Tarptautinę architektų dieną, liepos 1-ąją, buvo išrinkti ir paskelbti konkurso „Architektūra: Kaunas 2023“ laureatai.
Su konkurso nugalėtojų ir kitų Kauno regiono architektų darbais jau galima susipažinti kasmetinėje Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Kauno skyriaus inicijuojamoje ekspozicijoje, kuri betarpiškam tyrinėjimui Vilniaus g. Kaune bus atvira visą mėnesį. Vienas seniausių tradicijų turinti paroda šiais jubiliejiniais metais pasitinkta išaugusi – joje taip pat galima išvysti dizaino produktus ir paslaugas.
Konkursinei parodai pristatytas Kauno regiono architektų realizacijas, projektus ir idėjas vertino LAS pirmininkė Rūta Leitanaitė, Kauno miesto savivaldybės Miesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Nerijus Valatkevičius ir architektas Audrius Ambrasas.
„Tris dešimtmečius skaičiuojanti kasmetinė liepos 1-osios Kauno regiono architektų darbų paroda turbūt yra pagrindinis veiksnys, kodėl Kaune ir aplink jį yra daug, įvairių, išskirtinai kokybiškos architektūros objektų. Šių metų paroda taip pat džiugino tiek ir puikiai realizuotų darbų gausa, tiek ir temų įvairove: solidūs viešieji, visuomeniniai objektai, subtilūs individualūs gyvenamieji namai, originalūs projektai, šmaikščios viešųjų erdvių idėjos, architektūrinės sklaidos ir edukacijos projektai, drąsios apleistų pastatų konversijos ir brandūs jaunųjų architektų darbai ir vizionieriški miesto naratyvai“, – teigė komisijos pirmininkas A. Ambrasas.
Jo nuomone, šios tradicinės parodos, patraukliai eksponuojamos mieste, atlieka ir plačiosios visuomenės architektūrinio švietimo vaidmenį – be užsakovų, suprantančių, kas yra gera architektūra, tokia ir neatsiras.
1. Geriausias gyvenamasis namas – Upėtakių g., Vilnius.
Architektai – E. Spūdys, A. Rimšelis, G. Natkevičius, UAB „Architektų biuras G. Natkevičius ir partneriai“.
2. Geriausias visuomeninės / komercinės paskirties pastatas – S. Dariaus ir S. Girėno stadionas, Perkūno al. 5, Kaunas.
Architektai – Gintaras Čepurna, Tomas Kuleša, Mantas Navalinskas, UAB „Archas“.
3. Geriausia konversija – Mokyklos pastato rekonstravimas ir paskirties keitimas į daugiabutį gyvenamąjį namą, Kęstučio g. 63, Prienai.
Architektai – Gustė Kančaitė, Tomas Petreikis, Gytautė Gružauskaitė-Kručkauskienė, Vitalija Gofmanaitė, UAB „Kančo studija“.
4. Geriausia viešoji erdvė – „Taikos dronai“, Akropolis, Kaunas.
Architektai – Linas Tuleikis, Kęstutis Vaikšnoras, Karolis Platakis, meninės floristikos kūrėja Aliūtė Funky Flower.
5. Už architektūros edukaciją ir sklaidą – paroda ir knyga ARNO FUNK[CIONALIZMAS] (1898–1957).
Autoriai – Marija Drėmaitė, Vika Pranaitytė, Linai Pranaitytė, Ieva Austinskaitė.
6. Už architektūros sklaidą ir edukaciją – Moder… Kas? Kauno modernizmas!
Projekto idėjos, knygų autorė – Eglė Januškienė, bendraautorės – Vika Pranaitytė-Bareckė, Ieva Stulpinaitė.
7. Geriausia architektūrinė koncepcija – „Dingęs Štetlas“, Žvejų g. 14, Šeduva.
Architektai – Rainer Mahlamäki, Ilkka Syrjakari, Petri Saarelainen, Augustas Audėjaitis, Martynas Martišius, Michail Železniak, Giedrė Lapinskaitė, Dmitrij Bogatyriov, Žilvinas Kliučius, Karolina Gunia; „LMA“ (Helsinkis, Suomija) ir „Studija2a“ (Kaunas, Lietuva).
8. Geriausia gyvenamojo namo koncepcija – Tnamas, Kaunas, Aleksotas, Hariso g.
Architektai – Darius Čiuta, Karolis Platakis, konstruktorius Nerijus Tuinyla.
9. Už kryptingą miesto plėtros strategiją „Už vizionierišką naratyvą“ – Anykščių kurortizacijos koncepcija.
Autorius – architektas Audrys Karalius.
10. Geriausias jaunojo architekto kūrinys – Gyvenamasis namas IN/JAN.
Architektai – Dovilė Bukauskaitė-Treikauskienė, Dominykas Klamatavičius.
Kasmet atsinaujinanti konkursinė paroda šiemet rengiama jau 30-ąjį kartą. Jos tikslas – suburti architektų bei miesto bendruomenę ir tokiu būdu sukurti diskusijų apie architektūrą platformą. Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus inicijuojama paroda pirmą kartą buvo suorganizuota 1993 m. tuomečio skyriaus pirmininko Algio Kančo.
Žymint brandų jubiliejų ekspozicija pasitinka didesniu tūriu ir prisijungti pakvietė dizaino lauko dalyvius – dviejų UNESCO Dizaino miestų Kauno ir Kortreiko (Belgija) inicijuotą parodą „Storiesof Design Innovation: fromKortrijk to Kaunas“ (projekto ir parodos kuratorė – Jūratė Tutlytė), kurioje pristatomi Lietuvos įmonių kartu su lietuvių ir belgų dizaineriais sukurti nauji produktai ir paslaugos.
Jungtinė paroda „Architektūra: Kaunas 2023” veikia liepos 1 – rugpjūčio 1 dienomis Vilniaus gatvėje Kaune.