Paroda „Mielas, Aleksandrai!“ kviečia prisiminti buvusį populiarų komunikavimo būdą - Kas vyksta Kaune

Paroda „Mielas, Aleksandrai!“ kviečia prisiminti buvusį populiarų komunikavimo būdą

delfi.lt / Miglė Miškeliūnaitė 2023/02/14 21:53
KMM nuotr. / „Kas vyksta Kaune“ montažas

Vasario 9 d. Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petraukų namuose atidaryta išskirtinė atvirukų ir atvirlaiškių paroda „Mielas, Aleksandrai!“. Parodoje pristatomi eksponatai iš kompozitoriaus, vargonininko, choro dirigento Aleksandro Kačanausko (1882-1959) kolekcijos. Parodos kuratorė Jurgita Ragaišienė ir koordinatorė Deimantė Kondrotaitė išskiria atvirukus ir atvirlaiškius kaip kadaise populiarų komunikavimo būdą, atliepusį modernėjančios visuomenės užmojus.

Atvirukų ir atvirlaiškių paroda / KMM nuotr.

– Kaip kilo idėja sukurti tokią parodą?

– Kauno miesto muziejaus fonduose saugoma virš 2000 atvirukų ir atvirlaiškių. Kiekvienas iš jų unikalus ir savaip vertingas. Tad natūralu, jog muziejininkams norėjosi parengti parodą filokartijos tema. Šioje parodoje eksponuojamus atvirukus bus galima apžiūrėti iš abiejų pusių ir matyti originalus, o ne eksponatų skaitmenines kopijas. Galbūt kitais metais šią parodą bus galima eksponuoti ir kitose įstaigose.

– Kodėl pasirinkote būtent šio praeityje žymaus žmogaus atvirukus? Tikiu, kad ir kiti Kaunui reikšmingi žmonės buvo sukaupę ne ką mažesnę kolekciją.

– M. ir K. Petrauskų skyriaus rinkinyje saugomi M. Petrausko, J. Gruodžio, A. Galaunienės , A. Kučingio ir kitų muzikų atvirlaiškiai. Tačiau kompozitoriaus A. Kačanausko albumas – lyg nedidelė atvirukų kolekcija, kurioje atsiskleidžia XX a. pirmosios pusės miestai ir jų sudėtinės dalys – architektūra, transportas. Albume saugomas ir medinis atvirukas.

– Kaip jie pateko į Jūsų rankas?

– Atvirukai buvo sukaupti paties kompozitoriaus ir sudėti į albumą. Kai kuriuos atvirukus kompozitorius įsigijo pats viešėdamas įvairiuose Europos miestuose, kiti jam buvo atsiųsti paštu nuo kolegų, draugų ir giminaičių. Patį albumą muziejui padovanojo kompozitoriaus dukra.

– Kiek yra atvirukų? Kokį laikotarpį jie apima?

– Kompozitoriaus A. Kačanausko albume yra 143 atvirukai, apimantys XX a. 1–6 dešimtmečius.

– Atvirukai priklauso kompozitoriui, Kauno reikšmingam asmeniui Aleksandrui Kačanauskui. Kaune, jo vardo muzikos mokykloje, taip pat yra A. Kačanausko memorialinis kambarys su daugeliu kompozitoriaus daiktų. Galbūt teko bendradarbiauti su šia įstaiga, kad atvirukų kolekcija būtų gausesnė?

– Taip, mes bendradarbiaujame su A. Kačanausko vardo muzikos mokykla, tad ten galima rasti iš Kauno miesto muziejaus fondų paskolintų eksponatų. Kalbant apie filokartiją – ne, iš jų nesame gavę eksponatų.

– Atvirukų, atvirlaiškių siuntimas dažnai asocijuojasi su praėjusiais laikais. Ši mada nebėra tokia aktuali. Ar šiuo renginiu norite priminti apie atvirukus, kaip kadaise buvusį ypatingo dėmesio ženklą?

– Ne tik. Tai buvo naujas komunikavimo būdas, atliepiantis modernėjančios visuomenės užmojus. Ilgainiui atvirukas tapo istoriniu, kultūriniu tarpusavio ryšius atspindinčiu ženklu.

Kiek teko domėtis, šiuo metu populiarėja vadinamieji atvirlaiškių mainai, kuriais susidomi vis daugiau žmonių. Tikimės, kad ši paroda paskatins žmones prisiminti šį primirštą komunikavimo būdą. O gal net nustebinti artimuosius ir nusiųsti jiems atvirlaiškį.

– Parodos pavadinimas yra „Mielas, Aleksandrai!“. Kaip suprantu, tai vieno iš atvirlaiškių citata? Kas jį parašė?

– Taip, pavadinimas kilo perskaičius atvirlaiškį, kuris buvo išsiųstas iš Rygos 1907 m. Deja, siuntėjas neidentifikuotas.

– Kokios temos dažniausiai vyravo atvirlaiškiuose?

– Atvirlaiškiuose žmonės rašydavo trumpus linkėjimus švenčių proga, pasidalindavo įspūdžiais iš vietovės, kurioje tuo metu buvo, pasidalindavo rūpesčiais ar kilusiomis idėjomis, brūkšteldavo keletą žodelių, primindami apie save.

Ant vieno atvirlaiškio yra net pirkinių sąrašas, kuriame prašoma nupirkti lašinių, batono, varškės ir kitų produktų bei išvirti manų košės, kotletų, buljono. Temos buvo išties labai įvairios.

– Iš kokio tolimiausio kampelio bus galima išvysti atviruką/atvirlaiškį Jūsų parodoje?

– Šioje parodoje lankytojas išvys atvirlaiškius, siųstus iš Vokietijos, Italijos, Lenkijos, Latvijos ir kitų Europos šalių. Tolimiausias kampelis, iš kurio A. Kačanauskas gavo atvirlaiškį, turbūt būtų iš Romos. Jį atsiuntė operos solistė Veronika Podėnaitė su trumpu įrašu „Linkėjimai iš Rymo“.

Paroda veiks iki 2023 m. gruodžio 22 d. M. ir K. Petrauskų namuose, memorialiniame bute. Parodos lankymas – su muziejaus bilietu.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA