Seimas antradienį panaikino teisinę Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio neliečiamybę, kad teismas toliau galėtų nagrinėti jo baudžiamąją bylą dėl neapykantos kurstymo prieš žydus.
Už tai balsavo 101 parlamentarai, nė vienas nebuvo prieš ir nesusilaikė.
Pagal Seimo statutą, leidimą patraukti Seimo narį baudžiamojon atsakomybėn turi duoti ne mažiau kaip 71 iš 141 parlamentaro.
R. Žemaitaitis tvirtino, nors sutikęs, kad dėl jo imuniteto naikinimo būtų sprendžiama supaprastinta tvarka, jis nesutinka su prokurorų kaltinimais.
„Tai absoliučiai politinė byla, absoliučiai politinis susidorojimas“, – antradienį Seime teigė partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas.
Seimo posėdyje jo prašymu rodyti vaizdai iš Gazos ruožo, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky interviu, Jono Meko performansas.
„Šiandien čia visi sėdėdami jūs toleruojate vykdomą genocidą Gazos ruože. Šiandien kiekvienas opozicionierius arba tas žmogus, kuris aiškina apie žmogaus teisių gynimą, jam visiškai giliai vienodai, kokios yra žmogaus teisės Gazos ruože“, – kreipdamasis į Seimą kalbėjo R. Žemaitaitis.
„Mes visi rūpinamės Sakartvelu, visi rūpinamės Ukraina, bet nė vienas nesugebame galvoti, kas šiandien vyksta Palestinoje, Gazos ruože. Šiandien Izraelis, Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu), ne veltui pasakiau, kad šiandien dar yra vienas gyvulys be Putino – Benjaminas Netanyahu, – savo brutaliais veiksmais žudo Gazos ruože žmones“, – tvirtino jis.
R. Žemaitaitis tvirtino nebijąs stoti prieš teismą, tačiau nesutinkąs su dvigubais standartais, kai kiti politikai už pasisakymus apie žydus ar kitų žmonių grupės niekinimą nesulaukia jokių bylų.
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė dėl leidimo patraukti Seimo narį baudžiamojon atsakomybėn kreipėsi Vilniaus apygardos teismo prašymu, nes teismas nagrinėja baudžiamąją bylą, kurioje R. Žemaitaitis kaltinamas antisemitizmu.
N. Grunskienė su tokiu prašymu toje pačioje byloje į Seimą kreipėsi antrą kartą. Praėjusios kadencijos parlamentarai jau buvo leidę R. Žemaitaitį patraukti baudžiamojon atsakomybėn šioje byloje, bet ją politikas įgijo iš naujo, kai prisiekė Seime.
Pagal Konstituciją, Seimo narys negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėm ar kitaip suvaržoma jo laisvė be Seimo leidimo.
„Nemuno aušros“ lyderis kaltinamas padaręs dvi tęstines nusikalstamas veikas. Jose yra aštuoni epizodai dėl neapykantos kurstymo ir trys epizodai dėl Holokausto neigimo.
Pasak generalinės prokurorės, Seimo nario įrašai „Facebook“ apie žydus ir apie tai kalbėjimas Seime vertintini kaip propaguojantys antisemitizmo normalizavimo idėją, viešas tyčiojimasis, niekinimas ir neapykantos žmonių grupei dėl jų tautybės skatinimas bei antisemitinių idėjų reiškimas.
Bylos duomenimis, R. Žemaitaitis taip pat skelbė tikrovės neatitinkančius duomenis apie žydų tautybės asmenis ir jų dalyvavimą tremiant Lietuvos gyventojus.
„Pasirodo be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – IZRAELIS“; „Mes Lietuvių tauta niekada neturi(me) pamiršti žydų ir rusų, kurie labai aktyviai prisidėjo prie mūsų TAUTOS NAIKINIMO!“, „Gal kitą kartą Izraelis numes bombą ant Palestiniečių ligoninės su prierašu susprogdinome, nes bijojome, kad jie mus puls <...> AŠ JUMS NORIU SUTEIKTI ŠANSO MIELI IZRAELIO ŽYDAI ATSIPRAŠYTI PALESTINOS IR ES, UŽ JŪSŲ ŠLYKŠČIUS VEIKSMELIUS SVETIMOJE ŠALYJE Ir pasikartosiu „Po tokių įvykių, nelieka nuostabos, kodėl gimsta tokie pasakymai: Lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom. Imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką“, – savo paskyroje „Facebook“ pernai skelbė politikas.