Penktadienį Ortopedijos ir traumatologijos punktas pradėjo veikti naujame korpuse Josvainių gatvėje, Šilainių mikrorajone. Pirma diena naujose patalpose rami – kol kas teikiamos tik skubios pagalbos paslaugos. Gydytojas ortopedas-traumatologas Kastytis Grigonis pasakoja, jog šiemet šventinis laikotarpis padalinio gydytojams buvo itin ramus, tačiau traumatologas siūlo pasisaugoti šaligatviais lekiančių elektrinių paspirtukų – šios transporto priemonės sužaloja vis daugiau miestiečių.
Portalas „Kas vyksta Kaune“ primena, jog anksčiau Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninės Ortopedijos ir traumatologijos punktas veikė Laisvės alėjoje (Laisvės al.17/Gedimino g. 36).
Penktadienį Josvainių gatvėje pradėta Ortopedijos ir traumatologijos skyriaus veikla, kitą pirmadienį naujajame korpuse numatoma atnaujinti planines ortopedijos traumatologijos paslaugas.
Pirmąją naujojo skyriaus darbo dieną, maždaug pietų laiku, jame apsilankė ir „Kas vyksta Kaune“ žurnalistai.
Gydytojas ortopedas-traumatologas Kastytis Grigonis pasakoja, jog kaip ir žadėta, penktadienį pradėtos teikti skubios pagalbos paslaugos. Kaip ir įprasta, jos teikiamos nuo 8 valandos ryto.
„Pirmas pacientas buvo priimtas 8 val. 8 min. Didelio apkrovimo šiuo metu nėra – nuo 8 ryto iki dabar į skubią pagalbą kreipėsi 16 pacientų. Pirmadienį planuojame pradėti visas planines operacijas ir konsultacijas“, – teigė K. Grigonis.
„Tai lemia ir oro sąlygos – nėra priežasčių, kodėl būtų stebimas traumų padažnėjimas. Įranga dirba sklandžiai, darbas vyksta“, – pridūrė gydytojas.
Dažniausi pastebi riešo, peties ir čiurnos traumas
Gydytojas pasakoja, jog kaip ir praėjusiais metais, tikroji žiema prasidėjo sausio pradžioje. Vis dėlto, lyginant kelių metų vidurkį, pacientų skaičiai išlieka panašūs.
Pasak K. Grigonio, kad ir kaip bebūtų keista, tačiau vasarą ir žiemą į Ortopedijos ir traumatologijos punktą besikreipiančių žmonių skaičius išlieka panašus, o ir traumos gana panašios.
Anot gydytojo, vasarą žmonės ypač dažnai susižaloja dėl dideliu greičiu lekiančių elektrinių paspirtukų.
„Vasarą gatvėse atsiranda daug paspirtukų, jie lekia dideliais greičiais. Tad pastebime riešo, peties, čiurnos traumas. Aišku, būna stambių kaulų, šlaunikaulių traumos. Taip pat būdingi ir blauzdikaulio kaulo lūžimai, bet tai nėra taip dažna.
Tai įprastinės traumos. Vasaros sezono metu skaičiai būna panašūs kaip ir žiemą, slidų rytą“, – pabrėžė K. Grigonis.
Pasak pašnekovo, kiekvieną mėnesį operuojama nuo 30 iki 60 pacientų, kurių sužalojimai susiję su riešo patologija.
Nors šventiniu laikotarpiu įprastas didesnis alkoholio vartojimas, anot ortopedo-traumatologo, švenčių kultūra Lietuvoje keičiasi į gera.
„Šios šventės buvo ypatingai ramios. Manau žmonės išmoko švęsti, smagiai ir ramiai pasėdėti prie stalo, o kitą dieną ateitį į darbą. Matomas pasikeitimas“, – džiaugėsi pašnekovas.
Įvykus kojos traumai, K. Grigonis pataria jokiu būdu kojos neminti ir kreiptis pagalbos – arba iškviesti GMP, arba kreiptis į artimuosius, kurie taip pat turėtų nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.
Šiandien Šilainiuose darbą pradėjęs Ortopedijos ir traumatologijos punktas yra kur kas toliau nuo miesto centro, nei anksčiau veikęs padalinys. Ar dėl to gydytojams nekyla problemų atvykstant iki padalinio?
K. Grigonis teigia, jog apie persikėlimą buvo kalbama kone du dešimtmečius, tad ši naujiena gydytojų nepasitiko kaip žaibas iš giedro dangaus.
„Apie tai, kad kažkada išsikels, buvo kalbama jau 20 metų. Tad atėjo laikas tai galiausiai padaryti. Visam personalui kaip ir buvo įprasta – po tokio ilgo kalbėjimo, žmonės norėjo kuo greičiau persikelti, žinoti, kas jų laukia toliau“, – sakė ortopedas-traumatologas.
Ranka lūžo imitacinio sulaikymo metu
Kaip minėjo K. Grigonis, Ortopedijos ir traumatologijos punktas didelės apkrovos šiuo metu nepatiria. Tad ir prie registratūros bei procedūrinių kabinetų teko sutikti vos vieną kitą besibūriuojantį pacientą. Tikėtina, jog pacientų padaugės pirmadienį, kai bus sugrįžta prie planinių paslaugų teikimo.
Visgi keli kauniečiai sutiko pasidalinti savo istorijomis.
Štai viena jauno amžiaus mergina į skubios traumatologijos pagalbos skyrių atvyko kartu su savo grupioke, kuriai lūžo ranka.
Abi merginos mokosi Lietuvos policijos mokykloje, esančioje Kauno rajone, Mastaičiuose. Kaip pasakojo mergina, nelaimingas nutikimas įvyko pratybų metu.
„Grupiokei toks incidentas nutiko, kad lūžo ranka. Vyko taktinis asmens sulaikymas, gavosi kaip gavosi. Aš atlikau veiksmą, galimai kažkas ne taip buvo padaryta“, – apgailestavo mergina.
Ji pasakojo, jog priimamajame teko laukti apie valandą. Merginoms tai pirmas kartas skubios traumatologijos pagalbos skyriuje.
„Mes čia pirmą kartą, tai neturėjome nei knygutės, nei žinojome kur kreiptis. Šiaip ne taip išsiaiškinome“, – pasakojo pašnekovė.
Mergina teigė, jog susisiekimas nebuvo problema – nuo Mastaičių atvykti iki naujojo punkto Šilainiuose buvo yra greičiau, negu iki senojo, buvusio pačioje Kauno širdyje.
„Viskas labai jaunatviškai, gražiai sutvarkyta, nėra prie ko prikibti“, – pridūrė mergina, apibūdindama naujojo padalinio aplinką.
Vienas pakalbintas vyresnio amžiaus vyras teigė, jog lydi artimąjį, kuri ištiko peties trauma. Jis pasakojo, jog asmuo susižeidė namie – paslydo ir nukrito.
Kitaip nei anksčiau kalbinta mergina, jis anksčiau lankėsi ir senajame, Laisvės alėjoje veikusiame padalinyje.
„Moderni (aplinka, portalo pastaba), viskas pasikeitę. Nepalyginsi su ta, kuri buvo“, – pasakojo vyras.
Pašnekovas teigė, jog atvykimas problemų nesukėlė, mat į punktą kartu su artimaisiais atvyko asmeniniu automobiliu.
Rentgeno tyrimo rezultatai bus aiškūs per penkias minutes
Kaip anksčiau skelbė miestas, naujame 4,7 tūkst. kv. metrų bendrojo pastate įkuriami Ortopedijos traumatologijos, Skubios pagalbos, stacionaraus gydymo ir traumų skyriai, taip pat gydytojai anesteziologai-reanimatologai ir radiologai.
Pastato pirmame aukšte teikiama skubi pagalba ir radiologijos paslaugos, antrame aukšte įrengtos operacinės ir palatos, trečiame – tik palatos.
Korpuse įrengtos penkios operacinės, 70 lovų pacientams, įsigyta nauja diagnostinė ir gydymo įranga.
„Įrengtos penkios operacinės, įsigyta įranga nuo operacinių lempų, stalų, iki operacinės rentgeno įrangos. Taip pat įsigytas naujas kompiuterinis tomografas“, – žurnalistams pirmadienį nurodė gydytojas koordinatorius operacinės veiklai Kastytis Grigonis.
Penktadienį LSMU Kauno ligoninės radiologijos skyriaus vedėjas Sergejus Savinovas „Kas vyksta Kaune“ žurnalistams plačiau papasakojo apie įsigytą rentgeno įrangą. Kol kas su ja dirbama tik kelis mėnesius.
S. Savinovas pasakoja, jog naujoji įranga leidžia viename vaizde matyti visos galūnės nuotrauką – dėl to traumatologams kur kas paprasčiau planuoti tolimesnes operacijas.
„Ji turi vadinamąją „Stitch“ sistemą. Sistema leidžia padaryti visos galūnės nuotrauką, kad ji būtų viename vaizde. Kas leidžia traumatologams paprasčiau planuoti protezavimo operacijas.
Paprastai mes viename vaizde viso ilgio matyti negalime. Tačiau ši moderni sistema „suklijuoja“ kelias nuotraukas ir gaunasi viena ištisa viso kūno nuotrauka. Mes galime pamatuoti visas ašis, prieš operaciją vizualiai pritaikyti, kaip atrodys vienas ar kitas protezas. Tai labai palengvina ir pagerina operacijos kokybę, palengvina operaciją“, – pasakojo S. Savinovas.
Anot radiologijos skyriaus vedėjo, su naująja įranga vaizdas apdorojamas itin greitai – padaryta nuotrauka pirmiausia pasiekia technologus, kurie gali įvertinti, ar nuotrauka pavykusi. Jie gali atlikti korekcijas – pavyzdžiui nuotrauką padidinti ar pamažinti, paryškinti ar pašviesinti.
Tuomet nuotrauka pasiekia gydytojo radiologo darbo vietą, nuotrauką gali matyti ir traumatologas.
„Nereikia vaikščioti ar kažką nešioti. Jis (traumatologas, pastaba) mato, kad nuotrauka atlikta“, – naujos įrangos pliusus vardija S. Savinovas.
O pacientui nauda štai tokia – anot S. Savinovo, visas rentgeno atlikimo procesas užtruks apie penkias minutes. Per tiek laiko ne tik bus atliktas rentgeno tyrimas, bet ir bus pateiktas atsakymas.
Kol kas vieną tokį įrenginį padalinys turi pirmajame aukšte, tačiau anot radiologijos skyriaus vedėjo, jau netrukus padalinys turės ir antrą tokį patį įrenginį.
Statybos kainavo virš 10 mln. eurų
Kaip skelbė BNS, naujo korpuso statybos, kurias atliko bendrovė „Autokausta“, kainavo 10,4 mln. eurų su PVM, jos finansuotos iš miesto biudžeto.
Atlaisvinus buvusio Raudonojo kryžiaus patalpas Laisvės alėjoje, Kauno centre, miestas ten mato gyvenamuosius būstus, komercines patalpas, biurus, viešbučius, restoranus.
Anot D. Žaliaduonytės, ligoninė turi daug infrastruktūros, o paslaugų konsolidavimas leis dirbti efektyviau ir pacientams teikti aukštesnio lygio paslaugas.
LSMU Kauno ligoninę sudaro 11 atskirų pastatų, kuriuose yra beveik 1,4 tūkst. stacionaro lovų, ir dirba virš 3 tūkst. darbuotojų. Padalinys Šilainiuose yra didžiausias
Senosiose patalpose gali atsirasti daugiabučiai ir viešbučiai
Kaip praneša BNS, dėl teritorijos įveiklinimo galimybių savivaldybė ketvirtadienį ketina konsultuotis su verslo atstovais, pirmadienį per spaudos konferenciją sakė Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis.
„Miestas, atsiėmęs tas ligoninės patalpas, visa tai padarys viešai, parduos. (…) Padarysime viešą aukcioną, ir už kiek nupirks, už tiek nupirks“, – kalbėjo jis.
Preliminarios apie 1,7 ha ploto vadinamojo Raudonojo kryžiaus kvartalo kainos Kauno meras žurnalistams negalėjo nurodyti, taip pat – ir tikslaus joje esančių statinių skaičiaus.
„Ten neturime idėjos. (…) Mes galime ir už dyką atiduoti, jeigu bus geros idėjos ir būtų tokie įstatymai. Mums svarbu, kad būtų įveiklinta“, – kalbėjo V. Matijošaitis.
Laisvės alėjoje LSMU Kauno ligoninės naudotas turtas priklauso Kauno miestui. V. Matijošaitis anksčiau sakė šioje vietoje Kauno centre matantis gyvenamuosius būstus, komercines patalpas, biurus, viešbučius, restoranus, tačiau prieš gerą dešimtmetį tuomet opozicijoje buvusio „Vieningo Kauno“ atstovai teigė, kad patalpos turėtų būti skirtos savivaldybės reikmėms.
Anot mero, numatant naują teritorijos užstatymą, miestas koreguos detalųjį planą.
„Vaizdas ten nekoks ir per daug brangi ta vieta, kad joje būtų tuščia. Už tai atsisėdome su Diana (Žaliaduonyte, LSMU Kauno ligoninės direktore – BNS), universiteto rektoriumi ir apsitarėme, kad padarome tai anksčiau, nelaukdami 2028 metų“, – komentavo V. Matijošaitis apie ligoninės padalinių iškėlimą iš Laisvės alėjos.