…Ir nors jas žinojo dar prieš Kūčias, Kauno savivaldybės akcinė bendrovė pasistengė šventinės nuotaikos niekam negadinti, – „siurprizą“ paviešino jau po Naujųjų.
Nuo 2025 m. sausio 1 dienos įsigaliosiančias galutines šilumos kainas (už suvartotą šilumos kiekį – 8,20 ct/kWh) AB „Kauno energija“ valdyba savo sprendimu patvirtino 2024 m. gruodžio 19 dieną. Todėl 2025 metų sausį gyventojams, besišildantiems savo būstus centralizuotai tiekiama šiluma, reikės mokėti brangiau nei ankstesniais šio sezono mėnesiais, – po 8,94 centų už kilovatvalandę gautos šilumos.
Kodėl milijonus eurų metinio pelno gaunanti Kauno savivaldybės įmonė taip „myli“ tiek gimtojo miesto, tiek dviejų kitų savivaldybių (Kauno bei Jurbarko rajonų, kur beplėsdama verslą, įgijo klientūros), „Kauno energija“ savo interneto svetainėje nepateikia. Informacijos, kokie sunkumai verčia bendrovę kas mėnesį kelti paslaugų kainas, ji nepateikia ir žiniasklaidai.
Gyventojai gali pasiguosti bent tuo, kad 2023-ųjų sausį „Kauno energijos“ tiekiama šiluma buvo dar brangesnė nei dabar, – 9,15 ct/kWh. Tiesa, tada galiojo anuometinio Seimo įvesta lengvata, ir du šildymo sezonus iš eilės gyventojams nereikėjo mokėti pridėtinės vertės mokesčio nei už šildymą, nei už centralizuotai tiekiamą karštą vandenį. O dabar jau privalu mokėti už šias paslaugas ir 9 proc. PVM.
Pirmąjį šių metų mėnesį pigiausiai karštas vanduo, kurį tiekia „Kauno energija“, kainuos Kauno miesto, Kauno rajono Garliavos miesto, Akademijos miestelio ir Domeikavos kaimo vartotojams, gyvenantiems daugiabučiuose, – 6,28 Eur/m3 , su PVM – 6,85 Eur, brangiausiai – Jurbarko miesto gyventojams (mokant su 9 proc. pridėtinės vertės mokesčiu, – 8,87 Eur/m3 ).
Kauno rajono Ežerėlio miesto bei Raudondvario, Neveronių ir Girionių kaimų vartotojams už karštą vandenį, kai jo tiekėja – Kauno miesto savivaldybės bendrovė „Kauno energija“, sausį reikės mokėti (su PVM) po 8,34 Eur/m3 .
Bendrovė „Kauno energija“ savoje interneto svetainė skelbia: „90 procentų mūsų tiekiamos šilumos pagaminta iš atsinaujinančių energijos išteklių“. Klientų džiaugsmui dar kaip savotiška mantra vis kartojama: „57,24 % – tiek per 2012-2021 m. atpigo miesto šiluma“. Vėlesnis laikotarpis kukliai nutylimas…
Paskutinę praeitų metų dieną Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) pranešė, kad „Sausio mėn. vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina Lietuvoje yra 7,95 ct/kWh (be PVM). Palyginus su gruodžio mėn., kilovatvalandės kaina (7,72 ct/kWh) didėja 2,98 proc.“. Pažymėtina, kad „Kauno energijos“ valdybos patvirtinamos šilumos kainos jau ne vieną mėnesį lenkia šalies vidurkį. Ne išimtis ir šių metų sausis.
Tarp didžiųjų Lietuvos miestų energetikos įmonių pigiausiai gyventojus šildo „Šiaulių energija“ ( 6,96 ct/kWh, ši kaina nurodyta be PVM). Panevėžyje centralizuotai tiekiama šiluma sausį kainuoja po 6,99 ct/kWh, Klaipėdoje – po 7,07 ct/kWh, be PVM.
„Vilniaus šilumos tinklai“ savo klientams nustatė šiam mėnesiui 8,24 ct/kWh šilumos kainą, o kito didmiesčio savivaldybės įkurta „Kauno energija“, kaip minėjome, – 0,04 mažesnę, – 8,20 ct/kWh (neskaičiuojant pridėtinės vertės mokesčio).