Už paslaugą, kurią prispyrus bėdai Kaune gali gauti kiekvienas, susikaupė 27 tūkst. eurų skola

Asociatyvi / T. Lukšio / BNS nuotr.
Asociatyvi / T. Lukšio / BNS nuotr.

Kauno miesto savivaldybė per Biudžetinę įstaigą „Socialinių paslaugų centras“ teikia paslaugas rizikos grupėse esantiems asmenims. Kai kurios iš šių paslaugų anksčiau buvo mokamos, tačiau nesugebėjus išieškoti skolų, nuspręsta jas nurašyti.

Viena iš BĮ „Socialinių paslaugų centras“ teikiamų paslaugų – laikino apnakvindinimo paslauga. Kaip nurodoma biudžetinės įstaigos interneto puslapyje, ši paslauga suteikiama asmenims „esant krizinei situacijai ir pan., kai, nesuteikus šių paslaugų, iškyla grėsmė asmens sveikatai ar gyvybei“.

Į pastarosios paslaugos „paketą“ įeina informavimas, tarpininkavimas ir atstovavimas, nakvynės suteikimas, minimalios asmeninės higienos paslaugų organizavimas (pvz., dušas), esant poreikiui, sveikatos priežiūros paslaugų, apsaugos organizavimas.

Šią paslaugą siekiantys gauti asmenys turi kreiptis į  Kauno miesto socialinių paslaugų centro Laikino apgyvendinimo skyrių (Partizanų g. 5, Kaunas).

O neblaivūs asmenys, kuriems teikiama apnakvindinimo paslaugai gauti pristatomi policijos ar greitosios medicinos pagalbos tarnybos, jeigu yra sveikatos priežiūros specialistų išvada, kad asmeniui nereikalinga būtinoji medicinos pagalba.

Kaip portalui „Kas vyksta Kaune“ nurodė Kauno miesto savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Jolanta Baltaduonytė, anksčiau ši paslauga buvo mokama ja besinaudojantiems asmenims, nors didžiąją dalį paslaugos sumos visgi kompensuodavo savivaldybė.

„Laikino apnakvindimo paslaugos teikiamos asmenims, kurie susidūrė su benamyste, anksčiau kainavo 24,46 Eur. Pagal teisės aktus asmenys ne visą šią kainą turėjo sumokėti, tik dalį jos, priklausomai nuo jų pajamų, t.y. nuo 0 iki 20 proc. asmens pajamų, likusi suma buvo apmokama savivaldybės lėšomis“, – nurodė J. Baltaduonytė.

Susikaupė beveik 28 tūkst. eurų suma

Tiesa, nors paslauga ir buvo mokama, dalis kauniečių už ją nemokėdavo, net jei ir turėjo tokią prievolę.

Kauno miesto savivaldybės Savivaldos plėtojimo komiteto posėdyje dar praėjusią savaitę buvo svarstytas teisės akto projektas, pagal kurį siūloma nurašyti už apnakvindinimo paslaugas susikaupusias skolas.

Projektą komitete pristačiusi J. Baltaduonytė atskleidė, jog iš viso susikaupė 27737,60 Eur siekianti skola, mat paslauga besinaudojantys kauniečiai dažnai nesusimokėdavo. Šią skolą siūlyta pripažinti beviltiška ir nurašyti.

„Šios skolos susidarė teikiant laikino apnakvindinimo paslaugas socialinių paslaugų centre. Būtent asmenims, kurių didžioji dalis buvo atvežti greitosios ar policijos pernakvoti nakčiai. Dalies jų identifikuoti nebuvo galima, nes jie neturi asmens dokumento, vengia pasakyti savo vardą ir pavardę. Dalis apsvaigę nuo alkoholio ar psichotropinių medžiagų“, – komiteto posėdyje kalbėjo Socialinių paslaugų skyriaus vedėja.

Nuo 2022 m. sausio 1 d. minėta paslauga kauniečiams tapo nemokama, o jei tiksliau, savivaldybė padengia visus kaštus. Savivaldybė nusprendė, jog ši paslauga yra būtina.

„Ji (paslauga, portalo pastaba) teikiama nemokamai, įvertinus tiek šios paslaugos būtinumą pačių asmenų saugumui, sveikatai, o kartais ir gyvybei, tiek ir įvertinus šia paslauga besinaudojančių asmenų galimybes apmokėti už šias paslaugas“, – portalui atsiųstame komentare teigia J. Baltaduonytė.

Kaip nurodoma atsiųstame komentare, nuo 2022 m. sausio 1 d. iki 2024 m. rugsėjo 30 d. ši paslauga miestiečiams kainavo apie 250 tūkst. eurų.

Išieškoti – nepavyko

Komiteto posėdžio metu J. Baltaduonytė patikino, jog tikrai buvo bandoma išieškoti skolą. Tačiau bandymai tai padaryti nebuvo labai sėkmingi, mat nemažai socialinės rizikos grupėms patenkančių asmenų yra sunkiai pasiekiami.

„Pagal visą finansinę atskaitomybę, tos skolos susikaupė, tris metus jos laikytos. Bandyta išieškoti, kreiptasi į antstolius. Bet net ir geriausiu atveju, mokėjimas antstoliams buvo žymiai didesnis, nei susigrąžintos skolos dydis. Dalis asmenų yra neatsekamų, dalis jau mirę. Tris metus išlaikant skolas, jos nesumažėjo.

Dėl to ir teikiame siūlymą nubraukti tas skolas, nes nėra įmanoma jų išieškoti“, – paaiškino Socialinių paslaugų skyriaus vedėja.

Komitete ir miesto taryboje šiam pasiūlymui pritarta bendru nutarimu.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA