Kauno rajone atidarytas vienas moderniausių darželių regione – Kas vyksta Kaune

Kauno rajone atidarytas vienas moderniausių darželių regione

Lopšelio-darželio
R. Tenio nuotr.

Trečiadienį vaikų klegesys ir sveikinimo kalbos aidėjo Jonučiuose, Garliavos apylinkių seniūnijoje. Čia atidarytas naujutėlaitis virš 200 vaikų talpinantis darželis, kurio projektas įgyvendintas remiantis viešojo ir privataus sektorių partnerystės modeliu. Nors eilėse į Kauno rajono darželius tebelaukia keli šimtai vaikų, mero Valerijaus Makūno teigimu, vietų stygiaus problema praktiškai išspręsta.

Jonučių II kaime esančioje Slėnio gatvėje šiandien atidarytame 2 tūkst. kv. m ploto lopšelyje-darželyje „Uosiukas“ įrengta 12 darželinukų grupių, jas galės lankyti 206 vaikai. Anot Kauno rajono savivaldybės, bendrovės „Aidrūna“ pastatytas darželis yra viena moderniausių tokio tipo įstaigų Kauno regione.

Darželio direktorę Vilmą Vitkauskienę atidarymo renginyje sveikino medinį kryžių įteikęs ir patalpas pašventinęs klebonas Gintaras Urbštas, statybininkai atidavė simbolinį raktą, o V. Makūnas dovanojo išmaniuosius ekranus. „Uosiukas“ kaip juridinis asmuo oficialiai pradėjo veikti vos prieš penkias dienas, bet grupėse jau dūzgia mažieji Kauno rajono gyventojai.

Specialiame kambaryje mankštins jusles

Darželyje įrengtas multisensorinis kambarys, kuriame įvairūs pojūčiai – rega, klausa, uoslė, lytėjimas – mankštinami vienu metu. Pritemdyta erdvė su skirtingais stimulais skirta ne tik atsipalaiduoti, procedūros tinka specialiųjų poreikių turintiems vaikams, kurie yra perdėtai judrūs, turi susilpnėjusią klausą arba regą.

Permatomų kamuoliukų pripildytas baseinas suteikia saugumo jausmą, stiprina pasitikėjimą, kitus socialinius ir emocinius įgūdžius. Kambaryje yra vibruojantis bei formas keičiantis burbulų vamzdis, kiti įrenginiai kviečia tyrinėti, atitrūkti nuo kasdienės rutinos.

„Sukurta aplinka padeda gerinti psichinę sveikatą: vaikui sudaromos galimybės pačiam susitvarkyti su iššūkiais, nusiraminti. Kambaryje galima ir nieko neveikti – tiesiog gulėti šviesos baseine ir mėgautis garsais, kvapais, vaizdais“, – apie išties aromatingą erdvę kalbėjo Kauno rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Asta Simanauskienė.

Vietų trūkumą sprendžia įvairiai

V. Makūnas žurnalistams trečiadienį sakė, kad naujasis darželis ir apskritai ikimokyklinis ugdymas, išskyrus pedagogus, Kauno rajone išlaikomi savivaldybės ir ministerijos lėšomis. „Uosiuke“ paslaugos bus teikiamos nuomos pagrindais, meras patikino, kad pinigų tam užteks, o labiausiai džiaugėsi darželyje sukurtomis per 50 darbo vietų, iš kurių 25 – pedagogų.

„Mes turime darželių problemą, nes Kauno rajonas yra augantis rajonas ir pats jauniausias Lietuvoje, čia kasmet gimsta virš tūkstančio vaikų, todėl ankstyvojo ugdymo poreikio sąlygos mums yra iššūkis. Bet noriu pasidžiaugti, kad per paskutinius metus šią problemą baigiame išspręsti ir ją sprendžiame labai įvairiai.

Tai ir šeimos darželių atsiradimas Pakaunėje, socialiai atsakingo modelio įtraukimas ir darbo vietų kūrimas. Tai yra inovatyvus projektas. Kita vertus, Kauno rajone atsiradę moduliniai darželiai mums iš esmės šią problemą leido spręsti greičiau. Tokie darželiai Domeikavos seniūnijoje, Užliedžiuose, Akademijoje, Garliavoje ir kitose vietoje sudarė sąlygas ankstyvajam ugdymui“, – apie valdžios pastangas sutalpinti visus darželinukus kalbėjo V. Makūnas.

Paskelbus, kad tam tikrose vietose Kauno rajonui reikalingos erdvės vaikų ugdymui, atsiliepia verslas, kuris, pažymėjo meras, jau pastatė keletą pastatų, pritaikytų švietimui. Pirmasis darželis kartu su verslininkais 2016 m. pastatytas Giraitėje, pernai Domeikavos Suopių kvartale iškilo „Luknė“, šių metų rugsėjį įkurtuves naujame pastate šventė Noreikiškių „Smalsutis“.

Laukia apie 300 vaikų

V. Makūno duomenimis, šiuo metu patekti į Kauno rajono darželius tebelaukia apie 300 vaikų, tačiau eilių esą jau nėra Akademijoje, Ringauduose, tokios eilės baigiasi Garliavoje, o į Užliedžių seniūniją kreipiamos investicijos artimiausiu metu išspręs bėdą ir ten.

„Mes toliau esame nusiteikę investuoti į švietimą. Didelė problema galbūt yra tai, kad kartais tėveliai nedeklaruoja gyvenamosios vietos ir paskutinę akimirką bando kreiptis dėl ugdymo įstaigos. Dedame visas pastangas idant įgyvendintume ne 4-5 metų amžiaus vaikų ugdymo būtinybę – tai jau padarėme. Šiandien mūsų tikslas į ikimokyklinį ugdymą įtraukti visus 1,5-5 metų amžiaus vaikus, kad jie kaip įmanoma geriau paruošti ateitų į mokyklas“, – švietimo svarbą darželiuose pabrėžė meras.

Komentuodamas Kauno miesto sprendimą drastiškai pabranginti darželius kitose savivaldybėse gyvenantiems vaikams, V. Makūnas tvirtino, kad tose ugdymo įstaigose, kur yra laisvų vietų, paslaugą turi gauti visi Lietuvos gyventojai. Miesto žingsnis, mero nuomone, prasilenkė su įstatymais, tuo metu rajonas nusiteikęs spręsti ugdymo iššūkius nekreipdamas dėmesio į Kauno sprendimus.

„Ateitis parodys, kad tėvai turi turėti galimybę rinktis arčiausiai gyvenamosios vietos esančią įstaigą ir ten leisti vaikus, nes tie vaikai yra Lietuvos vaikai“, – įsitikinęs Kauno rajono meras.

Su verslu dirbti sekasi

Kaip išplatintame pranešime vardija Kauno rajono savivaldybė, ateinančiais metais į renovuotas ir praplėstas patalpas įžengs Zapyškio ir Neveronių darželių vaikai, tęsiama Ramučių daugiafunkcio centro rekonstrukcija.

Pagal viešojo ir privataus sektorių partnerystės modelį 2022 m. rugsėjį darželių grupės bus įkurtos Mastaičių ir Kačerginės daugiafunkciuose centruose, taip pat rengiami Piliuonos, Girionių, Kulautuvos, Raudondvario „Riešutėlio“ ir Karmėlavos „Žilvičio“ atnaujinimo projektai. Giraitėje duris atvers dar vienas privačių investuotojų pastatytas darželis.

Centrinė projektų valdymo agentūra nurodo, kad viešojo ir privataus sektorių partnerystė apibrėžiama LR investicijų įstatyme.

Tai yra valstybės arba savivaldybės institucijos ir privataus subjekto bendradarbiavimo būdai, kuriais institucija perduoda jos funkcijoms priskirtą veiklą privačiam subjektui, o subjektas savo ruožtu investuoja į šią veiklą ir jai vykdyti reikalingą turtą, už tai gaudamas įstatymų nustatytą atlyginimą.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA