2005-jų vasario 5-ąją į pirmąjį savo koncertą muzikos gerbėjus pakvietė 2004 metų rudenį Kauno miesto tarybos sprendimu įsteigtas simfoninis orkestras, išaugęs iš kamerinio orkestro.
Šiam koncertui kaunietis kompozitorius Giedrius Kuprevičius sukūrė uvertiūrą „Orkestro gimimas“. Nuo jos premjeros prabėgo 20 darbo ir kūrybinės brandos, ieškojimų ir pasiekimų, Kauno orkestro tarptautinio pripažinimo bei puikių jo įvertinimų metų.
Pati naujausia džiugi žinia Kauno miesto simfoninį orkestrą (KMSO), kurio vyriausiasis dirigentas yra Constantine Orbelian (JAV), o pirmasis bei vienintelis vadovas – Algimantas Treikauskas, pasiekė šią savaitę. „Deimantinis apdovanojimas“ tapo ir gražia dovana orkestrui išvakarėse jo jubiliejinio koncerto, vyksiančio šeštadienio vakarą Kauno valstybinėje filharmonijoje.
Prieš šventinį renginį naujienų portalas „Kas vyksta Kaune“ paprašė orkestro įkūrėją bei vadovą A. Treikauską atsakyti į keletą klausimų.

– Pirmiausia prašau paaiškinti, kas šįsyk iš naujų orkestro kūrybinių projektų sulaukė tarptautinio įvertinimo?
– Tai – pernai išleista pirmoji visame pasaulyje žinomo tenoro Charles Castronovo solinė kompaktinė plokštelė „Noble Renegades. Verdi: Scenes & Arias“, kurią jis pasirinko įrašyti būtent Kaune. (Įrašų kompanija „Baltic Mobile Recordings“, leidybinė kompanija „Delos“).
Šiame albume atsispindi didžiulė G. Verdi įtaka Charleso karjerai, jame yra vaidmenų, kuriuos jis atliko visame pasaulyje. Įrašuose dalyvavo Kauno miesto simfoninis orkestras, sopranas Kristin Sampson, tenoras Tomas Pavilionis, bosas Tadas Girininkas bei Kauno valstybinis choras. Muzikams dirigavo maestro Constantine Orbelian.

Žurnalas „Opéra Magazine“ šį albumą įvertino aukščiausiu deimanto ženklu, rečitalio kategorijoje. Tai – svarbus pasaulinis įvertinimas, kuris atkreipia dėmesį į Kauno miestą, jo kolektyvus bei Lietuvos atlikėjus.
– Minėdami orkestro kūrybinės veiklos penkerių metų sukaktį, 2010-aisiais, žurnalistams prasitarėte apie svajonę turėti dar galingesnį muzikinį kolektyvą, kuriame grotų ne 60, kaip tada, bet 80 muzikantų. Žinant, kad orkestro steigėja – Kauno miesto savivaldybė, o su ja būtina derinti ir etatų skaičių bei kitus dalykus, smalsu, ar pavyko orkestrui pasiekti tą 80-ies muzikantų ribą?
– Dabar mes turime 76 etatinius muzikantus, dar keli pas mus dirba puse etato. Sąstatas nemažas. Ir tai, reiškia, kad jau galime groti visą simfoninio orkestro repertuarą. – atlikti sudėtingus kūrinius, kai tam yra būtinas daugelio įvairių muzikos instrumentų skambėjimas.
– Per prabėgusį dvidešimtmetį orkestras koncertavo su pasaulinio lygio solistais bei dirigentais, tačiau turite ir jaunų bičiulių gimtajame mieste. Kadangi nuo 2004-ųjų Kauno miesto simfoninį orkestrą sieja graži kūrybinė draugystė su Juozo Naujalio muzikos mokyklos moksleiviais – tarptautinių konkursų laureatais, su kuriais rengiate bendrus pasirodymus. Tik ar vėliau šie jaunieji talentai papildo Jūsų vadovaujamą orkestrą?
– Būna tokių atvejų, bet tiesiai iš gimnazijos suolo į orkestrą nieko nepriimame. Po gimnazijos baigimo jaunieji talentai dar turi įgyti aukštąjį mokslą –baigti Lietuvos muzikos ir teatro akademiją arba Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademiją. Tik tuomet Kauno simfoninio orkestro muzikantu galima tapti, įveikus kitus pretendentus per atrankos konkursą. Pastaraisiais metais į atrankas ateina vis daugiau talentingų ir gabių muzikantų, norinčių groti pas mus orkestre.
– Dvidešimt metų drąsiai ir užtikrintai kopiantis į menines aukštumas Kauno miesto simfoninis orkestras seniai yra sulaukęs tarptautinio pripažinimo, pelnęs įvairių apdovanojimų, tačiau kokia Jūsų, orkestro įkūrėjo bei vadovo, svajonė dar nėra tapusi realybe?
– Galiu atsakyti už visus: orkestras svajoja kuo greičiau turėti savo namus. Laukiame, kada kitoje Nemuno pusėje, prieš miesto centrą, bus pastatyti M. K. Čiurlionio koncertų rūmai. Apie savivaldybės planus kitapus Nemuno juos statyti kalbama daugybę metų. Maždaug nuo misto simfoninio orkestro gimimo. Jau daug kam teko progų pasidairyti po galimas statybos vietas, vyko nemažai visokių pasitarimų, svarstymų, aptarimų, bet eilė rūmų statybai pradėti kažkaip realiai nepajuda. Dabar, kai jau ir projektas yra, ir konkreti statybos vieta patvirtinta, tikimės, orkestras netruks sulaukti svajonės išsipildymo…
KMSO atstovės Aistės Sabutienės teigimu, norėdamas įprasminti savo veiklos istoriją, į savo 20-ojo gintadienio šventinį koncertą orkestras pakvietė buvusius vyriausiuosius dirigentus – pasaulinį pripažinimą pelniusį smuikininką ir dirigentą Pavelą Bermaną (Italija), maestro iš Latvijos Imants Resnį ir Lietuvos publikai puikiai pažįstamą dirigentą Modestą Pitrėną. Koncerto dieną prie dirigento pulto taip pat stos dabartinis orkestro vyriausiasis dirigentas, keturių prestižinių „Grammy“ muzikos apdovanojimų nominantas Constantine Orbelian (JAV). Šią solidžią vyrišką menininkų kompaniją papildys nuostabaus balso savininkė, kylanti jaunosios kartos operos solistė sopranas Tatev Baroyan (Armėnija – JAV). Kartu jie atliks fantastiško grožio kūrinius. Koncerto staigmeną kuria legendinis kompozitorius Giedrius Kuprevičius.

