Mirė Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas. Tai penktadienį pranešė Šiaurės Rusijos Jamalo regiono kalėjimų administracija, kuria remiasi agentūra „Reuters“.
47-erių opozicijos aktyvistas kalėjime atliko ilgą kalinimo bausmę. Jis, be kita ko, buvo nuteistas dėl ekstremizmo.
Kremlius pareiškė neturįs informacijos apie A. Navalno mirties priežastį. Esą pradėti visi reikalingi tyrimai. Šią savaitę būta pranešimų, kad A. Navalnas jau 27 kartą 15 dienų buvo uždarytas į vienutę.
A. Navalnas buvo vienas aršiausių Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir jo valdžios aparato kritikų.
A. Navalnas po pasivaikščiojimo „pasijuto blogai“ ir „beveik iš karto prarado sąmonę“, sakoma kalėjimo administracijos pranešime. Esą buvo iškviesti medikai, tačiau jiems nepavyko jo atgaivinti. Mirties priežastis aiškinamasi. Prezidentas V. Putinas informuotas apie A. Navalno mirtį, paskelbė valstybinė naujienų agentūra TASS.
A. Navalno politinis judėjimas Rusijoje buvo uždraustas, artimi bendražygiai įkalinti arba pabėgo į užsienį. Jos sveikatos būklė pastaraisiais mėnesiais pablogėjo.
A. Navalnas 2021 m. sausio 17 d. iš Vokietijos, kur buvo gydomas dėl apnuodijimo, grįžo į Rusiją ir dar oro uoste buvo suimtas.
Užsienyje politiniu kaliniu vadinamas V. Putino kritikas praėjusį gruodį kelioms savaitėms buvo dingęs. Vėliau paaiškėjo, kad opozicionierius perkeltas į iš europietiškos Rusijos dalies į koloniją Šiaurės Sibire. A. Navalnas spėja, kad jį ten norima kiek įmanoma izoliuoti prieš kovą vyksiančius prezidento rinkimus.
A. Navalnas buvo nuteistas iš viso daugiau kaip 30 metų laisvės atėmimo bausme, be kita ko – dėl ekstremizmo ir sukčiavimo. Jis kaltinimus visad neigė ir vadino juos politiškai motyvuotais.
Papildyta 14.44 val.
V. Landsbergis apie A. Navalno mirtį: tironija nebepuoselėja varianto, kas bus po Putino
A. Navalno mirtis yra daugiau nei vieno žmogaus netektis, sako pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis. Jis akcentuoja, kad tai žiauri ir reikšminga žinia, jog Rusijoje nebėra varianto, kas bus po Putino.
„Tai žiauri ir reikšminga žinia. (…) Štai ji yra paskutinė sąraše, tačiau ne paskutinė ateities sąraše“, – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną iš Signatarų namų balkono Vilniuje kalbėjo V. Landsbergis, pakviesdamas susirinkusią minią pagerbti A. Navalną tylos minute.
„Tai reiškia daugiau nei tik vieno žmogaus mirtį. Tai reiškia, kad tironija nebepuoselėja atsarginio varianto, kas turės būti po Putino. (…) Lieka tik kraujas, tik mirtis. Arba gyvenimas, arba mirtis. Arba laisvė, arba vergija“, – sakė V. Landsbergis.
G. Nausėda: A. Navalną nužudė Kremliaus brutalumas ir siekis bet kokia kaina nutildyti opoziciją
Prezidentas Gitanas Nausėda, teigia, kad Rusijos valdžios kritiką A. Navalną nužudė Kremliaus siekis bet kokia kaina nutildyti opoziciją. Šalies vadovas akcentuoja, kad režimas už tai turi būti patrauktas atsakomybėn.
„Aleksejus Navalnas nemirė kalėjime, jį nužudė Kremliaus brutalumas ir siekis bet kokia kaina nutildyti opoziciją. Rusijos režimas turi susitaikyti su pasekmėmis. Jis turi būti patrauktas atsakomybėn“, – socialiniame tinkle „X“ rašo prezidentas Gitanas Nausėda.
Dėl A. Navalno mirties užuojautą reiškia ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Mano širdis prislėgta išgirdus apie Aleksejaus Navalno mirtį Rusijos kalėjime. Jo mirtis mažina demokratinių pokyčių Rusijoje viltį. Reiškiu užuojautą jo artimiesiems ir visiems demokratijos trokštantiems rusams“, – socialiniame tinkle „X“ teigia V. Čmilytė-Nielsen.