksčiau, 4 proc. – dažniau, o 39 proc. – savo įpročių nekeitė.
Tarp nurodžiusiųjų, jog maitinimo įstaigose lankėsi rečiau, dažniau buvo moterys, 30–64 metų žmonės, didmiesčių gyventojai, respondentai su aukštesniu nei vidurinis išsilavinimu bei didžiausiomis šeimos pajamos. Be to, 69 proc. kavinėse nesilankiusiųjų buvo vyresni nei 65 metų amžiaus gyventojai.
„Labiausiai užkliūva, kad apie trečdalį žmonių teigė, jog lankėsi rečiau. Tai tikrai daug ir tarsi siunčią žinią, kurią bando transliuoti maitinimo paslaugų sektoriaus atstovai, kad situacija gana sudėtinga“, – LRT teigė SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.
Viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Evalda Šiškauskienė teigė, kad tokie apklausos rezultatai nenustebino, tokią situaciją lemia ne vienas veiksnys – mokesčių našta, didėjantis darbo užmokestis, kritęs vartojimas bei kasmetinis sezoniškumas.

Reprezentatyvią gyventojų apklausą kovo 8–24 dienomis LRT užsakymu atliko rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“. Tyrimo metu buvo apklausta 1020 pilnamečių Lietuvos gyventojų.
PVM lengvata nepadės pritraukti lankytojų į restoranus, sako premjeras
Pastaruoju metu itin pabrangus restoranų ir kavinių paslaugoms bei žmonėms mažiau jose lankantis, premjeras Gintautas Paluckas tai sieja su besikeičiančiais vartotojų įpročiais bei tikina, jog pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata pritraukti daugiau lankytojų nepadės.
„Akcentuojame, kad ne (…) lengvatinis PVM čia turi įtaką kažkokią sektoriaus veiklai, bet būtent kintantys vartotojų įpročiai“, – po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda pirmadienį sakė G. Paluckas.

„Kaip juos grąžinti atgal prie baltų staltiesių, prie stalo į restoranus ar kavines – tai iššūkis pačiam sektoriui. Juk valstybė verslo tokio nevykdo“, – pridūrė jis.
„Mokesčius gali mažinti kiek nori šitame sektoriuje, bet jei žmonės keičia savo vartojimo įpročius, pradeda daugiau naudotis kurjerių paslaugomis arba tiesiog valgyti namie ar dar kažkas netenkina, čia jokie mokesčių pakeitimai nepadės“, – pirmadienį kalbėjo G. Paluckas.
Jis pabrėžė, jog remiantis statistika viešojo maitinimo įmonių pajamos auga, sektorius įdarbina daugiau darbuotojų, nors padaugėjo ir bankrotų.
„Tam tikros konkurencinės kovos daugelis įmonių neatlaiko“, – sakė ministras pirmininkas.
Dabar maitinimo verslui galioja standartinis 21 proc. PVM tarifas, o nuo 2021-ųjų iki 2024 metų pabaigos dėl pandemijos buvo sumažintas iki 9 proc.
Nuo liepos 1-osios taikyti lengvatą siūlo grupė parlamentarų iš įvairių frakcijų. Be to, kai kurie politikai siūlo lengvatinį tarifą padidinti iki 12 proc.
Sektoriaus atstovai ne kartą ragino tokią lengvatą padaryti nuolatine, to reikalavo protestuose.