Vyriausybė svarsto įtvirtinti ligoninių lovų užimtumo rodiklį, kada ribojimai galimybių paso (gpaso) neturintiems žmonėms būtų panaikinti arba sušvelninti.
Taip pat Ministrų kabinetas ketina priimti tam tikras korekcijas, susijusias su „gpaso” taikymu vaikams nuo 12 metų.
Tai numatyta praėjusią savaitę registruotuose siūlymuose keisti Vyriausybės nutarimą dėl ekstremalios situacijos.
Kriterijai ribojimų švelninimui
Projekte numatyta, kad Vyriausybė, atsižvelgdama į epidemiologinę situaciją, įvestas priemones „panaikina arba pakeičia švelnesnėmis priemonėmis“, kai per kalendorinę savaitę ligoninėse nėra gydoma daugiau nei 300 koronavirusu sergančių pacientų.
„Mes turime turėti tokį rodiklį. Mes kalbame tik apie aktyvaus gydymo lovas, išskyrus reanimaciją. Tai bendras užimtų lovų skaičius gali būti kiek didesnis“, – BNS pirmadienį sakė sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.
Pasak jos, šis klausimas bus svarstomas trečiadienį Vyriausybės posėdyje.
„Manau, kad yra išdiskutuotas šis klausimas, seniai buvo noras turėti rodiklį, jog „gpaso” nebereikėtų“, – sakė ji.
Dokumente taip pat siūloma, jog „gpaso” įvedimas būtų siejamas su minėtuoju rodikliu. Šios priemonės Vyriausybė galėtų imtis, kai per savaitę ligoninių lovų užimtumas viršija 300.
Pirmadienio Statistikos departamento duomenimis, nuo koronaviruso ligoninėse gydomi 1336 pacientai.
300 užimtų lovų riba pasiekta rugpjūčio pradžioje, nuo tada šis skaičius ėmė augti, o vėl mažėti pradėjo lapkričio pradžioje, pasiekus beveik 2 tūkst. gydomų pacientų piką.
Sveikatos apsaugos viceministrės teigimu, kriterijuose numatytą lovų užimtumo rodiklį Lietuvą turėtų pasiekti pavasarį, tačiau ji pabrėžia, kad situaciją gali apsunkinti susirūpinimą kelianti omikron atmaina.
„Gpaso” korekcijos
Vyriausybė yra priėmusi sprendimą nuo gruodžio 28 dienos iš vaikų nuo 12 metų, norinčių užsiimti tam tikromis veiklomis ar lankytis prekybos centruose, reikalauti „gpaso”.
Tačiau dabar siūloma siūloma kiek pakoreguoti šią tvarką: projekte numatyta, kad galimybių būtų taikomas nuo 12 metų ir dviejų mėnesių, taip sudarant sąlygas spėti pasiskiepyti vaikams, kurie 12 metų sulauks įsigaliojant tvarkai.
„Pereinamasis laikotarpis buvo numatytas ir įvedant „gpasą”, tad jis reikalingas ir šiuo atveju, kad tėvai su vaikais galėtų apsispręsti ir priimti vienokį ar kitokį sprendimą“, – aiškino A. Bilotienė-Motiejūnienė.
Ji pridūrė, kad daugiau siūlymų, susijusių su ekstremalia situacija, Vyriausybė trečiadienį neturėtų svarstyti.
Dėl sprendimo įvesti „gpasą” nuo 12 metų piktinasi dalis tėvų, prie Vyriausybės ir Prezidentūros jie periodiškai rengė basų kojų akcijas.
Dabar „gpaso” reikia vaikams nuo 16 metų. Jis išduodamas paskiepytiems, persirgusiems ar besitestuojantiems žmonės. Jo neturintieji negali patekti į daugumą prekybos, pramogų vietų.