Naktinį Kauną fiksavęs A. Čiukšys: miestas sparčiai keičiasi - Kas vyksta Kaune

Naktinį Kauną fiksavęs A. Čiukšys: miestas sparčiai keičiasi

Žvilgsnis į Žaliakalnio medinukus nuo Pelėdų kalno./ A. Čiukšio nuotr.

Fotografas ir architektas Arvydas Čiukšys penktadienį Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje atidarė parodą „never sleeps“, kurioje užfiksuotas naktinis miestas. Tai antroji paroda iš serijos „Pasivaikščiojimai po Kauną“, trilogiją užbaigs paroda apie medinę Kauno architektūrą.

Dokumentuoja Kauną

A. Čiukšys Kauną fotografuoja jau ketverius metus. 2019 m. pristatė pirmąją ciklo „Pasivaikščiojimai po Kauną“ to paties pavadinimo parodą. Menininkas atviravo, kad jam patinka dokumentuoti Kauną pasitelkiant architektūrą, nes ir vaizdus galvoje jam tarsi sudėlioja architektūrinis matymas, linijos, šviesa. A. Čiukšio nuotraukos – lyg mažieji Kauno pasakojimai su savo slėpiniu.

„Man svarbu dokumentuoti miestą. Didelį įspūdį paliko Zenono Bulgakovo paroda „Alytaus metraštininkas“, kur irgi naudotas dokumentavimas. Ten užfiksuotos Alytaus centro ir senamiesčio gatvelės, šalia miesto išlikusios sodybos. Tai dirbtinai sukurtas miestas, o jo žmonės veržiasi į gyvūnų teritoriją, ten stato savo namus, kiti žmonės išvaromi iš senųjų trobelių ir dedami į „dėžutes“. (…) Dokumentuoti miestą svarbu ir dėl ateities kartų, kad neužmirštume kas buvome ir kas esame“, – tikino A. Čiukšys.

Nuostabus dailininko Antano Žmuidzinavičiaus sodelis, kuriame dieną dažniausiai fotografuojasi vestuvių dalyviai, o vakarais veiksmas nurimsta, gali sėdėti ir svajoti vienumoje./ A. Čiukšio nuotr.

Nesimiegant vaikščiodavo po miestą

Per karantiną kauniečiui dažnai nesimiegodavo, tad pasiėmęs fotoaparatą jis išeidavo į naktinį miestą pasivaikščioti. Įsitikino, kad tamsoje geriausiai atsiskleidžia šviesa.

„Naktis. Gatvių žibintai, rusenančios šviesos languose, antenos, elektros stulpai, automobiliai – naktinio miesto pagrindiniai veikėjai. Tai mano sapnas nemiegant“, – parodą pristatė A. Čiukšys.

Daugiausiai vienu metu naktį fotografas yra nuėjęs 25 kilometrus. Iš viso per kelerius metus padarė apie 150 naktinių kadrų, o parodai atrinko 14 labiausiai patikusių. Parodoje „never sleeps“ figūruoja Žaliakalnio, Naujamiesčio vaizdai.

Parodos atidarymas./ KAVB nuotr.

Nelieka nepastebėtas

Fotografuodamas naktį vyras nelieka nepastebėtas, ypač sukrunta greičio pedalą mėgstantys paspausti vairuotojai. „Žmonės važiuodami pro mane prilėtina greitį, nes aš fotografuoju su trikoju, vairuotojai tikriausiai pagalvoja, kad čia stovi policija ir skanuoja greitį“, – su šypsena kalbėjo pašnekovas.

Ne itin jauku jam būdavo fiksuoti stoties rajoną, nes prieidavo pakalbinti „įdomūs“ žmonės.

„Teiraudavosi, ką čia darau, kam tas „baisybes“ fotografuoju. Atsakydavau, kad grožį palieku fiksuoti jiems“, – mena A. Čiukšys.

Šviesiu paros metu besižvalgant fotografavimo vietų, jis sulaukdavo namų savininkų dėmesio, jie išeidavo į kiemą, būdavo nusiteikę, kad sulaukė svečių iš Kultūros paveldo departamento. „Draugiškai atsakydavau, kad tiesiog fotografuoju jų gražų namą, o jie su džiaugsmu leisdavo“, – susitikimų patirtimi dalinosi fotografas.

Jauki žiema Kaune./ A. Čiukšio nuotr.

Miestas sparčiai keičiasi

Fiksuodamas miestą, fotografas pastebi kaip sparčiai kinta Kaunas, nyksta istorija.

„Dar spėjau nufotografuoti Žaliakalnio viaduką per Žemaičių gatvę virš P. Kalpoko gatvės. Po rekonstrukcijos jis stipriai pasikeitė. Vienoje nuotraukoje užfiksuota sena pašto dėžutė, berods, jos jau nebėra – dabar mažai kas rašo laiškus. (…) Per ketverius fotografavimo metus pastebiu kaip kinta miestas. Nebematau mediniuose namuose apvalių langų, juos pakeičia kvadratiniai. Kai kurių pastatų išvis nebeliko, vyksta statybos – atsiras dar vienas nuobodus namas“, – atkreipė dėmesį fotografas A. Čiukšys.

Kaunietis viliasi, kad jo nuotraukos bus vertingos ir po 20-30 metų, juk kiekviena jų pasakoja savo istoriją ir įamžina miesto kismą.

Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (K. Donelaičio g. 8, III a.) paroda „never sleeps“ bus eksponuojama rugsėjo 23–spalio 7 d.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA