Kinijoje siaučia virusas, dėl kurio vėl perpildytos ligoninės visai kaip per COVID-19 pradžią, tik dabar sergamumą lėmusio žmogaus metapneumoviruso (HMPV) rimtumas ir pavojingumas nėra toks, kokį buvo sukėlusi koronaviruso pandemija. Pirmiausia, žmogaus metapneumovirusas nėra naujiena. Tikėtina, kad juo užsikrečiama ir Lietuvoje. Tik jis nepatenka į ligų statistiką.
„Žinių radijo“ laidoje „Aktualusis interviu“ virusologas Gytis Dudas ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Greta Gargasiene išsamiau papasakojo, kas yra metapneumovirusas, kokie jo simptomai, kodėl nesekame statistikos ir ar verta šiuo metu nerimauti dėl gripo ir koronaviruso.
Daugiausia paveikia vaikus
G. Dudas teigė, kad žmogaus metapneumovirusas yra pakankamai nesenai – 2001 metais – atrastas virusas. Jis pirmą kartą aptiktas Nyderlanduose.
„Daugeliu atžvilgiu jis iš esmės yra respiracinio sinicinio viruso (RSV) giminaitis. Dėl žmonių metapneumoviruso kažkokios stebėsenos praktiškai niekas pasaulyje nedaro. Taip yra dėl to, kad tiek žmonių metapneumovirusas, tiek RSV didžiąja dalimi sunkesnes viršutinių kvėpavimo takų infekcijas sukelia daugiausia vaikams. Kadangi vaikai apskritai yra pratę sirgti pačiais įvairiausiais kvėpavimo takų virusais, per daug į juos nėra žiūrima.
RSV stebėsima apskritai šiuo metu pradedama daugelyje pasaulio vietų vien dėl to, kad prieš šį virusą yra kuriami pirmieji skiepai. Todėl norisi pažiūrėti, ar tais atvejais, kuomet užsikrečia skiepytas vaikas, yra kažkokių pakitimų RSV viruso genome“, – paaiškino daktaras. G. Dudas.
Taigi, tiek RSV, tiek ir metapneumovirusas daugiausia susargdina vaikus.
„Taip, jie neretai gali vaikus paguldyti ir į ligonines, tačiau suaugusiems asmenims, kurie yra sveiki, šie virusai kažkokios didesnės problemos neturėtų kelti.
Ir, žinoma, jie neretai paveikia ir vyresnio amžiaus žmones, bet konkrečiai dėl vieno ar kito labai jaudintis, ypatingai šiuo laiku, tikrai nėra pagrindo“, – nuramino laidos svečias.
Minimi virusai paprastai sukelia įprastus kvėpavimo takų simptomus: kosulį, kadangi tai yra RNR virusas, gali būti ir kaulų laužymas, temperatūra ir pan.
Kai kuriais atvejais tiek RSV, tiek ir HMPV gali pereiti į žymiai sudėtingesnę infekciją, kuomet vaikus gali tekti guldyti ir į ligonines. Todėl G. Dudas rekomendavo stebėti, ar vaiko kosulys nepereina į kažką rimtesnio.
Mokslininkas pasakojo, kad HMPV yra vienas iš pakankamai dažnai sutinkamų viršutinių kvėpavimo takų virusų, kuris cirkuliuoja nuolatos ir veikiausiai visi esame juo sirgę. Tačiau, kadangi dėl jo konkrečiai nėra atliekami testai, pasaulyje neatliekama kažkokia konkreti genominė šio viruso stebėsena.
Daktaras G. Dudas sakė, kad šio viruso plitimas Kinijoje, kur vis daugiau juo užsikrėtusių žmonių patenka į ligonines, yra visiškai nepanašus į COVID-19 pandemiją sukėlusio SARS-CoV-2 paplitimo situaciją.
„Kuomet mes matėme SARS-CoV-2 plitimą Kinijoje, mes turėjome visiškai naują virusą, kuris anksčiau žmonėse nebuvo aptiktas. Kuomet mes turime tokį scenarijų, kai matome, kad virusas toliau yra sėkmingai perduodamas iš vieno asmens kitam, mes turime kalbėti apie pandemiją.
Šiuo atveju, kuomet mes kalbame apie žmonių metapneumovirusą, tai yra endemiškai šimtus metų žmonėse cirkuliavęs virusas, kuris apskritai daugiausia paveikia tiktai vaikus. Tokiu būdu šitie du virusai savo cirkuliavimu turbūt negalėtų skirtis labiau“, – patikino G. Dudas.
Kodėl Kinijoje kilo protrūkis?
Kodėl Kinijoje kilo toks protrūkis, anot virusologo, sunku pasakyti dėl labai gerai suprantamų priežasčių: viena vertus, kad beveik niekur nevyksta HMPV testavimas, taigi sudėtinga palyginti protrūkio skaičių su ankstesnių metų duomenimis.
„Kitas dalykas, kas galėtų būti, bet čia jau visiškai spekuliuoju, kad mes kažką panašaus kaip ir esame matę, jeigu neklystu, apie 2022 metus, kuomet atleidus įvairius ribojimus dėl COVID-19 pandemijos, mes matėme milžiniškus vaikų susirgimus įprastomis kvėpavimo takų infekcijomis, viena iš tokių buvo gripas. Tada, kuomet svečiavausi JAV, ligoninės buvo visiškai nukrautos konkrečiai vaikais, kurie buvo susirgę tuo visiškai įprastu sezoniniu gripu.
Kuomet tai vyko JAV, mes iš esmės turėjome jaunų vaikų kartą, kuri buvo gimusi COVID-19 pandemijos metu. Jie didžiąją dalį laiko praleido ne darželiuose, ne mokyklose, ne kažkokiose ugdymosi įstaigose ir dėl to tiesiog niekuomet nebuvo matę gripo, kaip infekcijos. Taip per maždaug 2 pandemijos metus „pagaminome“ imlių žmonių kohortą. Ir kuomet ta imli žmonių kohorta, kuri dėl įvairių pandeminių ribojimų buvo apsaugota nuo užsikrėtimo, atleidus ribojimus buvo išleista kontaktuoti ugdymo įstaigose, jie visi masiškai sirgo. Net jeigu mes turime kažkokį mažą fiksuotą procentą vaikų, kuriems susirgus gripu prireikė hospitalizacijos, padauginę jį iš milžiniškos imties, mes vis tiek gauname pakankamai didelį skaičių hospitalizacijų.
Kinijos pandeminių ribojimų istorija, kaip galbūt daug kas atsimena, buvo pakankamai išskirtinė, kadangi jie laikėsi nulinės kovido politikos pakankamai ilgai. Tai vėlgi tiktai spekuliuoju, kad galbūt būtent dėl šios priežasties žmonių metapneumovirusas šiuo metu guldo vaikus į ligonines Kinijoje“, – spėjo virusologas.
Neanalizuoja, kas sukėlė ūmines kvėpavimo takų infekcijas
NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja G. Gargasienė pabrėžė, kad ūmines kvėpavimo takų infekcijas sukelia labai daug virusų: ir paragripo, ir RSV ir minėtasis HMPV, ir ir begalė kitų.
„Jie neturi tokios didelės reikšmės sveikatai todėl, kad nuo jų nėra specifinio gydymo, šitų virusų sukeltos infekcijos pasireiškia labai lengva simptomatika, ką mes dažniausiai vadiname peršalimo ligomis.
Todėl tiek Europoje, tiek ir Lietuvoje galbūt cirkuliuoja ir šitas virusas kartu su kitais kvėpavimo takų virusais, tačiau kitose Europos šalyse nėra atskirai integruotos specialios priežiūros sistemos, kurios konkrečiai stebėtų šitą virusą dėl prieš tai minėtų priežasčių. Iš tikrųjų tiesiog yra vykdoma bendra ūminių kvėpavimo takų infekcijų stebėsena ir būtent tie virusai bendroje statistikoje patenka į ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų eilutę“, – paaiškino G. Gargasienė.
Anot NVSC atstovės, šiuo metu Kinijoje apskritai stebimas bendras sezoninis kvėpavimo takų infekcijų padidėjimas, kurio didžiausią dalį sudaro gripas, tačiau tarp kitų ūmių kvėpavimo takų infekcijų jie mato ir minėto metapneumoviruso padidėjimą.
„Europoje situacija nėra kažkuo neįprasta. Apskritai visame pasaulyje ir Europoje stebint kvėpavimo takų infekcijų dažnį, šiuo metu jis yra įprastas prieš tai buvusių sezonų sergamumo lygiu.
Kai šalyje yra ūmių kvėpavimo takų infekcijų padidėjimas, stengiamasi išsiaiškinti, kas jį sukelia. Kinijoje ir išsiaiškino, kad pas juos daugiau dominuoja metapneumovirusas“, – sakė G. Gargasienė.
Dažniausiai Lietuvoje ir kitose Europos šalyse neatliekami tyrimai, kas sukėlė kvėpavimo takų infekcijas. Gydytojai ligas diagnozuoja, besiremdami pasireiškusia klinika, tad pasakyti, kokie konkretūs virusai statistiškai dažniausiai sukelia kvėpavimo takų ligas, NVSC specialistai negali.
G. Gargasienė sakė, kad šiuo metu Lietuvoje sergamumo svyravimai atitinka prieš tai buvusius sezonus.
„Pirmą sergamumo bangą turėjome rudenį – tuomet matėme padidėjusius COVID-19 ligos atvejų skaičius. Sezoniniam gripui dažniausiai būdingi pakilimai sausį ar vasarį. Tai šiuo metu ir matome tą jau didėjantį sergamumą gripu bendroje kvėpavimo takų infekcijų dinamikoje ir tas didėjimas yra visiškai normalus“, – patikino NVSC atstovė.
Daugiau skaitykite čia.