Nuo sausio 1 dienos – pokyčiai vairuotojams: turėtų suklusti tūkstančiai – Kas vyksta Kaune

Nuo sausio 1 dienos – pokyčiai vairuotojams: turėtų suklusti tūkstančiai

TV3.lt 2024/09/07 15:01
Pokyčiai vairuotojams / BNS / JP nuotr.
Pokyčiai vairuotojams / BNS / JP nuotr.

Nuo sausio 1 d. vairuotojų laukia pokyčiai – neturint galiojančios vairuotojo pažymos vairuoti nebus galima, mat vairuotojo pažymėjimas negalios. Asmenų, kurių pažyma negalioja ar nustos galioti iki metų pabaigos dar yra 163 tūkst.

Kitaip tariant, vairuotojo medicininė pažyma turės galioti nuolat, o ne tik vairuotojo pažymėjimo keitimo metu.

„Techniškai pokytis gal nėra labai didelis – vienas įstatymo straipsnis, kuris įsigalioja nuo sausio 1 d., kuris sako, kad nustojus galioto vairuotojo medicininei pažymai nustos galioti ir vairuotojo pažymėjimas“, – Žinių radijo eteryje priminė „Regitros“ Paslaugų valdymo ir vystymo departamento direktorius Tautvydas Paliulis.

Kaip sužinoti, kad pažyma negalioja? Pašnekovas nurodė, kad yra du būdai, kaip galima tą įsivertinti.

„Prisijungus prie e.regitra vairuotojų portalo ir save identifikavus per elektroninius valdžios vartus. Matysite skiltį „Medicininės pažymos galiojimas“ ir ten rasite visą reikalingą informaciją. Šį būdą rekomenduoju, nes ten galima palikti ir savo kontaktus, tai reiškia, kad kitą žmogų bus galima informuoti iš anksto, kad reikia pasitikrinti sveikatą.

Antras būdas yra kiek paprastesnis – tiesiog prisijungus prie www.regitra.lt, vairuotojų pažymėjimų skiltyje per viešą paiešką galite suvesti savo asmens kodą ir vairuotojo pažymėjimo numerį ir rasite visą reikalingą informaciją. Kalbant apie vyresnius asmenis, padėti pasitikrinti gali ir vaikai ar kiti artimi asmenys“, – kalbėjo jis.

Labiausiai suklusti turi dvi gyventojų grupės

Pasak T. Paliulio, antradienio ryto duomenimis tokių vairuotojų, kurių medicininė pažyma nebegalioja ar nustos galioti iki metų pabaigos, yra 163 tūkst.

„Žiūrint į amžiaus kategorijas, lėčiausiai sveikatą tikrinasi 25–35 metų asmenys. Tokių yra apie 50 tūkst. Taip pat 60-ies metų ir vyresni žmonės – jų yra apie 80 tūkst. Šios amžiaus grupės sudaro didžiąją imtį ir jie turėtų labiausiai suklusti“, – nurodė jis.

Pašnekovas priminė, kad visos pažymos yra elektroninės, taigi viskas, ką reikia padaryti – nuvykti pas savo gydytoją pasitikrinti sveikatą ir gauti medicininę pažymą.

Asociatyvi / „Regitros“ nuotr.

„Mes visus duomenis gausime automatiškai. Jums nieko papildomai nereikia daryti, visą informaciją turėsime. Net jei ir po sausio 1 d. pradelsite ir nespėsite, vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus sustabdytas, viskas, ką reikės padaryti, pasitikrinti sveikatą, mes duomenis gausime ir pažymėjimo galiojimas automatiškai bus atstatytas“, – nurodė „Regitros“ direktorius.

Pasak jo, po sausio 1 d. vairuojant neturint galiojančios sveikatos pažymos jau laukia baudos: „Pereinamasis laikotarpis jau buvo pratęstas metams laiko, tai dar kartą kviečiame suskubti ir laiku pasitikrinti.“

Sveikatos sistema neužlūš, jei žmonės netemps iki metų galo 

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Pirminės sveikatos priežiūros, odontologijos ir medicininės reabilitacijos skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Jokimaitė patikino, kad gyventojų aktyvumas tikrinantis sveikatą išties yra išaugęs.

„Palyginome, kiek šiais metais per 8 mėnesius buvo iš viso atlikta sveikatos patikrinimų su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, tai galiu pasakyti, kad šiemet sveikatą pasitikrino 302,5 tūkst. vairuotojų, 2023 m. per tą patį laiką buvo atlikta 208,5 tūkst. tokių patikrinimų. Taigi žmonės žinutę išgirdo ir tikrinasi aktyviau“, – kalbėjo ji.

Naujausiais duomenimi, sveikatos dar nepasitikrino 163 tūkst. vairuotojų.

Pasak specialistės, vertinant likusį reikiamų patikrinti asmenų skaičių, per likusius mėnesius reikėtų patikrinti po 40 tūkst. vairuotojų: „Panašus toks tempas nuo sausio mėnesio iki gegužės ir buvo, tad dėl sveikatos priežiūros įstaigų pajėgumų kol kas viskas tvarkoje, jei žmonės neatidės visko gruodžio mėnesiui.“

K. Jokimaitė priminė, kad vis labiau įsibėgėjant šaltajam sezonui, vaikams grįžus į kolektyvus, pas gydytojus gali būti patekti kiek sunkiau dėl didesnio pacientų srauto.

Prireiks pakloti apie 30 eurų

Ji priminė, kad pagal dabartinę tvarką sveikatą periodiškai pasitikrinti iki 65 metų reikia kartą kas 10 metų, vyresniems nei 65 metų – kas 5 metus, o vyresniems nei 80 metų – kartą per 2 metus. „Todėl ir tų žmonių, kuriems vyresniame amžiuje baigia galioti pažymos, yra daugiau“, – pastebėjo SAM specialistė.

Profilaktiškai pasitikrinti sveikatą galima bet kokioje pirminės sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioje įstaigoje, ši paslauga yra mokama. Pasak pašnekovės, vidutinė kaina siekia apie 30 eurų, tačiau ji gali svyruoti:

„Viskas priklauso nuo įstaigos, ar ji indeksuoja pagal ministro nustatytą maksimalų koeficientą ar jį taiko mažesnį. (…) Tačiau jei privati įstaiga neturi sutarčių su ligonių kasa, kainos čia gali būti ir didesnės.“

Visiems vairuotojams patikrinama rega, klausa, įvertinama vestibulinė funkcija.

„Ar reikia skirti kažkokius papildomus tyrimus, sprendžia gydytojas, jei identifikuos kažkokius sutrikimus. (…) Gali prireikti ir kažkokių specialistų konsultacijų, o tai gali sukelti daugiau problemų žmonėms, nes pas šiuos gydytojus ne visada pavyksta greitai patekti“, – įspėjo K. Jokimaitė.

Jei žmogus gana sveikas, sveikatos patikra neturėtų trukti labai ilgai.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA