Kultūros paveldo departamentas kviečia prisidėti prie nekilnojamojo kultūros paveldo inventorizavimo. Keliaudami po Lietuvos vietoves, sustodami pasigrožėti Lietuvos miestais, miesteliais, kaimais, parkais, jūs tikrai galite pamatyti objektų, kurie dar neįrašyti į Kultūros vertybių registrą, bet galimai turi vertingųjų savybių, kurių amžiaus cenzas yra daugiau nei 25 metai ir kuriuos verta būtų išsaugoti, užfiksuoti jų duomenis – iš pradžių įrašyti į Kultūros paveldo inventorių.
Kultūros paveldo inventorizavimas yra labai svarbus etapas, nes tik žinant, ką turime ir ką iš viso to norime išsaugoti, bus galima numatyti ir tolimesnius veiksmus paveldo apsaugoje. Be to, net ir paveldo objektui sunykus ar jį sunaikinus, informacija apie jį vis tiek išliks inventoriuje ir tokiu būdu neišnyks iš atminties, egzistuos kaip kultūros, istorijos faktas, žinių šaltinis, kuris ateity pasitarnaus moksliniams tyrimams.
Pamatę dėmesio vertą objektą, užpildykite anketą. Tai padaryti gana paprasta, tik pradžioje reikia objektą nusifotografuoti, jei yra galimybė, surinkti apie jį kiek galima daugiau informacijos, kurią pateiksite pildydami anketą.
Inventorizavimo anketą rasite čia.
Sąraše – namai, bažnyčios, paminklai
Nuo 2021 m. balandžio 1 d., kai Inventorius pradėtas pildyti, dabar jame jau įrašyti 1876 objektai. Skaičiai nežymiai, bet kinta kiekvieną dieną. Šiemet Inventorius pasipildė 447 objektais, prie kurių inventorizavimo prisidėjo net 17 nauji fiziniai asmenys ir 3 nauji juridiniai asmenys, tai VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos”, asociacija, „Naisiečių bendruomenė” ir Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcija.
Šiais metas Inventorių pildo kol kas tik 8 savivaldybės. Kviečiama prie inventorizavimo aktyviau prisidėti miestų ir rajonų savivaldybes, muziejus, mokslo institucijas, tradicines religines bendruomenes, įvairias bendrijas, kraštotyrininkus, žygeivius, moksleivius ir jų tėvelius.
Kaip ir kiekvienais metais inventorizavimą vykdo ir Kultūros paveldo departamento specialistai, kurių inventorizuoti objektai ir sudaro didžiąją dalį Inventoriuje esančių objektų.
Per pirmą metų pusmetį daugiausiai inventorizuota statinių: namų, ūkinių pastatų, gamybinių pastatų ir kt. Inventorizuotos 37 bažnyčios, 26 pavieniai kapai kapinėse, 23 archeologijos objektai, 17 memorialinių paminklų, 17 Lietuvos partizanų žūties vietų, 17 kryžių, 14 kapinių, 14 antkapinių paminklų ir kitų galimai vertingųjų savybių turinčių objektų.
Visus Inventoriaus objektus galima rasti Inventoriaus suvestinėje čia.