Musmirės įtrauktos į narkotikų sąrašą: už rinkimą grės baudžiamoji atsakomybė

delfi.lt / Vytenis Miškinis 2025/01/14 16:24
Musmirės / Delfi.lt nuotr.
Musmirės / Delfi.lt nuotr.

Nuo šių metų sausio 1-os dienos į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą įtrauktas muscimolis ir iboteninė rūgštis. Tai – pagrindinės paprastųjų musmirių psichoaktyvios medžiagos. Pastaraisiais metais Lietuvoje daugėjo apsinuodijimų šiuo nuodingu grybu, nes socialiniuose tinkluose buvo platinama informacija apie tariamą musmirių naudą bei jomis prekiaujama.

Šių medžiagų įtraukimas į narkotikų sąrašą reiškia, kad nuo šiol už musmirių turėjimą grės baudžiamoji atsakomybė. Sąraše esančios medžiagos draudžiamos vartoti, išskyrus atvejus, kai jos registruotos vaistinio preparato sudėtyje.

Tuo atveju, jei žmonės sugalvotų rinkti musmires savam vartojimui, įkliuvę policijai jie būtų baudžiami pagal BK 259 str., kur numatyta atsakomybė už narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimą be tikslo jas platinti.

Tuomet jis būtų baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

O jei musmirės būtų renkamos norint jas parduoti ar kitaip platinti, tuomet, priklausomai nuo surinkto kiekio, gali grėsti netgi laisvės atėmimas iki 15 metų.

Be to, bus nebegalima rašyti apie tariamą musmirių naudą, nes pagal Visuomenės informavimo įstatymą draudžiama skelbti informaciją, kur propaguojamos ar reklamuojamos narkotinės ar psichotropinės medžiagos.

Daugėjo apsinuodijimų

Pastaraisiais metais internete plito informacija, neva raudonosios musmirės išgydo nepagydomas ligas, vėžį, padeda užmigti ir teikia kitokių naudų. Kartu populiarėja ir prekyba musmirėmis bei įvairiais jų produktais.

Atsirado net ir jų kontrabandos atvejų, pavyzdžiui, pernai muitinėje iš Baltarusijos sulaikyta beveik 200 kilogramų musmirių siunta.

Išties paprastoji musmirė pasižymi nuodingomis savybėmis, nes joje yra toksiškų medžiagų, kurios gali sukelti pilvo skausmus, pykinimą, viduriavimą, haliucinacijas ir kt. Ūmus simptomai ne visada pasireiškia, nes tam turi įtakos žmonių fiziologiniai skirtumai, be to, paprastojoje musmirėje susikaupia skirtingas toksiškų medžiagų kiekis.

Toksikologai jau seniai kalbėjo, kad jiems tenka gydyti vis daugiau raudonosiomis musmirėmis apsinuodijusių žmonių.

Gydytoja toksikologė Gabija Laubner-Sakalauskienė anksčiau yra skelbusi, kad kiekvieną rudenį rekordus skina apsinuodijimai grybais.

„Šiemet „ant bangos“ visokie „grybautojų“ forumai ir grupės, kuriose skelbiama informacija labai toli nuo teisybės. Kuri ne tik klaidina, bet realiai gali rimtai susargdinti ar net pražudyti.

Savaitės bėgyje mūsų ligoninėje dėl labai sunkios būklės gydyti du žmonės, kurie suvalgė raudonųjų musmirių .

Jų būklei pagerėjus, klausiau kodėl jie jų valgė. Atsakymai buvo nuo „mačiau reportažą per TV, kur Jūs kalbate apie musmirių žalą, bet nepatikėjau kad „tokios mažos raudonosios musmirės gali padaryti kažką blogo“ iki „internete rašo, kad jie gerina miegą, apsaugo nuo ligų ir išgydo vėžį“, – yra skelbusi toksikologė.

Daugiau skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA