Visuomenės sveikatos biurui savivaldybė suteikia daugiau plotų

Kauno miesto savivaldybė / R. Tenio nuotr.
Kauno miesto savivaldybė / R. Tenio nuotr.

Du trečdaliai ploto mokyklos – daugiafunkcio centro pastate, kurį nuosavybės teise valdo Kauno miesto savivaldybė, prieš penkerius metus patikėta jai priklausančiam Visuomenės sveikatos biurui. Ir tik šių metų lapkritį miesto politikų valia priimtas sprendimas perduoti septynioliktus metus veikiančiam Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biurui valdyti, naudoti ir disponuoti juo patikėjimo teise likusį trečdalį savivaldybei nuosavybės teise priklausančio nekilnojamojo turto (NT) – 210,04 kv. m bendrojo ploto negyvenamąsias patalpas Panemunėje, Vaidoto g. 115 name.

Patalpas prižiūrės biuras

Miesto tarybos sprendimo projekte nurodytas perduodamas turtas yra „apskaitomas savivaldybės buhalterinėje apskaitoje, patalpų įsigijimo vertė – 5755,72 Eur, likutinė vertė – 2619,39 Eur (2024 m. spalio 31 d. duomenimis)“.

Prieš keletą metų atlikto patalpų remonto kaina šiuo atveju nieko nereiškia, tad ir patirtos išlaidos, jas gerinant bei prižiūrint, neatspindimos. Matyt, remonto kaštai šiuo atveju, priešingai nei privataus NT, patalpų vertės nepakėlė.

Tokia visoje Lietuvoje seniai įtvirtinta tvarka labai paranki valstybės ir savivaldybių institucijoms, kurios gali naudoti ne visada racionaliai „valdišką“ (o tai reiškia – visų jos piliečių) turtą, neretai išlaikydamos ne vienerius metus tuščias erdves? Kadangi šioms institucijoms neprivalu už NT mokėti jokių mokesčių, kai tuo tarpu kiti nekilnojamojo turto savininkai kasmet juos moka…

Anot savivaldybės administracijos Nekilnojamojo turto skyriaus valstybės tarnautojų, parengusių tarybos sprendimo projektą, jam pritarus, „bus užtikrinama viso pastato apsauga ir priežiūra“. Jeigu nebūtų pritarta, tai savivaldybė ir toliau turėtų „savo lėšomis užtikrinti šių laisvų patalpų apsaugą ir priežiūrą“.

Savo lėšos tai – mokesčių mokėtojų sudėto biudžeto pinigai. Kita vertus, savivaldybė skiria biudžeto lėšų ir Visuomenės sveikatos biuro (VSB) veiklai. Kiek per metus konkrečiai, – žurnalistei sužinoti nepavyko. Paskambinus telefonu ir prisistačius, biuro darbuotoja (savęs neįvardinusi) į portalo „Kas vyksta Kaune“ klausimus atsakyti vengė.

Tik patvirtino tai, ką žinojome, kad biuro veiklos pagrindinė finansuotoja – Vyriausybė, taip pat veikla finansuojama projektų bei kitų šaltinių lėšomis. O greta to, Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir toliau gali naudotis Juridinių asmenų registre suteiktu „Paramos gavėjo statusu“, kuris atnaujintas šių metų lapkritį.

Minėtos patalpos, kaip nurodyta politikams adresuotame ir viešai paskelbtame Aiškinamajame rašte, yra atremontuotos dar 2019-aisiais. Naujienų portalas „Kas vyksta Kaune“ savo ruožtu išsiaiškino, kad biuras bei kitos mokyklos pastate įsikūrusios įstaigos ir įvairios visuomeninės organizacijos papildomu savivaldybei priklausančiu nekilnojamuoju turtu iki šiol irgi galėjo naudotis, kai to prireikia sporto ar kultūros renginiams.

Kadangi tai – didžioji salė bei pagalbinės patalpos greta jos (dušinės, tualetai), Po tarybos sprendimo, viso NT – 614,85 kv. m bendro patalpų ploto – šeimininku tampa Kauno savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Jam suteikta ir teisė laikinai kitiems išnuomoti patalpas. Taip sakant, komerciškai naudingai veikti.

Dera paminėti, kad telefonu biuro darbuotoja patikslino, jog daugiau kaip pusė (80) iš 142 šios įstaigos darbuotojų (pastarasis skaičius nurodytas rekvizitai.vz.lt) yra visuomenės sveikatos specialistai.

Jų darbo vietos – mokyklose bei vaikų darželiuose (rūpinasi, kad vaikai būtų sveikai maitinami, mokėtų plauti rankas, saugotis infekcijų ir pan.), tad biuro pastate, Vaidoto 115 adresu, jie lankosi labai retai. O kadangi VSB darbuotojai rūpinasi ne tik maitinimo organizavimu, bet ir „visuomenės sveikatos stebėsena” bei panašiais dalykais, tai jiems salės prireikia organizuojant įvairius renginius.

Vienas iš tikslų – „vykdyti sveikatos mokymus“

Ta proga mažas pastebėjimas: „senovėje“ lietuviai sakydavo MOKO, bet ne „vykdo mokymą“, juk nesakome „vykdau valgymą“, o gal greitai ir taip sakysime?

Juolab, jog dabar, kaip teigiama oficialiame miesto savivaldybės dokumente, Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tikslas – „vykdyti sveikatos mokymus, skleisti ir propaguoti informaciją apie sveiką gyvenseną, skatinti įvairių gyventojų grupių atsakomybę už savo sveikatą, formuoti nuo elgsenos priklausomų visuomenės sveikatos rizikos veiksnių mažinimą bei kitas visuomenės sveikatos priežiūros teisės aktuose numatytas priemones, susijusias su sveikatos stiprinimu, teikti informaciją gyventojams apie sveikatinimo priemones ir renginius“.

Iš biuro interneto svetainėje skelbiamos informacijos galima spręsti, kad paties biuro ar jo partnerių organizuojamų renginių „ne per daugiausia“. Štai, skelbiama apie nemokamą seminarą žindančioms moterims „Subalansuotos mitybos svarba ir praktiniai patarimai“, kuris vyks lapkričio 27-ą dieną. Tiesa, nuotoliu, tad logiška, kad seminaro vedėjai gyd. dietologei Kristinai Jasmontienei VSB patalpų neprireiks.

Permainos

Kadangi vis dar nepamiršome, jog Panemunės šile dar ne taip seniai veikė viešoji biblioteka (renovuotame už ES pinigus pastate), gali kilti įdomus klausimas, o kam konkrečiai kilo idėja ją iš tos vietos „išgyvendinti“ ir įkurdinti mūsų minimame Vaidoto g.115 name?

Niekada nesu gyvenusi Panemunėje, tačiau neabejoju, jog visuomenės interesas turėti šile, prestižinėje vietoje kultūros židinį kirtosi su konkrečių veikėjų asmeniniais interesais. Per daug prabangos ten laikyti biblioteką (ar bendruomenės namus)? Kotedžams statyti – vieta pati ta…

Tarp kitko, namas Vaidoto g. 115 turi daugybę įnamių. Viena iš čia veikiančių įstaigų – Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) klasikinio ugdymo mokykla – minima ir su VSB plotų plėtra susijusiuose savivaldybės dokumentuose. Kadangi mokyklos naudojamose patalpose yra pastato elektros, vandens bei šildymo skaitikliai, todėl biuras įpareigotas pasirašyti su mokykla susitarimą dėl atsiskaitymo už komunalines paslaugas.

Ši mokykla, beje, veikia trimis adresais. Panemunėje yra jos dalis – vaikų darželis, o mokinukams pamokos vyksta kitapus Nemuno – Vokiečių g., taip pat – Partizanų gatvėje. Mokyklos direktorė pasidžiaugė, kad darželinukai gali naudotis Vaidoto g. 115 pastato sale, kai organizuojamos kokios didelės šventės. Neabejoja, jog ši tvarka nesikeis ir vėliau.

Beje, mokyklos vadovė Jolanta Vengalienė, kalbėdama su šių eilučių autore, pagyrė ir Kauno savivaldybę, ir miesto merą už švietimui skiriamą dėmesį, ir sakė kad „jie labai rūpinasi mokykla“. Dabar virš 300 mokinių turinti ugdymo įstaiga ruošiasi tapti licėjumi, bet tai gali įvykti tik po kelerių metų. Po daugybę metų visame Kauno miesto švietimo tinkle vykusių permainų Panemunė kol kas „apsieina“ be gimnazijos. Ar VDU būsimo licėjaus plėtrai prireiktų daugiau plotų Panemunėje, dabar sunku pasakyti.

Kol to neleidžia „aukštesnė valdžia“, tol „eiliniams“ prabilti draudžiama…

Aš taip pat neišduosiu, iš ko konkrečiai kai ką „papildomo“ apie VSB sužinojau. Nes „vieningoje“ Kauno savivaldoje valstybės tarnautojams „burnos užrakintos“, todėl nenoriu kalbėjusiam (-ai) su manimi užtraukti nemalonumų tarnyboje. Prabilę apie darbą ir darbovietę, geriausiu atveju sulauks valdžios pykčio, o tai ir iš tarnybos lėks lauk. Netgi nespėję to įvardinti emociniu ar kitokiu „pjūdymu“, kurį pastaraisiais metais madinga vadinti „mobingu“?

Todėl dauguma (ĮSIKLAUSYKITE) laisvos valstybės tarnautojų Lietuvos vidurio mieste paiso kažkada Kauno savivaldybėje dirbusio „vieningųjų“ pasirinkto administracijos direktoriaus įsakymo, nurodžiusio kas gali teikti medijoms informaciją. Ne tik savivaldybėje, bet ir jos įstaigose ar organizacijose dabar valstybės tarnautojai bei likę darbuotojai priversti lakytis to „kaunastiško teisės akto“, kuris, švelniai pasakius, kertasi su šalies įstatymais, garantuojančiais žodžio laisvę, visuomenės teisę žinoti, neminint demokratijos principų.

Nieko stebėtino, jog vakar nebuvo telefonu atsakyta į „Kas vyksta Kaune“ kausimą, kas iš tikrųjų inicijavo Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro 2024 m. spalio 7 d. prašymą savivaldybei dėl 210,04 kv. m ploto patalpų, dar laisvų, perdavimo patikėjimo teise valdyti ir naudoti VSB. Jei sprendimo iniciatorius – ne pati turto savininkė – savivaldybė, bet biuras, kodėl jis keletą metų delsė paprašyti panaudai šio turto? Kam konkrečiai jį naudos, kokią nuomos kainą nustatys ir kurią „kasą“ – biuro ar savivaldybės – papildys surinkti pinigai už patalpų nuomą?

„Kas vyksta Kaune“ negavo atsakymo ir į klausimą dėl tos „slaptos“ viešojoje savivaldos įstaigoje sužinotos informacijos, – ar savivaldybės auditorių dabar atliekamas Visuomenės sveikatos biuro auditas yra planinis, ar susijęs su kokiu nors skundu.

Bet vis tiek norisi tikėti, kad visos „autorinės“ ar su partneriais bendradarbiaujant organizuojamos Kauno visuomenės sveikatos biuro veiklos yra puikios ir kauniečiams naudingos. Tikiu, kad Panemunėje VSB patalpos, kurios nuosavybės teise priklauso savivaldybei (tai reiškia, jog šis turtas – dirbančių bei mokesčius mokančių kauniečių), tiek dabar, tiek ateityje tikrai visada bus naudojamas labai racionaliai.

Tik sunku suprasti, kodėl žurnalistei niekas dvi dienas iš Visuomenės sveikatos biuro nepaskambino. Kaip tik pirmadienį biuro darbuotoja (neprisistačiusi) žadėjo perduoti Kauno savivaldybės VSB vadovei Gerdai Kuzmarskienei, kokia informacija domina jau daugiau kaip 500 tūkst. skaitytojų turintį naujienų portalą „Kas vyksta Kaune“. Bet kadangi šis portalas – miesto politinės valdžios supratimu – „ne to tikėjimo“, kažkas, matyt, už VSB direktorę nusprendė, kad ji daugiau laimės apie darbą neprabildama..?

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA