Lenkijos sostinėje penktadienį prasidėjusiame forume dėl Europos ateities tarp dviejų šimtų dalyvių savo poziciją klimato kaitos, aplinkos ir sveikatos klausimais pateikia ir 3 Lietuvos piliečiai. Tiesa, Varšuvoje jie fiziškai nedalyvauja forume, tačiau pasisako internetu rengiamose diskusijose. Iš viso per keletą anksčiau vykusių diskusijų Bendrijos piliečiai jau pateikė virš 12 tūkst. idėjų – iš jų bus atrinktos ir numatomos įgyvendinti tos, kurios sulauks daugiausia pritarimo.
Lietuvių ir kitų kelių šimtų Europos Sąjungos piliečių nuomonės, kokia turėtų būti Bendrijos politika svarbiausiais klausimais, bus įtrauktos į šįmet rengiamos baigiamosios konferencijos darbotvarkę, kurioje piliečių išsakytas mintis dar aptars ir ataskaitą patvirtins Europos Parlamentas, Europos Komisija ir ES Taryba.
Aktualūs Europos klausimai, tokie kaip ekonomika, socialinis gyvenimas, švietimas, kultūra, ES demokratijos, vertybės, teisės viršenybė, jau aptarti piliečių forumuose Dubline, Airijoje, ir Florencijoje, Italijoje.
Varšuvoje jau prasidėjo diskusijos minėtomis klimato kaitos, aplinkos, sveikatos temomis, kurios bus apibendrintos sekmadienį pasibaigsiančio forumo metu. Taip pat sausio viduryje piliečiai ES vaidmenį pasaulyje ir migracijos klausimus aptars Mastrichte, Nyderlanduose vyksiančiame forume.
Pavasarį paaiškės, kas bus įgyvendinama
Keturi forumai, kurių kiekviename dalyvauja po 200 piliečių – jie atspindi ES demografinę ir socialinę įvairovę, nuo 2021 m. rugsėjo mėn. iki 2022 m. sausio mėn. svarsto ir teikia rekomendacijas dėl būsimos Europos krypties. Bent trečdalis kiekvieno forumo dalyvių yra jaunesni nei 25 metų asmenys.
Dalyvaujančius piliečius atsitiktine tvarka atrinko nepriklausomas apklausas rengianti bendrovė pagal šiuos kriterijus: geografinę kilmę (pilietybę, miesto ar kaimo vietovę), lytį, amžių, socioekonomines aplinkybes ir išsilavinimo lygį.
Europos piliečių forumai yra pagrindinis EP, ES Tarybos ir EK organizuojamos konferencijos elementas. Tikimasi, kad ne vėliau kaip šį pavasarį konferencijoje bus susitarta dėl išvadų ir pateiktos gairės dėl Europos ateities – bus patvirtinta ataskaita.
Įžvelgia sveikos mitybos pamokų poreikį
Varšuvoje trijų dienų programa yra suskirstyta į darbo grupių posėdžius ir plenarines sesijas. Iš forume dalyvaujančių ES piliečių yra sudaromos dalyvių darbo grupės pagal konkrečias temas, dalyviai iš pradžių savo mažesniame rate konkrečioje srityje aptaria siūlymus ES, o tuomet visi dalyviai dalyvauja plenarinėse sesijose, kur aptaria siūlymus / išvadas plačiau; tuomet vyksta kitos darbo grupės kita tema, vėl organizuojamos plenarinės sesijos ir taip dirbama visą savaitgalį. Kartu su piliečiais dalyvauja ir aptariamų sričių ekspertai, kurie pataria / padeda piliečiams susigaudyti skirtingose temose.
Piliečių forumuose Varšuvoje aptariami patys įvairiausi pasiūlymai dėl klimato kaitos, aplinkos, sveikatos. Pavyzdžiui, ES piliečiai diskutuoja dėl galimybių mokyklose mokinius edukuoti apie sveiką mitybą, organizuoti tokio maisto gamybos pamokas ir mokyti, kaip ruošti sveiką maistą, paliekant kuo mažiau atliekų.
Taip pat siūloma Bendrijos šalims subsidijuoti mokomųjų daržų prie mokyklų įrengimą, kuriuose moksleiviai galėtų auginti daržoves, uogas, vaisius ir iš jų ruošti sveiką maistą. Mokyklose, kalbant apie sveikatos stiprinimą, siūloma organizuoti važiavimo dviračiu pamokas.
Siūlo miestų centrus atiduoti pėstiesiems
Aptariamos galimybės ES šalyse įvesti maisto produktų žymėjimą: „sveikas maistas“, „nesveikas maistas“. Pateikiamas Vokietijos pavyzdys, kur yra trijų spalvų žymos, signalizuojančios apie maisto palankumą sveikatai. Siūloma ES lygiu sukurti aiškius bendrus standartus dėl sveiko ir nesveiko maisto žymėjimo. Nesveikų produktų gamintojams turėtų būti nustatyti didesni mokesčiai. Bendrą „žalias“ žymėjimo sistemą siūloma taikyti ir nemaisto produktams, taip pat transportui, pastatams.
Forume diskutuojantis kėdainietis Valdas Džiugelis mano, jog Bendrijoje būtina daugiau dėmesio skirti sveiko gyvenimo būdo propagavimui, tam užtikrinant reikiamą finansavimą. „Reikia inforuoti moksleivius, kas yra sveika, kas nesveika. Būtina daugiau kalbėti apie judėjimo teigiamą įtaką sveikatai“, – teigia lietuvis.
Forume siūloma skatinti šalis, jog miestų centrai būtų skirti tik pėstiesiems, taip pat būtų kuo daugiau pėsčiųjų zonų ir kituose rajonuose, o miestuose būtų sodinami medžiai, kuriamos žaliosios zonos. Diskutuojama apie aplinkos apsaugos pamokų organizavimą mokyklose kartu su praktiniais užsiėmimais.
Benamiams ir imigrantams – visa būtinoji priežiūra
ES piliečiai siūlo įpareigoti nutraukti elektros energijos, kuriai pagaminti naudojama anglis, gamybą. Įdomus faktas, jog tokių įmonių ne viena yra toje pačioje Lenkijoje, kur ir vyksta forumas. Siūloma investuoti į energijos išgavimo iš vandenilio tyrimus, kad jis galėtų būti naudojamas kaip alternatyvus energijos šaltinis.
Skatinama ieškoti būdų, kaip sumažinti prekių importą iš Kinijos ir JAV, pavydžiui, nustatant aukštesius kokybės standartus. Manoma, kad ES turėtų sugriežtinti įstatymus, reglamentuojančius lėktuvų ir kruizinių laivų veiklą, o pastarųjų energijos šaltinius pakeisti į mažiau taršius – nenaudoti iškastinio kuro.
Tarp įdomių pasiūlymų paminėtinas moterų higienos priemonių apmokestinimo klausimas – šioms prekėms siūloma netaikyti PVM. Taip pat yra pasiūlymas užtikrinti, finansuoti benamių ir imigrantų būtinąją medicininę priežiūrą.