Nors medicina tobulėja ir atveria naujas gydymo galimybes kasdien, neretai spręsti asmenines sveikatos problemas delsiame. Kartais gyventi diskomforte ar skausme renkamės dėl laiko stokos ar nepakankamos motyvacijos, o kartais – tiesiog dėl nežinojimo ar ilgų eilių gydymo įstaigose.
Kaune veikiančio sveikatinimo ir reabilitacijos centro „Solidatum“ vadovė Dangira Babenskienė pastebi, jog uždelsta pagalba bene labiausiai lydi lėtinio skausmo šalinimo bei reabilitacijos sritis. Pasak gydytojos, tai didelė problema, nes laikas čia itin svarbus.
Skausmas – savarankiška liga
Dėl skirtingų priežasčių, didelė dalis žmonių skausme gyvena kasdien be palengvėjimo. D. Babenskienė teigia, jog taip būti šiandien neturėtų. Net jei skausmo priežasties pašalinti ir negalima, būdu kaip sumažinti skausmą tikrai yra.
Pasak gydytojos, skausmas skirstomas į du tipus – ūminį ir lėtinį. Ūminio skausmo priežastis, įprastai, gydytojai ar vaistininkai padeda išspręsti santykinai greitai, tačiau jei jis tęsiasi ilgiau nei tris mėnesius, skausmas jau laikomas lėtiniu.
„Ilgalaikis skausmas trukdo įprastai kasdieninei veiklai, poilsiui, darbui bei gerai emocinei sveikatai. Ilgainiui žmogus gali užsisklęsti, nenorėti bendrauti, pasidaryti piktas ar net susirgti depresija. Sprendžiant skausmo problemą vaistais ilgainiui gali susiformuoti medikamentinė priklausomybė, kuri kaip ir visos kitos priklausomybės( alkoholiui, narkotinėms medžiagoms ir kt.) yra sunkiai gydoma ir turi ilgalaikių pasekmių“, – sako D. Babenskienė.
Specialistė ir skausmo klinikos „Solidatum“ viena iš įkūrėjų pažymi, jog šiandien medicina yra pakankamai pažengusi, jog leistų išeiti iš kančios ir diskomforto būsenos.
„Ilgalaikis, lėtinis skausmas yra savarankiška liga, slopinanti kitas organizmo funkcijas ir reikalaujanti specifinių gydymo metodų. Skausmo gydytojui nustačius jo priežastis, gydymas gali būti atliekamas keliais individualiai pacientui parinktais metodais: medikamentiniu būdu, intravenine vaistų infuzija, trigerinių taškų blokada, atliekant periferinių nervų, sąnarių, krūtininės bei juosmeninės stuburo dalių nervų blokadas ultragarso kontrolėje ir kitais inovatyviais, individualiai pacientui parinktais, metodais“, – pasakoja gydytoja.
„Solidatum“ skausmo klinikos komandą papildė ilgametę patirtį turinti gydytoja anesteziologė-reanimatologė Egidija Vaičekauskienė.
Skirtingų specialistų kompetencija
Medicinos centro komandos teigimu, dažniausiai pacientai kreipiasi dėl sąnarių, nugaros, minkštųjų audinių, trišakio nervo uždegimo skausmų. Prieš ar po operacijų.
„Skausmo gydymas yra procesas. Atvejai, kuomet jį pašalinti pavyksta vos vieno ar dviejų procedūrų metu – labai reti. Nors jų tikrai būna. Prieš kurį laiką sulaukėme paciento, kuris pusmetį kentė skausmus, negalėjo nei atsistoti, nei atsisėsti, nei vaikščioti ar batų užsirišti. Kitą dieną po jam atlikto intervencinio gydymo sulaukėme žinutės, kad jis vaikšto ir vėl jaučiasi, kaip anksčiau“, – teigė D. Babenskienė.
Skausmo gydymas neretai tampa kompleksiniu procesu, į kurį įtraukiami skirtingi specialistai ir gydymo metodai.
„Skausmą lemti gali ne tik lėtinės ligos, bet ir psichologinės priežastys. Matydami poreikį, pacientui atliekame išsamius diagnostinius kraujo tyrimus, įvertiname galimų ligų riziką. O jei įtariame, jog skausmo priežastimi gali būti emocinės sveikatos problemos, į gydymo procesą įtraukiame mūsų centre dirbančius psichiatrus-psichoterapeutus“, – sako medicinos centro „Solidatum“ vadovė.
Dažna situacija – ne laiku atlikta reabilitacija
Kita problema, apie kurią, anot D. Babenskienės, kalbama per mažai, yra savalaikės reabilitacijos svarba. Nors nemokamai ją gauna kiekvienas, turintis tam pagrįstą medicininę indikaciją, dėl gydymo įstaigose užsitęsiančio laukimo, neretai šios paslaugos pacientus pasiekia per vėlai.
„Nesvarbu ar tai kaulo lūžis, trūkę raiščiai, ar chirurginė operacija, svarbiausia, jog reabilitacija būtų atlikta nedelsiant. Kaulai bei audiniai gija itin greitai, tad savalaikė reabilitacija yra esminė sąlyga norint sugrįžti į ankstesnę savo būklę. Uždelsus galima susidurti ne tik su skausmu, bet ir su prarastomis kūno funkcijomis ar net neįgalumu. Liūdna, bet pavėlavę kreiptis, net ir jauni pacientai lieka skausme“, – atkreipia dėmesį „Solidatum“ gydytoja.
Problema tampa ir per mažas nemokamai skiriamų procedūrų skaičius. Net ir išlaukus savo eilės nemokamoms paslaugoms, dažnai pacientai turi pirkti papildomas procedūras.
„Rekomenduojame nelaukti. Kreipkitės į kliniką, kuri gali jus priimti iš karto – kol dar esate gijimo procese. Vėliau, sulaukus savo eilės galima tęsti reabilitaciją gydymo įstaigoje, kurioje pacientui priskirtos nemokamos procedūros. Tačiau likti savaites ar net mėnesius be jokio atstatomojo gydymo yra didelė klaida“, – sako D. Babenskienė.
Priemonės grįžti į senąjį save
„Solidatum“ kineziterapeutai pacientams parengia individualią judesio programą, kurios pagalba atsistatinėti po traumų bei operacijų galima ir namuose, į kliniką sugrįžtant tik periodinei kontrolei.
Reabilitacijos paslaugos „Solidatum“ teikiamos kiekvienam – ne tik susiduriantiems su skausmu, bet ir norintiems atkurti pažeistas kūno funkcijas ar gerinti jau pasiektą funkcinio pajėgumo lygį. Specialistų komanda teikia visapusišką atstatomąjį gydymą po operacijų bei traumų.
Medicinos centre atliekami gydomieji, limfodrenažiniai ir kiti masažai, taikomas fizioterapinis gydymas, atliekami kraujo tyrimai, teikiamos gydytojų konsultacijos ir kitos gydymo bei sveikatinimo paslaugos.
Sveikatinimo ir medicinos centre „Solidatum“ pacientai priimami ir su siuntimais, ir be gydytojų paskyrimų.
Susidūrę su lėtinio skausmo problema, greitų ir aukšto lygio reabilitacijos paslaugų poreikiu ar tiesiog norintys visapusiškai ištirti savo sveikatą bei atlikti kraujo tyrimus, „Solidatum“ sveikatinimo ir reabilitacijos centrą gali rasti Kaune, adresu R. Kalantos g. 98A.
Daugiau informacijos apie centre teikiamas paslaugas ir dirbančius specialistus: https://solidatum.lt/.