8 ar 9 minutės – tiek laiko Kauno savivaldybės komisija skiria vienam kandidatui, rinkdama savivaldybei pavaldžių įmonių valdybos narius. Valdybos narių atrankos procesas nėra viešas, tačiau daugiau apie jį sutiko papasakoti vienas „Kas vyksta Kaune“ šaltinis, pats kandidatavęs į savivaldybės įmonės valdybos nario pareigas.
Portalas „Kas vyksta Kaune“ anksčiau pranešė, jog kelių svarbiausių Savivaldybės įmonių (toliau SĮ) valdybose rasime asmenis, kurie turi aiškius verslo ar politinius ryšius su Kauno meru Visvaldu Matijošaičiu.
„Kas vyksta Kaune“ žurnalistai anksčiau atliktai analizei pasirinko kelias svarbiausias funkcijas atliekančias įmones, veikiančias mieste ir turinčias valdybas.
Pastebėtina, jog keturios apžvelgtos savivaldybei pavaldžios įmonės turi po 3 valdybos narius.
Iš 12 įmonių valdybos narių, 7 iš jų užima pareigas susijusias su „Vičiūnų“ įmonių grupe. Kiti priklauso ir „Vieningo Kauno“ komitetui.
Kaip atskirą atvejį vertėtų išskirti AB „Kauno energija“ valdybą – ją renka ne bendrovės visuotinis akcininkų susirinkimas, o AB „Kauno energija“ stebėtojų taryba.
Minėtą stebėtojų tarybą sudaro trys asmenys. Vienas iš jų – Mindaugas Bičkauskas. Šio verslininko žmona Ramunė Bičkauskienė kartu su „Vieningo Kauno“ komitetu 2023 m. kovą vykusiuose savivaldos rinkimuose buvo išrinkta į Kauno miesto savivaldybės tarybą, šias pareigas eina ir šiuo metu.
Be to, savo VRK anketoje ji nurodė, jog nuo 2003 iki 2022 m. ėjo administravimo direktorės pareigas UAB „Vičiūnų grupė“.
Tad neturėtų būti keista, jog visi išrinkti AB „Kauno energija“ nariai (Nerijus Mordas, Algimantas Stasys Anužis, Giedrius Kazlauskas) yra tiesiogiai susiję su su mero vykdomais verslais, ar „Vieningo Kauno“ komitetu.
Valdybos nariai nulemti iš anksto?
Po praėjusios publikacijos, portalui „Kas vyksta Kaune“ pavyko susipažinti su vienu asmeniu, kuris ne kartą dalyvavo įvairių SĮ valdybos narių konkursuose.
Pašnekovo tapatybė redakcijai žinoma – taip pat žinoma šio asmens ilgametė patirtis vadovavimo pareigose ir tai, jog skaitytojas ir šiuo metu eina valdybos nario pareigas vienoje uždarojoje akcinėje bendrovėje.
Kauno savivaldybės Strateginio planavimo, analizės ir programų valdymo skyriaus Juridinių asmenų stebėsenos ir analizės poskyrio vyriausioji specialistė Ingrida Serapinienė anksčiau portalui nurodė, jog valdybos narių atrankas vykdė atrankos agentūra, pasiūlymus dar svarstė ir Kauno miesto savivaldybės sudaryta komisija.
Tiesa, kaip gi konkrečiai veikia ši komisija, nurodyta nebuvo nei portalui „Kas vyksta Kaune“, nei anksčiau tema besidomėjusiai LRT žinių tarnybai.
Tačiau, apie tai daugiau papasakoti sutiko „Kas vyksta Kaune“ šaltinis.
Pašnekovas pasakoja, jog 2023 m. kandidatavo į valdybos nario poziciją dviejose SĮ – UAB „Kauno vandenys“ ir UAB „Kauno švara“.
Primename, jog du iš trijų UAB „Kauno vandenys“ valdybos narių yra tiesiogiai susiję su „Vičiūnų“ įmonių grupe.
Štai valdybos pirmininkės pareigas nuo 2023 m. birželio 7 d. eina Aida Radauskaitė.
A. Radauskaitė taip pat yra įmonės UAB „VG HOLDING“ teisės skyriaus vadovė. Kaip rašė ELTA, „VG HOLDING“ nuo 2018-ųjų metų konsoliduoja visus „Vičiūnų“ įmonių grupės įmones. Valdybos pirmininkė taip yra stebėtojų tarybos narė užsienyje veikiančioje įmonėje „AS VICHIUNAI NORDIC“.
Paskutinėje pateiktoje privačių interesų deklaracijoje taip pat nurodyta, jog A. Radauskaitė yra politinio komiteto „Vieningas Kaunas“ narė, buvo ir mero valdytos organizacijos „Vieningas Kaunas“ narė. Anksčiau ji ėjo ir Kauno miesto mero visuomeninės patarėjos pareigas.
Kitas valdybos narys taip pat yra susijęs su mero verslo imperija. Eitvydas Šlekys užima ekonomikos vadovo pareigas įmonėje UAB „Baltic fish export“, kurios 100 proc. akcijų valdo „VG HOLDING“.
UAB „Kauno švara“ valdybos pirmininko pareigas eina Petras Ganiprauskas. Jis taip pat yra UAB „Vičiūnai“ Veiklos analizės ir organizavimo vadovas. Jo sūnus, Petras Ganiprauskas (jaunesnysis) eina valdybos nario pareigas savivaldybei pavaldžioje įmonėje UAB „Kauno autobusai“
Valdybos narys Gediminas Ganatauskas dirba vadovaujančiose pareigose UAB „Groward group“ ir UAB „Kauno saulėtekis“, kurios yra „Vičiūnų“ įmonių grupės dalis.
Atrankos komisiją vadina šališka
Kaip nurodė kaunietis, buvo ieškoma skirtingų kompetencijų nepriklausomų valdybos narių. Vienos kompetencijos buvo ūkio šakos, kitos kompetencijos susijusios su strateginiu valdymu, vadovavimu.
Į pastarųjų kompetencijų reikalaujančią poziciją kandidatavo minėtas pašnekovas. Kaip jis pasakojo, skelbime buvo nurodyti reikalavimai – reikalinga patirtis, įgūdžiai ir t.t.
Įsitikinęs, kad reikalavimus atitinka, pašnekovas tuomet siuntė motyvacinį laišką ir reikalingus dokumentus atrankos agentūrai.
Kaip anksčiau nurodė savivaldybės atstovė, atrankos agentūros paslaugos įsigytos LR viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka. Visgi pašnekovui kilo abejonių, ar pasirinkta tinkama agentūra.
„Agentūra organizavo tą konkursą – toje įvertinimo agentūroje dirba trys žmonės. Kompetencijos būna įvairios, bet šiaip tokiai pozicijai gal reikėtų šiek tiek rimtesnę agentūrą pasamdyti, kai samdai tokio lygio specialistus“, – svarstė pašnekovas.

Visgi po kelių savaičių kandidatas sulaukė atsakymų – sužinojo, jog yra pakviestas į UAB „Kauno vandenys“ atrankos pokalbį, tačiau nebuvo pakviestas į UAB „Kauno švara“ atrankos pokalbį.
Nors atrankai yra samdoma agentūra, anot pašnekovo, ji tik sudarė vadinamuosius trumpuosius kandidatų sąrašus. Šie sąrašai matomai buvo sudaromi peržiūrint kandidatų CV, atmetant kandidatus, kurių patirtis nėra pakankama.
Tad pašnekovas nepateko į UAB „Kauno švara“ sudarytą trumpąjį sąrašą – buvo pranešta, jog pasirinkti stipresni kandidatai.
Tuomet atrinkti kandidatai buvo kviečiami į atrankos pokalbį – šiame etape atrankos agentūra nedalyvauja.
Kaip pasakojo kandidatas, atrankos komisiją sudarė trys Kauno savivaldybės administracijos darbuotojai – jokių asmenų, nesusijusių su Kauno savivaldybe, šioje komisijoje nebuvo.
Kiek prisiminė skaitytojas, tarp šių trijų asmenų pateko Kauno miesto savivaldybės Personalo valdymo skyriaus darbuotojai ir Savivaldybės kontrolierė. Suderinus tinkamą laiką, pokalbis įvyko nuotoliu. Visgi tokia komisijos sudėtis nustebino kandidatą.
„Vidutiniška ta komisijos sudėtis, sakyčiau. Tik labai jau šališka. Atrankos komisijoje nedalyvavo atrankos kompanijos iš šalies. Nors tai būtų labai gražu – būtų profesionalus požiūris“, – pastebėjo vyras.
Be to, anot šaltinio, komisijos nariai net patys neturi vadovavimo patirties, nors renka vadovus.
„Jie renka ne direktorių, bet valdybos narį – kas yra dar aukštesnės pareigos. Tą žmogų atrinkinėja trys specialistai, kurių nei vienas nėra buvęs nei direktoriumi, nei valdybos nariu, nei turi personalo atrankos įgūdžių“, – stebėjosi skaitytojas.

Spėjo tik prisistatyti
Kandidatą ne mažiau nustebino ir atrankos pokalbio eiga. Anot pašnekovo, šis pokalbis truko vos 8 ar 9 minutes. Nors ne kartą atrankose dalyvavęs vyras pasakoja, jog paprastai panašūs pokalbiai trunka apie 30-45 minutes.
Kandidatas portalui teigė, jog pats nesupranta, kaip įmanoma taip greitai įvertinti kandidatų galimybes. Juolab pasitelkta atrankos agentūra ir taip sumažino potencialų kandidatų ratą.
„Reikia pasižiūrėti į kompetencijas, suprasti to kandidato galimybes. Suprasčiau, jei nebūtų sudarytas trumpasis sąrašas – tada būtų galima sakyti, jog yra daug kandidatų ir komisija neturi laiko. Bet juk tam ir yra samdoma atrankos agentūra – kad ji atrinktų priimtinus kandidatus ir komisija normaliai įvertintų, top 3 ar top 5 kandidatus.
Neįsivaizduoju, kaip per 8 ar 9 minutes galima nustatyti kompetenciją. Tikrai ruošiausi, turėjau planą, pastabų. Bet man atrodo, spėjau tik prisistatyti. Gal man vieną klausimą uždavė, bet labai skubiai“, – pasakojo kandidatas.
Anot kauniečio, savo įžvalgomis per tokį trumpą laiką pasidalinti nepavyko.
„Įspūdis toks – reikėjo prisijungti, tai ir prisijungė prie susitikimo. Ar jiems buvo įdomu, ką aš pasakoju? Ne, nebuvo. Ar rūpėjo mano įžvalgos, ką daryčiau kaip potencialus valdybos narys? Ne, niekam visiškai neįdomu buvo“, – apgailestavo kaunietis.
Visai netrukus buvo paskelbti atrankos rezultatai. Kaip žinoma, portalo pašnekovas į valdybos narius atrinktas nebuvo – tai jis sužinojo praėjus vos dienai po atrankos pokalbio.
Visgi siurprizai šioje istorijos dalyje nesibaigia, mat kandidatas paprašė pateikti komisijos posėdžio protokolą. Paaiškėjo, jog atrankos komisijos nariai kandidatus vertina visiškai subjektyviai.
„Kai komisija dalyvauja, dažniausiai komisijos nariai rašo kandidatams balus. Iki 10 balų – kaip atskleidė save, kaip prisistatė. Skiria balus, tuos balus kažkaip susumuoja, išveda vidurkius. Tai dažniausiai pasitaikanti praktika.
O čia buvo taip – kažkaip trys komisijos nariai balsavo už ar prieš. Jos visos trys nubalsavo prieš mane.
Aš bandau suprasti – jei buvo du ar trys kiti kandidatai, vienas iš jų laimėjo. Tai kaip ten balsavo? Tarkime dėl vieno kandidato du balsavo už, vienas prieš. O kaip balsavo dėl trečio – visi už? Tos sistemos aš nežinau“, – pasakojo pašnekovas.

Anksčiau atranka vykdyta mažiau aplaidžiai
Portalo pašnekovas SĮ valdybos narių atrankose dalyvavo ir anksčiau – 2019 m. Tuomet jis kandidatavo į UAB „Kauno švara“ ir UAB „Kauno vandenys“ valdybas.
2019 m. kandidatų atrankos pokalbis vyko gyvai, savivaldybės patalpose ir anot šaltinio, buvo vykdomas mažiau aplaidžiai.
„Kalbėjomės pusvalandį ir net daugiau, klausimai buvo rimtesni. Buvo kalbama apie UAB „Kauno švara“ atskyrimą. Tada uždavinėjo rimtesnių strateginių klausimų“, – prisimena šaltinis.
Vis dėlto, ir tada valdybos nariu buvo išrinktas su Kauno meru susijęs asmuo. Pašnekovas teigė, jog būtent dėl to ir apgailestauja – jog nėra sudaromos lygios sąlygos.
„Sudarė geresnį įspūdį, kad rimtai atlieka atranką. Nors vėlgi, atrinko kandidatą iš „Vičiūnų“ grupės.
Man kaip žmogui įdomu, prieš ką aš pralošiau. Kai praloši sąžiningai, net nekyla minčių – matai to žmogaus kompetencijas. Bet kai matai, kad tai koks partijos narys, du metus kažkur vadovavęs, tada nemalonu“, – paaiškino pašnekovas.
Beje, vyras anksčiau dalyvavo ir viename Vilniaus miesto savivaldybės įmonės atrankos konkurse. Tačiau ir šis buvo panašus į atranką Kaune – anot pašnekovo, truko apie 15 minučių, ir priminė sąžiningos atrankos „parodiją“.
Šie ir kiti atvejai rodo, jog Kaune susiformavusi tendencija nėra visiškai unikali, gali būti pastebima ir kitose savivaldybėse.
Savivaldybės pozicija – atrinkti kandidatai atitiko reikalavimus
Portalas „Kas vyksta Kaune“ praėjusią savaitę domėjosi, kaip į SĮ valdybas atrenkami kandidatai. Tuomet portalas Kauno merui V. Matijošaičiui pateikė keturis klausimus:
- Kaip atrenkamos įmonių valdybos?
- Kaip galėtumėte paaiškinti, kad pvz. du iš trijų „Kauno autobusai“ valdybos narių darbo santykiais yra susiję su „Vičiūnų“ įmonių grupe, „Kauno vandenys“ du iš trijų valdybos narių yra susiję su „VG HOLDING“, „Kauno energijos“ visi trys valdybos nariai yra susiję su meru verslo ar politiniais ryšiais?
- Kaip yra atrenkami valdybos nariai?
- Kaip vertinate, ar priklausomybė mero valdomoms įmonėms ir atstovavimas nepriklausomoms savivaldybės įmonių valdyboms užtikrina įmonių valdymo nepriklausomumą?

Į redakcijos pateiktus klausimus tuomet atsakė ne meras, o Kauno savivaldybės Strateginio planavimo, analizės ir programų valdymo skyriaus Juridinių asmenų stebėsenos ir analizės poskyrio vyriausioji specialistė Ingrida Serapinienė.
Atsakydama į pirmąjį klausimą, I. Serapinienė nurodė, jog „Kauno miesto savivaldybės valdomų įmonių kolegialių valdymo organų, kuriuos renka visuotiniai akcininkų susirinkimai, atranka 2023-2027 metų kadencijai buvo vykdoma atsižvelgiant į galiojantį teisinį reglamentavimą – LR Vyriausybės 2015 m. birželio 17 d. nutarimą Nr. 631 „Dėl Kandidatų į valstybės ar savivaldybės įmonės, valstybės ar savivaldybės valdomos bendrovės ar jos dukterinės bendrovės kolegialų priežiūros ar valdymo organą atrankos aprašo patvirtinimo“ ir LR valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymą“.
Atsakydama į antrąjį klausimą I. Serapinienė neneigė, jog kelių skirtingų savivaldybės įmonių valdybos nariai yra su meru susiję verslo ar politiniais ryšiais, tačiau akcentavo, jog minėti valdybos nariai atitinka įstatymuose keliamus reikalavimus. Nors pateiktoje užklausoje, klausimas ar šie valdybos nariai atitinka reikalavimus, keliamas nebuvo.
„Visi atrinkti nepriklausomi kandidatai atitiko LR valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymą 231 straipsnio 5, 6 ir 7 dalyse nurodytus bendruosius, specialiuosius ir nepriklausomumo reikalavimus ir, paskyrus juos savivaldybės valdomų įmonių kolegialių valdymo organų nariais, deklaravo savo viešus ir privačius interesus teisės aktų nustatyta tvarka.
Pažymime, kad AB „Kauno energija“ valdybą renka ne bendrovės visuotinis akcininkų susirinkimas, o AB „Kauno energija“ stebėtojų taryba. Ir jiems netaikomos minėtų įstatymų nuostatos“, – teigiama pateiktame atsakyme.
Anot Kauno savivaldybės specialistės, valdybos narių atrankas vykdė atrankos agentūra, pasiūlymus dar svarstė ir Kauno miesto savivaldybės sudaryta komisija. Tiesa, nei vienas iš šių etapų nėra viešas.
„Nepriklausomų valdybos narių atrankas vykdė atrankos agentūra, kurios paslaugos įsigytos LR viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka.
Agentūros pateiktus pasiūlymus taip pat svarstė iš Kauno miesto savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų sudaryta komisija. Komisija atrinko geriausią kandidatą į kiekvieną savivaldybės valdomos įmonės kolegialaus valdymo organo, kurį renka visuotinis akcininkų susirinkimas, vietą.
Visi atrinkti nepriklausomi kandidatai atitiko LR valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 231 straipsnio 5, 6 ir 7 dalyse nurodytus bendruosius, specialiuosius ir nepriklausomumo reikalavimus“, – nurodė I. Serapinienė.
Atsakant į ketvirtąjį klausimą, I. Serapinienė nurodė, jog įstatymų tvarka neleidžia riboti asmenims vykdyti kelių skirtingų veiklų. Visgi į klausimą, ar tokia tvarka užtikrina įmonių valdymo nepriklausomumą, atsakyta nebuvo.
„Žmogaus darbą ir darbo santykius apibrėžia įstatymai, tad negalima apriboti ar uždrausti žmogui vykdyti kelių veiklų. Įmonių valdyme dalyvauja dešimtys savo sričių profesionalų. Be to, visi savivaldybės valdomų įmonių kolegialių valdymo organų nariai yra pasirašę kolegialaus organo nario veiklos sutartis, kuriose numatyta nario atsakomybė, teisės ir pareigos“, – dėstoma portalui pateiktame atsakyme.
„Transparency International Lietuva“ komentaras
Dar rengiant ankstesnę publikaciją apie SĮ valdybas, portalas kreipėsi į „Transparency International“ prašant įvertinti, ar Kauno SĮ valdybų sudėtyse nesama interesų konflikto.
„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovė Ingrida Kalinauskienė tvirtina, jog savivaldybės valdomoms įmonėms Lietuvoje neretai trūksta skaidrumo.
„Savivaldybių valdomos įmonės (SVĮ) – tai mums visiems ypač svarbios įmonės, kurių paslaugomis dauguma naudojamės bene kasdien. Lyginant su valstybės valdomomis įmonėmis, SVĮ turi kur pasitempti gerojo valdymo srityje ir jau pats laikas imtis konkrečių veiksmų“, – nurodoma portalui pateiktame komentare.

O štai Kauno savivaldybė nenurodo, kodėl į vienas ar kitas pareigas skiriami konkretūs asmenys. Be to, „Transparency International“ vertinimu, Kauno SĮ nepateikia ir kitos svarbios informacijos.
„Prieš kurį laiką mūsų atliktas savivaldybių skaidrumo tyrimas parodė, kad Kauno miesto savivaldybė pilnai neskelbė informacijos apie tai, kokius asmenis ir kodėl skyrė į konkrečių savivaldybės valdomų įmonių valdybas.
Natūraliai kyla klausimas, kodėl skiriami konkretūs žmonės, ko tikimasi iš jų veiklos. Taip pat, kiek dėmesio skiriama interesų konfliktų valdymui, kaip dažnai nusišalinama nuo sprendimų priėmimo, siekiant priimti pagrįstus ir kokybiškus sprendimus.
Žvelgiant į Kauno miesto savivaldybės valdomas įmones jų interneto svetainėse taip pat dažnai trūksta svarbios informacijos: ne visada nurodomi jų valdybų, stebėtojų tarybų nariai, nepateikiamos veiklos ataskaitos.
Toks informacijos stygius apsunkina galimybę suprasti, kaip šios įmonės veikia ir kiek dėmesio skiria gerajam valdymui“, – teigė Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovė.