Generalinė prokurorė Nida Grunskienė reaguojant į telekomunikacijų kabelio tarp Lietuvos ir Švedijos nutraukimą pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl terorizmo.
Šio ikiteisminio tyrimo metu renkant reikšmingus duomenis ir nustatant faktines povandeninių kabelių pažeidimą arba nutraukimą lėmusias aplinkybes, taip pat bus siekiama išsiaiškinti ir tai, ar kabeliai buvo sugadinti tyčiniais veiksmais siekiant diversinių, teroristinių tikslų ar konstatuoti pažeidimai įvyko dėl kokių nors kitų priežasčių, praneša prokuratūra.
Organizuoti ir vadovauti šiam ikiteisminiam tyrimui pavesta Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų departamentui.
L. Kasčiūnas: jei paaiškės, kad už tai atsakinga kuri nors šalis, ES turės imtis priemonių
Antradienį Briuselyje vykstančiame Europos Sąjungos (ES) gynybos ministrų susitikime laikinasis Lietuvos krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas tikino, kad jei paaiškės, jog už telekomunikacijų kabelio Baltijos jūroje nutraukimą yra atsakinga kuri nors šalis, ES privalės imtis atitinkamų priemonių.
„Atlikus tyrimus ir sužinojus, kad už telekomunikacijų kabelių nutraukimą Baltijos jūroje būtų atsakinga kokia nors šalis, Europos Sąjunga ir valstybės narės turi pritaikyti sankcijas prieš tokį destabilizuojantį sabotažą, nukreiptą prieš ypatingos svarbos infrastruktūros objektus“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.
Panašios pozicijos laikėsi ir Švedijos gynybos ministras Pal Jonson.
„Turime būti budrūs, nes saugumo padėtis mūsų kaimynystėje blogėja. Dabar glaudžiai bendradarbiaujame, kad situacija Baltijos jūroje atneštų daugiau aiškumo“, – teigė jis.
ELTA primena, kad telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ pranešė apie ryšių kabelio tarp Lietuvos ir Švedijos Baltijos jūroje pažeidimą sekmadienį.
„Kabelis buvo nutrauktas sekmadienį ryte, Lietuvos laiku apie 10 val. Sistemos iškart pranešė, kad ryšio netekome. Toliau vyko tyrimas, aiškinimasis, buvo suprasta, kad jis yra pažeistas“, – LRT televizijai pirmadienį sakė „Telia Lietuva“ Technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius.
Anot jo, interneto ryšį į Lietuvą „Telia“ perduoda trimis kabeliais, taigi, interneto pralaidumas dėl incidento buvo sumažėjęs trečdaliu. Pasak A. Šemeškevičiaus, ryšys vartotojams atkurtas apeinant gedimą.
Kaip skelbia portalas „lrt.lt“, tuo metu dėl povandeninio telekomunikacijų kabelio gedimo duomenų perdavimas visiškai nutrūko ir tarp Suomijos ir Vokietijos. Beveik 1,2 tūkst. kilometrų ilgio kabelis yra vienintelė tiesioginė tokia jungtis tarp Suomijos ir Vidurio Europos ir eina kartu su kitomis svarbiomis infrastruktūros dalimis, įskaitant dujotiekius ir elektros kabelius.
Valdančiųjų atstovai šį gedimą siejo su aktyvėjančia Rusijos veikla regione ir ragino NATO lygiu tartis dėl bendro aljanso atsako.
Prezidentas Gitanas Nausėda savo ruožtu sakė, kad šiuo metu yra per anksti daryti išvadas, dėl ko buvo pažeistas ryšių kabelis tarp Lietuvos ir Švedijos, tačiau neatmetė tiek piktybiškos veiklos, tiek negebėjimo laikytis procedūrų varianto.