Antrajame Prezidento rinkimų ture susitiks G. Nausėda ir I. Šimonytė – Kas vyksta Kaune

Antrajame Prezidento rinkimų ture susitiks G. Nausėda ir I. Šimonytė

Lrytas.lt 2024/05/13 01:31

Po intensyvaus rinkiminio sekmadienio vakaro – galutiniai skaičiai. Suskaičiavus balsus iš beveik visų apylinkių tapo aišku, kad pirmajame prezidentų rinkimų ture šeimininkavo dabartinis šalies vadovas Gitanas Nausėda, surinkęs 46,08 procentų balsų. Į antrąjį rinkimų turo traukinį įšoko premjerė Ingrida Šimonytė, surinkusi 16,48 procentų balsų. Už borto liko ir trečia vieta turėjo tenkintis Ignas Vėgėlė – 12,50 procentų balsų.

Ketvirtas rinkimuose liko Remigijus Žemaitaitis su 10,44 proc. balsų, o penketuką užbaigė Eduardas Vaitkus – 7,75 proc. balsų.

Nuo šio penketuko toli liko likęs trejetas: Dainius Žalimas surinko 3,15 proc. balsų, Andrius Mazuronis – 1,50 proc. balsų, paskutinis Giedrimas Jeglinskas tenkinosi su 1,31 proc. balsų.

Sekmadienį rinkėjų aktyvumas 50 procentų pasiekė jau 17 valandą. Prie balsadėžių atėjo 59,37 proc. rinkėjų. Tokio rinkėjų prezidento rinkimų aktyvumo Lietuva nematė nuo 1997.

Prieš penkerius metus per pirmąjį prezidento rinkimų turą aktyvumas siekė 56,45 procento. Referendume dėl pilietybės išsaugojimo dalyvavo 53,16 proc. rinkėjų, tačiau iniciatyvai pritrūko pasisakančių „už“. Konstitucinius pakeitimus tada parėmė 73,92 proc. dalyvavusių rinkėjų. Visgi, tam, kad pakeitimai būtų priimti, būtina, jog siūlymą palaikytų daugiau kaip pusė rinkimų teisę turinčių gyventojų – iš esmės tiek, kiek tą kartą ir dalyvavo referendume apskritai.

Aktyviausia šiais metais vykusiuose rinkimuose buvo Birštono savivaldybė, kur balsavo 70,76 proc. rinkėjų. Pasyviausia – Visagino savivaldybė. Ten savo balsą atidavė tik kiek daugiau nei du penktadaliai – 40,90 proc. – balsavimo teisę turinčių gyventojų.

Balsavimas rinkimų apylinkėse vyko nuo 7 iki 20 valandos. Rinkėjų sąraše buvo 2 mln. 385 tūkst. 234 piliečiai.

VRK pirmininkė Lina Petronienė nurodė, kad pirmiausia bus skaičiuojami prezidento, o tada – referendumo rezultatai.

Rinkimai Lietuvoje vyko be didesnių incidentų – „Baltosios pirštinės“ nurodė, kad jų užfiksuota, tačiau skaičiai perpus mažesni nei pernai, kai vyko savivaldybių tarybų ir merų rinkimai.

Vienas skambesnių atvejų – Vilniuje Antakalnio mikrorajone nuo darbo buvo nušalinta neblaivi komisijos narė. B.Sruogos rinkimų apylinkėje dirbusi moteris pripūtė 0,15 promilės.

Lietuva rinkosi ne tik tarp 8 kandidatų į prezidentus. Šalyje vyksta ir referendumas dėl pilietybės išsaugojimo. Referendumo biuletenyje siūloma atsisakyti šiuo metu Konstitucijoje įrašyto sakinio: „išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis“. Ši nuostata neleidžia išsaugoti Lietuvos pilietybės įgijus kitos valstybės pilietybę.

Kas vyko G.Nausėdos štabe

Laukti rinkimų rezultatų savo komandą ir rėmėjus G.Nausėda pasikvietė į Vilniuje, Užupio rajone, esantį prancūzišką restoraną „Le Mans“.

Nors štabas duris atvėrė nuo 20 valandos, pirmieji svečiai į jį rinktis pradėjo maždaug po valandos. Įdomu tai, kad pats prezidentas į štabą ketina atvykti tik po 22 valandos, nors jokiose televizijos laidose iki to laiko nedalyvaus. Įprastai visi kandidatai, laukdami balsų, keliauja po skirtingas televizijas ir laidas, teikia komentarus.

G. Nausėdos štabe – pakilios nuotaikos. Pirmieji rezultatai rodo, kad kol kas jis – akivaizdus lyderis. Atvykstančius čia pasitinka prezidento komandos nariai, stalas su įvairiais užkandukais. Norintieji atsigaivinti, turi keliauti prie baro ir patys išsakyti savo pageidavimus. Kartu su dabartiniais prezidento komandos nariais, tarp kurių – gausu jo patarėjų, pasirodė ir socialdemokratas Juozas Olekas, Regionų partijos narys Zenonas Vaigauskas. Tiek socialdemokratai, tiek Regionų partija prezidento rinkimuose savo kandidatų nekėlė, remia G.Nausėdos kandidatūrą.

I.Šimonytės štabas

Konservatorių į prezidentus iškelta dabartinė premjerė Ingrida Šimonytė bendražygius sukvietė į Vilniaus centre esantį viešbutį „Courtyard by Marriott“. Antrajame jo aukšte įrengti keli ekranai rezultatų stebėjimui, o partiečiai bei kiti bendraminčiai čia gausiai buriasi nuo pat 20 val.

Susirinkusieji gali vaišintis įvairiais desertais, vadinamaisiais vieno kąsnio užkandžiais, atsigerti kavos, arbatos ar vandens. Pati I.Šimonytė štabe pasirodė apie 20:40 val. Vos įžengusi ji susilaukė daugybės plojimų, jai įteikta ir didelė rožinių gėlių puokštė.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA