Negrįžtamai dingusiam Kaunui – unikalus paminklas (foto)

Modestas Patašius 2024/12/25 10:15
Skulptūrinė kompozicija Laisvės alėjoje / M. Patašiaus nuotr.
Skulptūrinė kompozicija Laisvės alėjoje / M. Patašiaus nuotr.

Jau nuo seno įprasta, kad didžiosios metų šventės dovanų metas. Šįkart jos bene labiausia turėtų nudžiuginti Kauno senojo architektūrinio paveldo mylėtojus. Tiesa, tos dovanos primins ne esančius, o buvusius ir jau nuo žemės paviršiaus išnykusius unikalius statinius.

Informaciją gaus ir neregiai

Trijose miesto centro vietose atsirado, (tiesa kol kas tik viena, netrukus bus dar dvi) iš bronzos išlietos skulptūrinės kompozicijos, įprasminančios čia kažkada buvusius Kauno architektūrinius pasididžiavimus. Kai kuriuos iki šiol su nostalgija gerai mena vyresniosios kartos kauniečiai. Jose apie šių statinių istoriją Brailio raštu galės perskaityti ir neregiai.

„Tai išties labai unikali ir reikalinga skulptoriaus Rimanto Okulič-Kazarino dovana miestui“, – sakė Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.

Gailisi buvusio statinio

Viena iš jų praėjusią savaitę papuošė Laisvės alėją. Priešais Tado Ivanausko zoologijos muziejų buvo įrengta skulptūrinė kompozicija menanti tarpukario laikais čia pastatytą Art Deko šedevrą – centrinį Žydų banką.

Žydų bankas / Interneto šaltinių archyvo nuotr.

„Oi kaip įdomu, net nežinojome, kad šioje vietoje kažkada buvo toks gražus pastatas. Gaila, kad kažkam jis užkliuvo ir buvo nugriautas“, – stebėjosi prie kompozicijos stabtelėjusios kelios merginos.

Netrukus atsiras dar dvi kompozicijos

Tai vienas iš trijų „Kauno akcentai“ kūrinių „Nematomi istoriniai objektai“.

Dar dvi kompozicijos artimiausiu laiku atsiras Vienybės aikštėje bei Kauko laiptų viduryje. Pirmoji primins tarpukario metais čia stovėjusį tarpukario metų verslininkų brolių Vailokaičių namą bei netoliese stovėjusią elektrinę. Šie statiniai 1944 metais traukiantis vokiečiams buvo susprogdinti. Šioje kompozicijoje bus ne tik pastatai bet ir Vienybės aikštės schema su nuorodomis kur jie stovėjo.

Vailokaičių namas / Interneto šaltinių archyvo nuotr.

O Kauko laiptų viduryje esančioje aikštelėje bus priminta netoliese, ant šlaito, stovėjusi garsioji tarpukario laikų architekto bei inžinieriaus Felikso Vizbaro (1880 – 1966) baltoji vila.

Atėjus sovietams bei ją nacionalizavus, sovietmečiu joje veikė populiarusis „Kauko“ restoranas. Nors jis buvo tikras to meto architektūrinis pasididžiavimas, Lietuvoje atkūrus nepriklausomybę pastatas pamažu nyko ir jo likučiai 2016 metais buvo nušluoti nuo žemės paviršiaus.

Šis statinys pagrįstai daugelio istorikų laikomas pačiu unikaliausiu Kauno architektūriniu Art Deko šedevru.

Felikso Vizbaro vila / Interneto šaltinių archyvo nuotr.

Pagaliau įgyvendino svajonę

Šių kompozicijų autorius kaunietis skulptorius Rimantas Okulič-Kazarinas prisipažino, kad jau senai galvojo, kaip įprasminti ir visiems priminti, kokie architektūriniai šedevrai kažkada puošė Kauną.

„Tai pirmoji mano dovana Kaunui. Džiugu, kad pagaliau šią svajonę pavyko įgyvendinti“, – sakė skulptorius.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA