NVSC: šaltuoju metų laiku padidėja tikimybė užsikrėsti infekcinėmis ligomis

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Virusinės žarnyno infekcijos – tai užkrečiamosios ligos, sukeliančios virškinimo sutrikimus, tokius kaip viduriavimas, vėmimas ir pilvo skausmai. Dažniausios yra rota virusų ir noro virusų sukeltos infekcijos, kurios gali pasireikšti ištisus metus, tačiau dažnesnės žiemą ir ankstyvą pavasarį. Pavyzdžiui, pastarųjų metų žiemos mėnesiais norovirusinės infekcijos atvejų užfiksuojama apie 200 per mėnesį, vasaros – apie 40 per mėnesį. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) primena, kad šios infekcijos gali sukelti rimtų sveikatos problemų, ypač mažiems vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms. Todėl svarbu imtis prevencinių priemonių, kad apsaugotumėte save ir aplinkinius.

Infekcija itin pavojinga kūdikiams

Virusinės žarnyno infekcijos dažniausiai pasireiškia vėmimu, karščiavimu, viduriavimu, bendru organizmo apsinuodijimu. Šie simptomai gali būti lengvi arba sunkūs, priklausomai nuo viruso tipo ir žmogaus imuniteto. Susirgti gali bet kokio amžiaus žmonės, tačiau dėl nepakankamų higienos įgūdžių dažniau serga vaikai, taip pat senyvo amžiaus žmonės ir tie, kurių imunitetas yra nusilpęs. Infekcija ypač pavojinga kūdikiams dėl skysčių ir gyvybiškai svarbių mikroelementų netekimo vemiant ir viduriuojant, rašoma Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) pranešime.

Virusinėmis žarnyno infekcijomis užsikrečiama per burną. Dažniausiai virusai plinta per įvairius daiktus ir maistą, jei jis ruošiamas nešvariomis, virusų užkrėstomis rankomis.

Kaip apsisaugoti?

Veiksmingiausias būdas apsisaugoti nuo rotavirusinės infekcijos – skiepai, kuriais kūdikiai skiepijami ne vėliau kaip iki 32 savaičių amžiaus. Skiepai nuo rotavirusinės infekcijos nuo 2018 m. rugsėjo mėn. yra įtraukti į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepų kalendorių. Kūdikiai skiepijami nemokamai.

Asociatyvi / DELFI nuotr.

Norint išvengti virusinių žarnyno infekcijų, svarbiausia laikytis šių paprastų, tačiau veiksmingų prevencinių priemonių, pirmiausia – kruopščiai plauti rankas. Rankas plauti reikia ne tik pasinaudojus tualetu ar po sąlyčio su sergančiuoju bei jo išmatomis, bet ir grįžus iš parduotuvės ar viešų vietų, po važiavimo viešuoju transportu, taip pat visada prieš valgant ir ruošiant maistą. Be to, svarbu laikytis higienos taisyklių prižiūrint ligonį: tualetą ir kambarį, kuriame jis būna, valyti atskirais įrankiais, šluostėmis ir tinkamomis dezinfekuojančiomis priemonėmis. Svarbu saugiai pašalinti sergančio kūdikio sauskelnes, atskirai laikyti ir skalbti jo nešvarius drabužius, rankšluosčius, žaislus.

Žarnyno infekcijos šaltuoju metų laikotarpiu gali kelti rimtų grėsmių sveikatai, tačiau laikantis prevencinių priemonių galima efektyviai sumažinti riziką užsikrėsti. Svarbiausia – būti atsakingiems už savo ir aplinkinių sveikatą: suviduriavusio ar pradėjusio vemti vaiko neleisti į darželį ar kitas susibūrimo vietas, kreiptis į gydytoją ir laikytis jo nurodymų.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA