Kas lemia naminių paukščių ir kiaulių sveikatingumą ir kaip jį užtikrinti? – Kas vyksta Kaune

Kas lemia naminių paukščių ir kiaulių sveikatingumą ir kaip jį užtikrinti?

Asociatyvi / Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nuotr.

Auginant naminius paukščius ar kiaules, svarbu užtikrinti jų sveikatingumą, nes nuo to priklauso ir mėsos kokybė. Šių gyvūnų auginimo sėkmę lemia sveikas virškinamasis traktas ir bendra imuninė sistema, kuri palaiko sveikatą bei užkerta kelią ligoms. Apie tai, kas turi įtakos paukščių ir kiaulių sveikatai bei kaip ją stiprinti, patarimais dalijasi veterinarijos gydytoja, „Kauno grūdų“ veterinarinės farmacijos atstovė Vilma Chorūnaitė.

Veikia stresas

Kaip pažymi V. Chorūnaitė, naminių paukščių ir kiaulių virškinamojo trakto ligoms dažniausiai įtakos turi ne tik virusai ar įvairiausios bakterijos, bet ir stresas.

„Stresas – daugumos ligų viena iš priežasčių. Jau nuo pat pirmų gyvenimo dienų naminius paukščius ar mažus paršelius gali paveikti aplinkos veiksniai, tokie kaip pasikeitusi oro temperatūra, triukšmas, pasikeitęs pašaras ar kita. Tai jiems sukelia stresą, dėl kurio sutrinka imuninė sistema, kuri ir yra atsakinga už dauguma organizmo pagrindinių funkcijų“, – sako V. Chorūnaitė.

Kaip pavyzdį ji pateikia paršelių atjunkymą, kurio metu jaunas organizmas su dar nesusiformavusiu virškinamuoju traktu būna labai stipriai paveiktas streso. Virškinamajame trakte pasikeičia virškinimui skirta mikroflora, dėl ko prasideda paršiukų viduriavimas. Dėl to sumažėja imuninė sistema ir atveria kelius virusams arba mikrobams patekti į organizmą ir iššaukti įvairias ligas. Sąnarių ligos, plaučių uždegimai, staigus gaišimas ir kt. Atjunkymo metu patiriamas stresas taip pat veikia ir veršelius bei kumeliukus.

„Kauno grūdų“ atstovė pažymi, kad svarbu stengtis kiek įmanoma pašalinti gyvūnams stresą sukeliančius dirgiklius. Palaikyti tinkamą paukštidžių ar tvartų temperatūrą, kad į juos patektų natūralios šviesos, pasirūpinti, kad netrūktų pašaro ir švaraus vandens, svarbus ir kokybiškas kraikas, kalbant bendrai – turi būti užtikrintos kuo geresnės augimo sąlygos, kuo mažiau besiskiriančios nuo natūralių aplinkos sąlygų. Jei ir vykdomi kokie nors auginimo pokyčiai, jie turi būti kuo švelnesni, prie jų reiktų pereiti palaipsniui.

Vilma Chorūnaitė / Organizatorių nuotr.

Svarbus pašaras

Labai didelę reikšmę gyvulių imuninei sistemai bei jų virškinamajam traktui turi pašaras ir jo maistingumas.

„Svarbu kokybiškas pilnavertis pašaras, kuris patenkintų visus gyvūnų fiziologinius poreikius, būtų subalansuotas pagal gyvulių rūšį ir amžių. Kartu su pašarais gyvūnas turi gauti tiek ir tokių maisto medžiagų, kurios užtikrintų tinkamą balansą virškinamajame trakte tarp patogeninių ir nepatogeninių bakterijų. Tai lemia imuninės sistemos greitą ir tinkamą atsaką į aplinkos stresinius veiksnius“, – atkreipia dėmesį veterinarijos gydytoja V. Chorūnaitė.

Kaip ji pažymi, esant stresinėms situacijoms, vien pašaro neužtenka, norint užtikrinti paukščių ir kiaulių geras organizmų funkcijas ir turėti subalansuotą virškinamąjį traktą. Papildomai rekomenduojama naudoti natūralius priedus. Ypatingai jauno gyvūno sveikam organizmui palaikyti reikalingi probiotikai, atsakingi už žarnyno gerąsias bakterijas ir gerinantys virškinamojo trakto mikrobiologinį balansą.

Taip pat ne ką mažiau svarbūs ir prebiotikai, kitaip vadinami oligosacharidai, kurie yra maistas gerosioms bakterijoms, stimuliuojantis naudingų žarnyno mikroorganizmų veiklą. Tarp naudingų medžiagų ir fitobiotikai – augalinės kilmės preparatai, teigiamai veikiantys žarnyno mikloflorą bei fermentai – baltyminių medžiagų kompleksas, kuris būtinas gyvūno organizmui gauti, kad būtų geriau įsisavinamas pašaras ir pagerinti virškinimo procesai.

Veikiant stipriems stresiniams išoriniams faktoriams, gyvūno organizme sutrinka natūralūs procesai, kurie gali slopinti vitaminų, mineralų ir kitų medžiagų įsisavinimą iš pašarų. Todėl reikalingi papildomi kiekiai, kad organizmui šių medžiagų netrūktų. Tokiais atvejais papildomai reikalinga skirti B grupės vitaminus, amino rūgštis bei mineralus.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.