Pamatykite iš aukštai: po kelių mėnesių pertraukos stadione vėl verda darbai – Kas vyksta Kaune

Pamatykite iš aukštai: po kelių mėnesių pertraukos stadione vėl verda darbai

„Kas vyksta Kaune“ nuotr.

Praėjusių metų pabaigoje paaiškėjus, kad turkų korta Kauno savivaldybei nepakrito, darbai S. Dariaus ir S. Girėno stadione sustojo. Su nauju rangovu rankomis sukirsta rugpjūtį – rekonstrukcijos vairą parėmė puikiai žinoma įmonė, o išgriautame stadione pamažu vėl įsisuka statybos.

Dėmesio pareikalavo tribūnų atramos

Kaip „Kas vyksta Kaune“ pasakojo Kauno savivaldybės Statybos valdymo skyriaus vedėjas Vigimantas Abramavičius, stadione šiuo metu klojami komunikacijų tinklai: vandentiekio, lietaus nuotekų. Toliau griaunamos tribūnų atramos, atliekami esamų atramų tyrimai, kadangi dalį teks suprojektuoti iš naujo.

„Reikia remontuoti konstrukciją, statant tarybiniais laikais neišlaikytos ašys ir išeina, kad kiekviena atrama šiek tiek pakrypusi. Norime sutvarkyti ašis“, – aiškino V. Abramavičius.

Dar vienas dalykas – tribūnos, anot Statybos valdymo skyriaus vedėjo, bet kokiu atveju turėjo trumpėti, nes reikėjo padidinti matymo kampus. Futbolo fanai galėjo pastebėti, kad žaidimo metu aukštai išspyrus kamuolį, šis matydavosi ne iš visų vietų.

Dabar, pridėjo V. Abramavičius, rengiamas darbo projektas ir prasidės statyba.

Vairą perėmė gerai žinoma įmonė

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad nauja beveik 32 mln. eurų vertės S. Dariaus ir S. Girėno stadiono rangos darbų sutartis pasirašyta rugpjūčio 12 d. Kaunui ir visai Lietuvai svarbų stadioną ketinama pabaigti statyti 2022 m. pavasarį.

Rangos darbų pirkime po atmestų atviro konkurso pasiūlymų vyko derybos, kuriose galutinius pasiūlymus pateikė „Veikmės statyba“ ir „Autokausta“. Pirmosios bendrovės pasiūlymas atmestas dėl maksimalios kainos viršijimo, konkursą laimėjo 31,955 mln. eurų sąmatą pateikusi „Autokausta“. Maksimali pirkimo dokumentuose numatyta darbų vertė buvo 32 mln. eurų.

Iškili diena Kaunui: pasirašytos „Mokslo salos“ ir stadiono statybų sutartys 6 nuotr.

„Abiejų pirkimų pasiūlymai buvo vertinti pagal kainos ir kokybės kriterijus“, – naujienų agentūrai BNS rugpjūčio viduryje teigė Kauno savivaldybės Centrinio viešųjų pirkimų ir koncesijų skyriaus vedėja Daiva Čeponienė. Pasak savivaldybės, atskleisti atmestų dalyvių pateiktų kainų ji negali pagal įstatymą.

„Stadione darbus pradedame iš karto po sutarties pasirašymo. Kalbant apie mokslo muziejų, mums reikės apie 2 mėnesių paruošti darbo projektą, su kuriuo iškart startuosime ir Nemuno saloje“, – besibaigiant vasarai komentavo bendrovės „Autokausta“ direktorius Juozas Kriaučiūnas.

Turkų bendrovė patyrė fiasko

Stadiono rekonstrukcija į aklavietę pateko praėjusių metų pabaigoje. Galiausiai sausį Kauno savivaldybė nutraukė sutartį su Turkijos įmone „Kayi Construction“, kuri dėl finansinių problemų nesugebėjo atsiskaityti su subrangovais bei darbuotojais. Vienas iš sutarties nutraukimo motyvų buvo sutarto grafiko nesilaikymas. Po to užsisukę ginčai teisme kainavo keletą mėnesių brangaus laiko.

Įtampa už milijonus rekonstruojamo Kauno stadiono statybų aikštelėje: turkai atsisako dirbti 18 nuotr.

Vienas iš statybininkų 2019-ųjų gruodį „Kas vyksta Kaune“ sakė, kad sutartų algų negavo 51 žmogus, su turkais tuo metu pilnai neatsiskyta buvo 7-8 mėnesius. Mokėjimai strigti pradėjo 2019 pavasarį, į stadioną iš Turkijos atvykus pagrindinei darbo jėgai – nuo tol darbdavys statybininkus Kaune iš dalies palaikė pažadais.

Gruodžio pradžioje, kai statybvietėje dar dirbo 64 turkai, darbininkų išnaudojimo neapsikentusi ketveriukė su Ertan Simeri priešaky, portalo žiniomis, atgavo apie 30 tūkst. eurų ir išvyko į gimtinę, tačiau kitiems sumokėta nebuvo. Nors turėjo gauti apie 1,5 tūkst. eurų, realus statybininkų atlyginimas siekė 500-700 eurų, „Kas vyksta Kaune“ kalbintam darbininkui įmonė esą buvo skolinga 9 tūkst. eurų.

Atitiks tarptautinius futbolo standartus

Turkams pasitraukus iš stadiono statybų, architektams buvo iškelta užduotis peržiūrėti ir atnaujinti projektą. Anot savivaldybės, per pastaruosius ketverius metus nuo tada, kai jis buvo parengtas, pakilo FIFA reikalavimų kartelė: pakito apšvietimo, varžybų filmavimo bei komentavimo patalpų standartai, patobulinta visų stadione numatytų ekranų raiška. Neišvengiamai keitėsi ir statybos darbų kaštai.

Po rekonstrukcijos stadionas išpildys technines charakteristikas, kurios reikalingos UEFA 4-os kategorijos stadiono sertifikavimui. Vienas svarbiausių reikalavimų – aikštės matmenys: 100 m ilgio, 60 m pločio su privalomais užribiais, saugumas tribūnose. Vietų stadione padidės nuo 9,5 tūkst. iki 15 tūkst., tribūnos bus uždengtos stogu, stadione galės vykti koncertai, čia bus įrengta šildoma futbolo danga.

Tam, kad stadione galėtų vykti grandioziniai pasirodymai, taip pat reikėjo padidinti elektros galią, suprojektuoti atsarginį energijos šaltinį – elektros generatorių, stiprinti dangas laikinos scenos pastatymo vietose.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA