„Help-Portrait“ akcija Kaune: neskirstykite žmonių – Kas vyksta Kaune

„Help-Portrait“ akcija Kaune: neskirstykite žmonių

„Help-Portrait“ akcija negalią turinčiųjų centre „Korys“./ D. Kaminsko ir E. Savickaitės-Aranauskės nuotr.

Pirmąjį gruodžio šeštadienį įvairiose šalyse vyko socialinė akcija „Help-Portrait“, kurios metu profesionalūs fotografai dovanojo portretus negalintiems jų įsigyti bei patiriantiems socialinę atskirtį žmonėms. Ž. Šančiuose gyvenančio fotografo Jono Danielevičiaus komanda 40 portretų padovanojo negalią turinčių asmenų centro „Korys“ lankytojams.

Akcija „Help-Portrait“ „Koryje“ vyko pirmadienį – keliomis dienomis vėliau.

J. Danielevičius kuravo kelis pradedančiuosius fotografus: Dalių Kaminską ir Editą Savickaitę-Aranauskę, kurie fotografavo portretus, ir Dainių Širvaitį, fiksavusį procesą iš šalies. Kirpėjai ir vizažistai dėl pandemijos šįmet neprisijungė. Akcija – neatlygintina.

Atsakingai ruošėsi

Negalią turinčių asmenų centro „Korys“ socialinė darbuotoja Dainė Rinkevičiūtė pasakojo, kad gruodžio 6-osios portretų akcijoje dalyvavo 40 dalyvių, kurių amžius 21-60 metų. Akcijai dalyviai ruošėsi stropiai: darė šukuosenas, makiažą, specialiai pirko drabužius, repetavo pozas. Netrūko jaudulio, nors „Help-Portrait“ akcija čia vyko jau ne pirmą kartą.

„Dalyviai laukia šios akcijos su nekantrumu, ji suteikia daug džiaugsmo: visi ruošiasi, puošiasi. Kartu vyksta socializacija, mažiname atotrūkį tarp negalią turinčių žmonių ir jos neturinčiųjų“, – atkreipė dėmesį D. Rinkevičiūtė.

Dalyviai galėjo rinktis fotografuotis po vieną ar su draugu, taip pat daryta bendra grupės nuotrauka. Atspausdintus, išryškintus ir įrėmintus portretus dalyviai gavo antradienį. Pasak įstaigos darbuotojos, popierines nuotraukas dalyviai itin brangina – saugo jas albumuose, atėjus svečiams kviečia pažiūrėti, dalinasi prisiminimais.

Fotosesija kitaip

Jau 10 metų „Help-Portrait“ akcijoje dalyvaujantis fotografas Jonas Danielevičius atviravo, kad „pagauti momentą“ buvo iššūkis. „Reikia būti nuoširdžiam ir užmegzti individualų ryšį, nepasakysi: atsisėsk, pasisuk, pažiūrėk į kairę ar į dešinę, nes kai kurie dalyviai sunkiau valdo kūną, turi intelekto negalią. Truputis išradingumo ir viskas ėjosi puikiai“, – sakė J. Danielevičius.

Nors popierinės nuotraukos praranda populiarumą, fotografas atkreipė dėmesį, kad po 5, 10 ar 20 m. bus tikrai smagu pažiūrėti ir palyginti kaip tuomet atrodei, gal ir vaikams ar anūkams bus įdomu pasmalsauti.

„Telefonu darytas nuotraukas juk neskubame išryškinti, o kartais net ir panaikiname. Portretai – individuali žmogaus, šeimos, giminės istorija“, – susimąstyti siūlė fotografas.

Šįmet J. Danielevičius su komanda „Help-Portrait“ akciją vykdė trijose įstaigose: Lietuvos raudonojo kryžiaus skyriuje Vilkaviškyje, Kauno Panemunės globos namuose ir negalią turinčių žmonių centre „Korys“.

„2009 m. grįžęs po emigracijos Amerikoje įsitraukiau į gerų darbų darymą, iš pradžių čia pat, Ž. Šančiuose. Nemažai mano veiklos ir dabar yra neatlygintina. Jaučiu didžiulį džiaugsmą širdy! Fotografų bendruomenę raginu prisijungti prie panašių akcijų, juk ne viskas pinigais matuojama“, – teigė jis.

Ragina neskirstyti žmonių

Kalbinti akcijos dalyviai siūlė atkreipti dėmesį į žmonių skirstymą, kuris dar gajus visuomenėje ir sukelia nemalonių patirčių.

„Korio“ lankytojas Virgis pozuoti į fotosesiją atėjo užsirišęs „Žalgirio“ krepšinio komandą palaikantį šaliką ir užsidėjęs trispalvį sirgaliaus peruką, mat yra šios komandos gerbėjas, stebi rungtynes. Jis pasakojo, kad fotosesijos aprangą apgalvojo iš anksto, pasitreniravo ir galimas pozas.

„Džiaugiuosi dalyvaudamas akcijoje, laukiu rezultato“, – nedaugžodžiavo jis.

Kita akcijos dalyvė Vilma prasitarė, kad fotosesijose dalyvauja gan dažnai, prieš objektyvą stovėti jai patinka.

„Help-Portrait“ fotosesijai ji specialiai nusipirko tuniką su kalėdine simbolika, pasidarė šukuoseną.

„Galbūt ši akcija prisidės prie tolerancijos. Dažnas sužinojęs, kad žmogus turi negalią – ne itin nori draugauti. Aš pati niekada neatstumiu kitų. Neskirstykime žmonių!“, – ragino akcijos dalyvė Vilma, o akcijos momentus iš šono fiksavęs fotografas D. Širvaitis pridūrė: „Ir neatstumkime vieni kitų.“

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA