Metams sparčiai artėjant link pabaigos, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) socialiniuose tinkluose apžvelgė, kokie šie metai Lietuvoje buvo iš meteorologinės pusės.
Socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalintoje apžvalgoje sinoptikai informavo, jog 2024-ieji labiausiai pasižymėjo itin šiltais ir dažnai sausais orais.
„Netrūko ir šilumos rekordų: užfiksuota 18 naujų + 2 buvo pakartotinai išmatuoti. Taip pat, fiksuota aukščiausia kovo mėnesio oro temperatūra (25,5 laipsnių, Druskininkai; ankstesnė rekordo reikšmė buvo kur kas mažesnė ir siekė 21,8 laipsnių)“, – rašoma meteo.lt įraše.
Pasak jų, kalendorinis 2024-ųjų pavasaris buvo šilčiausias šalies stebėjimų istorijoje, dėl to augalija Lietuvoje sužaliavo itin anksti.
„Taip pat rekordiškai šiltas ir labai saulėtas buvo rugsėjis (jau antrus metus iš eilės), kuris padovanojo mums ketvirtą vasaros mėnesį“, – dalijosi jie.
Dar vienas svarbus metų akcentas, pasak sinoptikų, tai, jog anomalią šilumą dažnai lydėjo ir kritulių trūkumas.
„Dėl šiltesnių orų daugiau drėgmės išgaruodavo, o kritulių irgi iškrisdavo mažiau nei vidutiniškai. Jeigu ne itin gausus lietus liepos gale, tuomet šie metai, tikriausiai, būtų sausiausi per daugiau nei 60 metų“, – rašo meteo.lt.
Apibendrinant LHMT pažymėjo, jog iš esmės 2024-ieji buvo maždaug 2 laipsniais šiltesni už daugiametę 1991–2020 m. normą, arba, kaip rašoma įraše, net maždaug 3 laipsniais šiltesni už 1961–1990 m. laikotarpio vidurkį.
Metinis kritulių kiekis, pasak meteorologų, šiais metais buvo maždaug dešimtadaliu mažesnis už normą.
Saulė šiais metais švietė panašiai, kaip visada – kaip informavo LHMT, jos spindėjimo trukmė buvo artima daugiamečiam vidurkiui.
O štai vidutinis metinis vėjo greitis, kaip rašoma įraše, 2024-aisiais buvo kiek mažesnis, nei vidutiniškai.
Kaip besibaigiantys metai atrodo vizualiai galite matyti Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos pasidalintame infografike.
„Spalvomis išmargintoje lentelėje pateikta tik labai apibendrinta informacija. Skirtinguose šalies regionuose meteorologinės sąlygos buvo nevienodos (ypač kalbant apie kritulių kiekį)“ – informacija dalijosi LHMT.