Pažymėtina, jog Kauno miesto simfoninis orkestras nuo pat savo veiklos pradžios įgyvendino daugybę reikšmingų projektų, intensyviai plėtojo leidybinę veiklą. Ne kartą klausytojus kvietė į pasaulinio garso žvaigždžių koncertus. Orkestro diskografiją sudaro daugiau nei 30 kompaktinių plokštelių. Muzikiniai albumai buvo paskelbti geriausiais pasaulyje ir net tris kartus nominuoti prestižiniams „Grammy“ bei Tarptautiniams klasikinės muzikos apdovanojimams.
Praėję keleri metai orkestrui buvo neįtikėtinai sėkmingi, kūrybingi, pilni pasaulinių įvertinimų. Kauno miesto simfoninis orkestras įgyvendino didelio žiūrovų susidomėjimo ir atgarsių visame pasaulyje sulaukusius projektus – operos primadonos Renée Fleming koncertą „Žalgirio“ arenoje, pasaulinę kompozitorės Leros Auerbach simfonijos, skirtos Čiūnei Sugiharai, premjerą, bendradarbiaujant su didžiausiu Europoje kultūros ir meno kanalu „ARTE“, – šventinių koncertų filmavimą Kauno arkikatedroje bazilikoje.
Čia 2023 metais vykusiame specialiame šventiniame koncerte kartu su orkestru ir Kauno valstybiniu choru pasirodė latvių operos primadona Kristine Opolais bei Europos teatrų scenose žibantis armėnų tenoras Liparit Avetisyan. Gausiam atlikėjų būriui dirigavo maestro C.rbelianas.
Šiais metais Arkikatedroje orkestras taip pat dalyvavo neįtikėtino grožio projekte. Koncerte pasirodė ne kartą geriausia operos soliste pasaulyje pripažinta sopranas Asmik Grigorian, tarptautinio žinomumo sulaukęs ukrainiečių tenoras Dmytro Popov, violončelės virtuoze vadinama Kristina Reiko Cooper bei Kauno valstybinis choras. Dirigavo maestro Constantine Orbelian (JAV).
Šių koncertų įrašai transliuojami „ARTE“ kanalu daugiamilijoninei Europos bei viso pasaulio auditorijai, specialioje šventinių koncertų programoje, į kurią atrenkami garsiausi atlikėjai bei įspūdingiausi projektai.
Dera priminti, kad 2022- aisiais Kauno simfoninis orkestras, vadovaujamas A. Treikausko, buvo įvertintas „Auksinio disko“ apdovanojimu už aukštą meninį lygį ir intensyvią koncertinę veiklą.