Kaunietis Ginas svajoja pagroti skrabalais Tarptautinėje kosminėje stotyje arba skrendančiame lėktuve: būtų kaip filme – Kas vyksta Kaune

Kaunietis Ginas svajoja pagroti skrabalais Tarptautinėje kosminėje stotyje arba skrendančiame lėktuve: būtų kaip filme

https://videopress.com/v/NMiaKBSL?fbclid=IwAR1JquZgRmD0gI19LN8-13MxtTYFB2KQ3ODFELRxQ5LBI2HIstTpGzlpEk4

Kaunietis Ginas Baladinskas (19 m.) vos spėja suktis: studijuoja aviacijos inžineriją, mokosi jaunųjų karininkų vadų mokymuose, dalyvauja viduramžių riterių turnyruose ir jau tryliktus metus groja skrabalais. Jis turi svajonę – tapti astronautu ir pagroti erdvėlaivyje arba skrendančiame lėktuve. „Esu kaip visi, niekuo neišskirtinis“, – į nuostabą veide kukliai atsako kaunietis ir atsisukęs į skrabalus energingai sugroja mėgstamą kūrinį „Johnny B. Goode“.

Groja nuo mažumės

Į muzikos pasaulį Ginas įžengė su kanklėmis rankose, o po metų išbandė skrabalus.

„Labai patiko! Buvau girdėjęs, kaip groja skrabalų virtuozas Regimantas Šilinskas, paliko neišdildomą įspūdį. Nusprendžiau groti ir aš. Bėga jau trylikti metai“, – sakė pašnekovas. Tiesa, kol įvaldė šį instrumentą, prireikė gal šešerių metų pastangų.

„Sunkiausia skrabalus tinkamai „užgauti“. Lengva juos daužyti, bet tada jie skamba kaip medinis kibiras“, – šypsodamasis palygino muzikantas.

G. Baladinskas skrabalais grojo tarptautiniuose konkursuose, festivaliuose, skrabalininkų šventėje „Medinis žirgelis“, televizijos projekte „Lietuvos talentai“, laidose „Duokim garo“, „Gero vakaro šou“, taip pat „Kiemų šventėje“, „Jūros šventėje“ ir kt., turėjo projektą su Izraelio muzikantais. „Youtube“ kanale „Jazz Ginas“ jis dalinasi skrabalais atliekamų populiarių dainų įrašais. Skaičiuoja, kad šiuo metu moka daugiau kaip 100 kūrinių: klasikinių ir populiarių.

Vaikinas atviravo, kad polinkio muzikai iš tėvų nepaveldėjo – jie nesusiję su muzika, tačiau įtakos galėjo turėti tai, kad laukdamasi Gino mama Brigita dažnai klausydavosi klasikinės muzikos.

„Klasikinė muzika iki šiol mano mėgstamiausia“, – pažymėjo kaunietis.

Lemtinga kelionė į Indiją

Kaunietis iki šiol negali pamiršti 2017 m. kelionės į Indiją, kuri tapo lemtinga. Pasaulio muzikos festivalyje pasirodė dalyviai iš daugiau kaip pusšimčio šalių. Jis išvydo galybę įspūdingų muzikantų ir iki tol skrabalais grojęs tik klasikinius kūrinius, nusprendė išbandyti kitus stilius: nuo XX a. rokenrolo iki XXI a. įvairių populiariųjų kūrinių.

Jį itin įkvėpė muzikantas Dmitrijus, įspūdingai grojantis net 24 instrumentais, tarp jų ir senoviniais. Pats Ginas dar groja marimba, kanklėmis, pianinu, būgnais, būgneliu.

Vaikinas šypsosi prisiminęs, kad Indijoje skrabalai buvo pradingę ir tik gerų žmonių dėka po trijų dienų oro uoste galiausiai pavyko juos surasti. Tiesa, skrabalų dėžė buvo sulaužyta, bet gerai apvyniotas instrumentas liko nepažeistas.

G. Baladinskas šalia skrabalų./KVK nuotr.

„Indijoje pasirodžiau su 65 metus skaičiuojančiais skrabalais net šiurpas nukrėtė, kai išgirdau, kad visi jie skamba vienodai, visos kaladėlės – kaip vienas garsas. Taip nutiko dėl labai didelės drėgmės, karščio poveikio. Kokias tris dienas kantriai grojau, derinau, kol suderinau. Skrabalai negali sušlapti, sušalti ar perkaisti, tai pakankamai trapus, lepus instrumentas, tad kitiems neleidžiu be priežiūros prie jo liestis“, – išbandymus svečioje šalyje prisiminė G. Baladinskas.

Grįžęs į Lietuvą vaikinas itin atsiskleidė pradėjęs groti pas mokytoją multiinstrumentalistą Gintarą Vilčiauską. Ėmė improvizuoti, bandyti įvairius muzikos žanrus. Didelę įtaką jam padarė ir marimbos mokytojas Ąžuolas Paulauskas, grojantis būgnais, klarnetu, pianinu bei dainuojantis. Ginui jis – muzikos pasaulio idealas Lietuvoje.

Meistro E. Impolio pagaminti skrabalai./KVK nuotr.

Naudodavo piemenys

Įdomu, kad skrabalą arba dar kitaip vadinamą barškalą, skambalą, tarškutį – iki XX a. piemenys rišdavo galvijams po kaklu, kad žinotų, kur ganosi. 1947 m. pagal Jono Švedo projektą P. Serva pagamino muzikos instrumentą – skrabalus. Iš pradžių jie turėjo 9 kaladėles, o dabar – keliskart daugiau. Skrabalais grojama ansambliuose, orkestruose arba solo pasirodymuose.

Nuo 2018 m. Ginas groja meistro iš Pakruojo Egidijaus Impolio pagamintais skrabalais, iki tol mokykloje muzikuodavo su 65 metus skaičiuojančiu instrumentu.

„Skrabalai mane užbūrė, nes tai labai daug paslapčių turintis instrumentas. Kai pirmą kartą juos paliečiau, pagalvojau, geras, jis skamba kitaip, nei tikėjausi. Pradėjau groti klasikinius kūrinius, vėliau ir populiariuosius, o tada ėmiau galvoti, ką dar galiu su skrabalais padaryti? Ėmiau improvizuoti”, – mena vaikinas.

Beje, Gino skrabalai per 15 minučių išsiardo, tad juos lengva transportuoti.

Skrabalininkas G. Baladinskas./KVK nuotr.

Grodamas jaučiasi laimingas

G. Baladinskas džiaugiasi galimybe populiarinti lietuvišką instrumentą, jis pastebi, kad Lietuvoje prieš kokį penkmetį skrabalininkus buvo galima suskaičiuoti ant rankų pirštų, jam pradėjus rodytis televizijos laidose, šventėse, kituose renginiuose – skrabalų populiarumas augo. Dabar pastebi gal dešimt kartų daugiau muzikantų.

„Laimingiausias jaučiuosi, kai pavyksta kūrinį atlikti taip, kaip jo autorius įsivaizduoja, tada jautiesi pasiekęs tikslą. Muzika – dalis mano esybės, tapatybės, tai sielos džiaugsmas. Muzika suteikia jausmą, kad kažką pasiekiau, įvykdžiau misiją“, – atviravo G. Baladinskas.

Ginas prasitarė, kad buvo momentas, kai rimtai svarstė ar dar gros skrabalais, buvo apnikusios abejonės. Tuomet sukilo didžiausia palaikymo komanda – tėvai.

„Tėvams Brigitai ir Romualdui esu labai dėkingas už palaikymą, visapusę paramą. Kai sunku jie padrąsina, motyvuoja. Aplinkiniai irgi labai palaiko, nes skrabalai asocijuojasi su lietuviškumu, tradicijų išsaugojimu“, – sakė G. Baladinskas.

G. Baladinskas./KVK nuotr.

Svajoja pagroti erdvėlaivyje

Šiuo metu KTU aviacijos inžineriją studijuojantis ir Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokykloje besimokantis Ginas Baladinskas planuoja tapti palydovų inžinieriumi arba astronautu. Kaunietis turi pašėlusią idėją – pagroti skrabalais Tarptautinėje kosminėje stotyje.

„Turiu „crazy“ idėją pagroti skrendančiame lėktuve arba Tarptautinėje kosminėje stotyje – būtų įspūdinga, kaip filme. Turbūt dar niekas negrojo su skrabalais ir lėktuve. Tikriausiai ir kosmose įmanoma“, – svarstė jis. Dar vienas Gino siekis – surengti skrabalų koncertą didelėje arenoje, galbūt „Žalgirio“.

Laisvu metu vaikinas spėja dalyvauti viduramžių riterių turnyruose ir šventėse, priklauso viduramžiai.lt komandai. Skaičiuoja, kad riterio apranga sveria apie 30 kg, panašiai kaip karinė ekipuotė, su kuria keliauja treniruotis į miškus. Kaip vaikinas pailsi? Žaidžia krepšinį, futbolą, biliardą, šachmatais ir džiaugiasi gyvenimu.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA